kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ahmet ile Mara'nın hikayesi
Ahmet ile Mara'nın hikayesi
The İmam filmi
Müslüman bir erkek Hıristiyan bir kadınla evlenebilir

Ahmet ile Mara'nın hikayesi

The İmam filminin gerçek öyküsü Antalya'da yaşanıyor. Antalyalı Ahmet imamlık yaparken tanıştığı Hıristiyan Mara'ya aşık olur, evlenirler. Karısı kiliseye kendisi müezzin olarak camiye giden Ahmet, karısına din değiştirme konusunda baskı yapmamış.

The İmam filmindeki Emrullah gibi motosiklet ve hız tutkunu olan Ahmet Muhsin Tüzer, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tepkisi üzerine aşkı için çok sevdiği imamlıktan istifa etmek zorunda kalırken, Mara ise evlendikten üç yıl sonra bir Ramazan arefesinde kendi isteğiyle Müslüman oldu. Zaman zaman vekil olarak imamlık yapan Ahmet'le Mara, Kaş'ta mutlu bir yaşam sürüyor. Dinlerarası diyalog, sevgi ve hoşgörünün gerçek bir örneği olan çift, "5 yaşındaki oğullarının bile dinini kendi özgür iradesiyle seçeceğini" söylüyor. Antalya'nın Kaş ilçesinde doğan 34 yaşındaki Ahmet, 1989'da İzmir Torbalı İmam Hatip Lisesi'ni bitirdi. Bir yıl sonra girdiği imamlık sınavını da birincilikle kazanıp, Kaş'ın Ağullu Köyü'ne atandı. 1996'da Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde bir yıl eğitim gören Ahmet yüksek notlarının kendine sağladığı avantajı kullanarak İstanbul Üniversitesi'ne yatay geçiş yaptı. İstanbul'a gelen Ahmet, bir yandan eğitimini sürdürürken diğer yandan da Yerebatan Cami'nde müezzinlik yaptı. İmam Ahmet'in hayatı, 1998 yılının başlarında geleneksel Türk el sanatları ile ilgili bir sergi için gittiği Romanya'nın başkenti Bükreş'te değişti. Tüzer, Bükreş Üniversitesi Coğrafya Fakültesi'nde okuyan Mara Negoita'ya ilk görüşte vurulmuştu. Türkiye'ye döndükten sonra aklından bir türlü çıkaramadığı Mara'yı sürekli arayıp, mektup yazmaya başladı. Tutkuyla bağlandığı ve hasretine dayanamadığı Mara'yı 4 ay sonra İstanbul'a davet etti. Hayatında gördüğü ilk Türk erkeği olan Ahmet'in bu isteğini kırmayan Mara, bir sonbahar günü otobüse atlayıp ailesinden habersizce İstanbul'a geldi. Ahmet'e aşık olan Mara da, ülkesine döndüğünde Türkiye'de geçirdiği güzel günleri bir türlü unutamadı.

NİKAHLARINI İMAM KIYDI
Müezzinlik yapan Ahmet, Romanyalı Hıristiyan bir Ortadoks olan Mara ile ilişkisinin geleceğini sorgularken, Mara'nın ailesi de beraberliğe karşı çıkmıştı. Mara, 1998 yılı sonlarında ikinci kez İstanbul'a sevgilisini görmeye geldiğinde bir sürprizle karşılaştı: Ahmet, çok sevdiği Mara ile ilişkisini Müslümanlık dinine uygun olarak sürdürmek istiyordu. Bu yüzden Mara'ya imam nikahı yaptırdı. Yerebatan Cami İmamı da, bu aşkı tasvip ettiği için, Hıristiyan Mara ile Müslüman Ahmet'in imam nikahını kıydı. Ahmet, evliliklerinin dinen de mantıken de olmayacağını düşünmeye başlamıştı. Bunun üzerine çok sevdiği Mara'yı kendisinden soğutmaya çalıştı, ancak Ahmet'in ilginç tepkilerine ve değişen davranışlarına rağmen Mara bir türlü Ahmet'ten kopmak istemedi. Hatta Ortodoks olan ailesini bile Ahmet'le ilişkisini sürdürmek için ikna etmeye çalıştı. Ancak ailesi kesin bir dille bu ilişkiyi reddedip "Ahmet Türk ve imam. Seni kara çarşaflara sokacak. Sen orada yaşayamazsın" diyerek düşüncesini değiştirmeye çalıştı. Ailesinin sözlerini dinleyen Mara, Üç ay boyunca Ahmet'ten kaçtı. Ahmet ise pişman olmuş, sevgilisini tekrar kazanmak için mücadele etmeye başlamıştı. Üniversite kampüsünden arkadaşlarının evine kadar 10 gün boyunca aradığı sevgilisini bulan Ahmet, Mara'yı görür görmez evlenme teklif etti. Ancak Mara'nın yanıtı kocaman bir "hayır" oldu. Mara'nın kararlı tutumuna sinirlenen Ahmet ise bir anda kendini kaybederek, Bükreş'te sokak ortasında Mara'ya hayatının ilk tokadını attı. Ardından da umutsuzca Türkiye'ye döndü. Fakat Ahmet'in Mara'yı kazanmak için arkadaşlarıyla organize ettiği intihar senaryosuyla tekrar Türkiye'ye gelen Mara ile Ahmet'in aşkı kaldığı yerden devam etti ve çift gizlice evlendi.

