kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Yeni yüz yeni bir yaşam değildir
En çok kim gibi olmak istiyorlar?
Total yüz germe
Alın Germe

Yeni yüz yeni bir yaşam değildir

Hastalar estetik operasyonlardan yeni bir yüz ve yeni bir yaşam bekliyor. Tıp, yüzü 20 yaş gençleştirmeyi başarıyor ama hastanın ruhu bazen bu değişime ayak uyduramayabiliyor. Hasta aynada yeni yüzüne bakarken yanında mutlaka psikiyatristi olması gerekiyor

Prof. Dr. Nazım Durak kırışıklık operasyonları geçiren kişilerin psikolojileriyle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.
* Operasyonların ardından hastalar mutlu olabiliyorlar mı? Estetik operasyona karar vermek hasta için her zaman çok zordur. Bu kararı verirken hastalar beklentiye girer ve kendileriyle ilgili hayal kurarlar. Biz hekim olarak siz bu beklentilere yanıt vermek durumundasınız. Özellikle yapılacak işlemlerin detaylı bir şekilde hastaya anlatılması ve ameliyat sonrası dönemde karşılaşacağı yeni yüz yapısının normal koşullara ne zaman döneceğini açık ve seçik anlatılması tedavinin bir parçasıdır. Ameliyat sonrası ödem yani şişliklerin varlığı hastayı biraz endişeye sürükleyebilir. Hastaların ilk sordukları soru; ne zaman şişliklerin geçeceğidir. Kesin bir yanıt vermek zor olmakla beraber kişinin organizmasının yapısına bağlıdır. Özellikle orta yaşlardaki bu hastalar için zaman zaman psikiyatri desteği istemekteyiz. Hastaların beklentisi yeni bir yüz ve yeni bir yaşamdır. Siz, hastaya hekim olarak yeni bir yüz kazandırabilirsiniz. Ancak yeni bir yaşam şeklini sağlamanız mümkün olmayacaktır.
* Kırışıklıkla savaşmak yaşlanmayı kabul etmemek anlamına mı geliyor? Kesinlikle aynayla barışık olmak, kendisiyle barışık olmak, fiziksel yapının muntazamlığıyla bağlantılıdır. Her hasta hekimine güveniyorsa ve korkmuyorsa ameliyat olur. Mutlu olmak ister. Ancak gerek toplumsal baskılar, ekonomik yetersizlikler, gerekse de başarısız ameliyatların sonuçları insanları ameliyat olmaktan kaçırmakta ve günübirlik 'neştersiz güzellik' sloganlarına inanarak geçici bir takım işlemlerin peşine düşmektedirler. En az 15-20 yaş gençleşmeyi kim arzulamaz ki? Böyle bir şeyi istememek için deli olmak gereklidir.

HASTA NE İSTEDİĞİNİ BİLMELİ
* İnsanlar daha çok kendi gençlikleri gibi mi, yoksa hayallerinde başka biri gibi olmak için mi ameliyatı tercih ediyorlar?
Estetik ameliyatlarda hastanın bilinçaltındaki saplantıları da büyük önem taşır. Doktor olarak yaptığınız güzel bir ameliyatı o kişiye beğendiremeyebiliriz. Çünkü onun bilinçaltına ulaşamamışızdır. O nedenle estetik cerrahları için 'doğru hasta' tabirini kullanırım. Doğru hasta, hekimden ne istediğini bilen hastadır. Bazen de hastalar kişiliklerini saklama yolunu seçerler. Böyle hastaları mutlu etmek çok zordur. Yapılan ameliyatlarla sosyal yaşantısının değişeceğini, çalışma yaşantısında terfi edeceğini düşünen bir hasta bizim için zor hastadır. Gençliğin peşinde koşanlar, genellikle bu tip operasyonlardan sonra fazla tatmin olabiliyorlar ancak kendilerini bambaşka biri olarak hayal edenler genellikle daha mutsuz oluyor.
* Bu tip ameliyatları yapan insanların belli bir noktadan sonra yüzleri neden birbirlerine benziyor? Böyle bir şey olanaksız. Ancak hatalı yapılan ameliyatlar yüzde sırıtır. Gözlerinin akı görünen, anlamsız bakan mimikleri minimarilize olmuş, yüzünün üst tarafı gergin, boynu sarkık ya da yüzü eğimleşmiş, ağız çevresi kırışıklık ve buruşuklukları duran hastaların ameliyatları tabii ki herkesi rahatsız edecektir ve birbirine benzeyecektir. Ameliyatın başarısı hastanın ilk kez tanıştığı kişiler tarafından anlaşılmamasıdır. Hastaların korkusu, birbirlerine benzeyen, başarısız ameliyatların kendilerinin de başına geleceğidir.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Onu Yaşatmanın Tek Yolu Organlarını Bağışlamaktı
 Çocuk Altını Islatıyorsa Şekerini Ölçtürün
 Hamilelik Kadınlarda Diyabet Yapabilir
 Meyve Posası Diyabetlinin Doğal İlacı
 Diyabet Bebek Gibi Özen İster
 Çikolata Krizi De Gizli Diyabetin Alarmı Sayılabilir
 Diyabetle Yürüyerek Savaşın
 Alternatif Tıp Kansere Acı İlaç Oluyor
 Tek Bir İğne Kırışmayı Önlüyor 5 Yıl
 Brezilya İplikleriyle Çizgiler Siliniyor
 Kadın İsterse Kanseri Yener
 Tedaviyi Kabul Etmeyenlerin Yaşamı Kısalıyor
 Mezoterapi İle Yüz Ve Saç Bakımı
 Yeni Yüz Yeni Bir Yaşam Değildir
Deniz güle oynaya revizyondan geçti!
Deniz güle oynaya revizyondan geçti!
Estetik denince akla ilk gelen isim olan Deniz Akkaya, Dishy dergisi...
Bazı söylediklerimi yazmasanız olur mu?
Bazı söylediklerimi yazmasanız olur mu?
Çağan Irmak'ın çok ses getiren filmi 'Babam ve Oğlum'un çocuk...
Çifte mutluluk yaşıyor
Çifte mutluluk yaşıyor
Özel hayatında bir türlü mutluluğu yakalayamayan Seren Serengil, uzun...
Hayaline kavuştu!
Hayaline kavuştu!
Dünya Güzeli'miz Azra Akın'ın, ezelden beri hayalini kurduğu...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.