kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Çizgimiz değişti çünkü genç görünmek moda
Çizgimiz değişti çünkü genç görünmek moda
Outlet Mağazaları Da Var

Çizgimiz değişti çünkü genç görünmek moda

İtalya'nın önde gelen hazır giyim firmalarından Stefanel'in sahibi Giuseppe Stefanel İstanbul'u çok sevdiğini söylüyor. Stefanel'e göre Türk kadınları İtalyanlara benziyor.

Giuseppe Stefanel 52 yaşında, moda dünyasında devleşen 'İtalyan'lardan biri. Sempatik ve hoş sohbet... İtalya'nın önde gelen hazır giyim markası Stefanel'in sahibi olan Giuseppe Stefanel ile Metrocity alışveriş merkezinde yeni açılan ve sadece erkek koleksiyonu bulunan 'lokomotif' mağazalarında buluştuk. Erkek Stefanel mağazasının tüm dünyada bir ilk olduğunu belirten Giuseppe Stefanel, Türkiye'nin büyümekte bir pazar olduğu için deneme mağazasını İstanbul'da açtıklarını söylüyor. Stefanel'in hikayesi 40 sene önceye dayanıyor. Venedik'e yakın bir kasaba olan Ponte di Piave'de baba Carlo Stefanel, "Maglificio Piave" adında bir triko fabrikası kurmuş. On yıl boyunca İtalya'daki toptancılara klasik çizgide triko üretimi yapan firmanın geleceği oğlunun işe başlaması ile değişmeye başlamış. İlk başta daha çok üretim aşamasında çalışan Giuseppe Stefanel, firmayı daha da büyütmenin yollarını aramaya başlamış. O yıllarda yirmili yaşlarında olmasına rağmen, pazarlamayı kuvvetlendirmek için kendi markalarını yaratmanın gerekliliğine inanmış. İlk önce 'Linea Sigma' adında genç kitleye hitap eden bir marka ortaya çıkararak, 'Maglificio Piave'nin daha tutucu olan koleksiyonlarına eklemiş. 'Maglificio Piave' adının eski konsept olduğunu ve yeni bir isim aramaya başladıklarını söyleyen Giuseppe Stefanel "O yıllarda babamı ikna etmek hiç kolay olmadı. Yeni bir isim aramaya başladık. Stefanel aile isminin bir marka olabileceğine karar verdiğimizde, babam her zaman için kendi adımızın arkasında olmamız gerektiğini dile getirdi. Bu başlangıç ile Stefanel dünya çapında en iyi tanınan İtalyan markalarından biri haline geldi. Perakende de franchise sistemi ile ilk mağazamızı 1980 yılında Siena'da açtık. Sonra da devamı geldi" diyor.