GİZLİCE EVLENDİLER
1999'da evlenen çift önce İstanbul Sultanahmet'e yerleşti. Ahmet, eşi Mara'yı müslümanlığa davet etti. Mara ise "Ben bu dini henüz tanımıyorum" karşılığını verdi. Ahmet de bunun üzerine "Dinde zorlama yoktur" mesajını hatırladı ve "Sen ne zaman istersen o zaman dinini değiştir. İstersen Hıristiyan bile kalabilirsin. Dininde serbestsin" dedi. Mara, hafta sonları Fener Rum Patrikanesi'ndeki kiliseye giderken, Ahmet de, Yerebatan Camisi'ndeki müezzinlik görevini sürdürmüş. Çiftin 2000 yılında Levent Kemal adını verdikleri bir oğulları olmuş ve ardından da İstanbul'dan ayrılıp memleketleri Kaş'a yerleşmeye karar vermişler. Kasaba Köyü'ndeki Nasrettin Camii'ne imam olarak atanan Ahmet'in Hıristiyan bir kadınla evlendiğini öğrenen Diyanet İşleri Başkanlığı duruma tepki gösterince Ahmet, imamlıktan istifa etmek zorunda kalmış. Gitar çalan, gravür yapan Ahmet, The İmam filmindeki Emrullah gibi bir hız tutkunu. İstanbul'da Suzuki 750 marka motosikleti var. Antalya'da da 'The İmam' filmindeki gibi 'Chaper' model motosiklet kullanan Ahmet, "film, sanki hayatımı anlatıyor. Ben de imamlık yaptım, motosiklet ve hız tutkum var" diye konuşuyor.

Veysi SAĞLAM-ANTALYA / MERKEZ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Köy pazarına Çinli akını
 'Medeniyetler İttifakı'nın ilk buluşması İspanya'da
 Türkiye'nin eylem planı
 İstanbul'dan Reggae tanrıları geçti
 Karajan'ın asistanı Rahbari yönetiyor
 Parti zamanı gelince
 Kadir İnanır'ın tipi biraz bana benzer
 Sonu bilinmez bir yolculuk
 Tutucu bir kadınım bazıları rahatsız oluyor
 Pedallarının ucunda dünya var
 Erkeksi forma istemiyoruz
 Delikanlılar geliyor
 Gürgen adını babam koydu o bile dalga geçiyor
 Hakkımda yazılıp çizilenlere küfretmedim ama çok lanet okudum
 Erkeklerin anlatamadıklarını dinliyorlar
 Her şeye karşı olanlar birleşti
 Şöhretin keyfini sürüyor
 Deniz dibinden melodiler
 Türk düşündü Japonlar yaptı
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Bütün suç yıldızlarda
Koskoca başbakan bile açıklama...
FİLİZ AKIN
Bazen yanlış anlaşılıyor
Geçen gece Levent Kırca'yı...
ALİ POYRAZOĞLU
Alt kimlik, üst kimlik derken...
Bütün gariplikler beni...
Eleştirmenlik deneyim ister
Bu haftaki konuğum herkesin sinema yazılarından tanıdığı, ancak onun...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.