DAHA ÇOK İŞ VAR
İkinci mağazayı Paris'te açtıktan sonra, 1984-1988 yılları arasında mağaza sayısını artıran marka hızlı bir yükselişe geçmiş. Bugün İtalya'da 350, dünya genelinde ise toplam 700 Stefanel mağazası bulunuyor. Stefanel markasını bir şemsiye gibi gördüklerini söyleyen Giuseppe Stefanel, ileride çocuk koleksiyonu oluşturacaklarının müjdesini veriyor. Hatta bu koleksiyon ilk olarak Türkiye'de satışa sunulacak. Giuseppe Stefanel'e başarılarının sırrını soruyoruz; "Şirketler sadece istedikleri için büyüyemezler, büyümek için yaratıcı olmaları ve potansiyellerini kullanmayı bilmeleri gerekir. Çıkan engelleri aşmanın tek yolu budur. Ancak bu şekilde hızla değişen unsurlara uyum sağlanabilir" diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Yaratıcılık, tüketici istekleri ve ürün garantileri çok önemli. Bizde bundan hiç taviz vermedik." Yıllardır kaliteli trikoları ile tanındığını belirten Stefanel, müşterilerinin trikolarını uzun yıllar boyunca giydiklerini söylüyor. Stefanel stilini ise şöyle dile getiriyor; "Tabii ki güzel, modern, kolay, kişisel, dengeli, doğal, yaratıcı. Tüm bunlardan kuvvetli olan bir kelime var, o da 'özgür'. İnsanların moda bazında özgür, seçim ve bütçede özgür, stil, renk ve desende özgürlüğü... Devamlı yenilenen örgü, desen ve renkleriyle orijinallik markanın öne çıkan özellikleri." Genç tasarım ekibi ile çalıştıklarını söyleyen Giuseppe, tasarımdaki yaratıcılıklarının da önemli olduğunu vurguluyor. Eski yıllarda bir yıl içinde iki koleksiyon sunarken, şimdi mağazaya üç haftada bir yepyeni koleksiyonlar sunduklarını belirtiyor. Markanın hedef kitlesinin 20-45 yaş arasında çalışan kadın-erkek olduğunu da vurgulayan Stefanel, son iki yıldır daha genç ve trendy tasarımlara başladıklarını da sözlerine ekliyor. Guiseppe Stefanel, "Artık 40 yaşındaki de genç görünmek istiyor ve trendy ürünleri tercih ediyor" diyor. İstanbul'u ve Boğaz'ı çok seven Guiseppe Stefanel, Türk kadınlarını İtalyanlara benzetiyor. Gittiği yerlerde bakımlı, hoş ve tarz sahibi insanlar gördüğünü, kadınerkek, Türk insanının giyime meraklı olduğunu gözlemlediğini söylüyor. Bu yüzden de Türkiye pazarına inandığını özellikle vurguluyor. Bundan sonraki hedefleri için "Dünyaya açıldık ama daha yapacak çok şey var. Önümüzdeki 5- 10 yıl içinde şu andaki mağaza sayısımızı iki katına çıkartmamız gerekiyor" diyor.

Esra ÇORUH

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 İki yıl içinde anne olacağım
 İstanbul'da otel açmayı düşünüyoruz
 Karaciğere yosun uykusuzluğa çay
 Evinizde pılates yaparak form tutun
 Skandalların kadını sizi dansa çağırıyor
 Şarap gibi dersler
 Kadınlar da sebepsiz aldatıyor
 Yeni bir dostla yaşam
 Kısa... Kısa... Kısa... Kısa... Kısa...
 Bitki yağıyla masaj
 S t i l
 Yıldızları giydiren Türk
 İngilizler Penti çorap giyecek
 Dostlarımızı kışa hazırlayalım
 Boğaz ağrısına yosun
 Çocuklara fiziksel istismar bitmiyor
 Yumak
 Pembe Melekler şifa dağıtıyor
 Su Dedektifleri
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
SUNAY AKIN
Dan Dan Dans!
İnsan yaşamında en unutulmaz dansın...
PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
Testi kırılmadan
Geçen hafta "Keten Tohumu...
PROF. DR. BENGİ SEMERCİ
Çocuk neden yalan söyler?
Beyazı ile karası ile biz...
Ama siz ölmemiş miydiniz?
Ama siz ölmemiş miydiniz?
Genç ve güzel kahramanımız, bir hastanede çalışan ve...
Olağanüstü bir kadının portresi
Olağanüstü bir kadının portresi
"Çıplak" ve "Sırlar ve Yalanlar" gibi filmlerin yaratıcısı...
Eleştirmenlik deneyim ister
Bu haftaki konuğum herkesin sinema yazılarından tanıdığı, ancak onun...
Köy pazarına Çinli akını
Çanakkale'ye bağlı Değirmencik Köyü'nde bir fabrikada çalışan 500'e yakın Çinli...
Ahmet ile Mara'nın hikayesi
The İmam filminin gerçek öyküsü Antalya'da yaşanıyor. Antalyalı Ahmet imamlık...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.