kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Otomobil
    Detaylı Arama
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
BÜYÜKANITA KARŞI, ÖZKÖKÜN SÜRESİNİN UZATILACAĞI İDDİASI Korkut Özal, Özkökten sonra Genelkurmay Başkanlığı sırasının Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Yaşar Büyükanıtta olduğunu belirterek, AK Partinin Özkökün süresini uzatmasını önermişti.
'30 Ağustos'tan sonra emekliyim'

Genelkurmay Başkanlığı'ndan Özkök açıklaması: Görev süresinin uzatılması yönünde bir düşünce ve beklentisi yok.

Korkut Özal'ın AKTÜEL dergisindeki sözleriyle gündeme taşınan konuya Org. Özkök son noktayı koydu. Genelkurmay açıklamasında, Org. Özkök'ün görev süresinin 30 Ağustos'ta biteceği belirtildi.

Emekli olduktan sonra Özkök'ün siyasi bir görev almayı düşünmediği kaydedildi. Cumhurbaşkanlığı vaat edildiği iddialarına karşı da, Özkök'ün "Kimse böyle bir teklife cüret edemez" sözüne atıf yapıldı.


Seneye emekliyim siyasete girmeyeceğim

Genelkurmay, Özkök'ün görev süresinin uzatılması düşüncesi ve beklentisi olmadığını, siyasi bir görev almayı düşünmediğini, ayrıca cumhurbaşkanlığı teklifine kimsenin "cüret edemeyeceğini" açıkladı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, görev süresinin uzatılacağı ve cumhurbaşkanı adayı gösterilmesinin planlandığı iddialarına açıklık getirdi. Ankara kulislerinde uzun süredir konuşulan ancak geçen hafta, AKTÜEL dergisindeki sözleriyle ilk kez Korkut Özal tarafından gündeme taşınan "Özkök'ün görev süresinin uzatılacağı" iddiası spekülasyonlara yol açınca, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreterliği yazılı bir açıklama ile yanıt verdi. Açıklamada, Özkök hakkında "basın ve yayın organlarında hangi niyetlerle söylendiğine anlam verilemeyen bazı iddialara yer verildiği" belirtilerek açıklama gereği duyulduğu ifade edildi. Orgeneral Özkök'ün askerlik mesleğine girerken ettiği yemine bağlı olduğu vurgusu da yapılan açıklamada şöyle denildi:

"EMEKLİ OLACAĞIM"
"Genelkurmay Başkanlığı görev süresi, yaş haddini aşmamak kaydıyla 4 yıldır ve bu süre Sayın Genelkurmay Başkanı için 30 Ağustos 2006'da sona erecektir. Sayın Genelkurmay Başkanı'nın bu tarihten sonra görev süresinin uzatılmasına ilişkin ne bir düşüncesi, ne de bir beklentisi vardır." "Kendileri; 'kanunlara, nizamlara ve amirlere mutlak itaatin' tartışmasız doğruluğuna inanmakta ve 'Türk Silahlı Kuvvetlerinin her türlü siyasi cereyanın dışında olduğu' kanun hükmüne bağlı olarak askeri görevlerini sürdürmektedir. Siyaset kurumuna saygılı olmakla beraber, emekli olduktan sonra herhangi bir siyasi oluşumun içinde olmayı veya siyasi bir görev almayı düşünmemektedir." Genelkurmay Başkanı'nın içinde bulunulan kritik dönemde "şahsına yöneltilen haksız eleştiri ve temelsiz iddiaları" ortaya atanlara, aslında TSK'yı yıpratmakta olduklarını hatırlattığı belirtilen açıklamada, halka sağduyu çağrısı yapıldı. "Kendileri, yüce ulusumuzun engin sağduyusuyla olup bitenleri akıl süzgecinden geçireceğine ve gerçekleri doğru teşhis edeceğine yürekten inanmaktadır" denildi.

"TEREDDÜDE YER YOK"
Org. Özkök'e cumhurbaşkanlığı vaat edildiği iddialarına ise 2004'te de aynı konu gündeme geldiğinde Özkök'ün verdiği yanıt hatırlatıldı. Özkök'ün hala geçerli olduğu ifade edilen geçen yılki açıklamasının konuya "tereddüde yer vermeyecek biçimde açıklık" sağladığı belirtildi. Özkök, 13 Nisan 2004'teki Basın Bilgilendirme toplantısında şunları söylemişti:

ÖZKÖK NE DEMİŞTİ?
"Benim, Ulusuma ve Devletime zarar vermemek için, sorumlu, ılımlı, yapıcı, birleştirici ve dikkatli yaklaşımım, maalesef belirli kişiler ve çevrelerce bilerek ya da bilmeyerek yanlış yorumlanmakta, üstelik bu kişiler bu yaklaşımımdan mutsuzluk da duymaktadırlar. Ben sesin gürlüğüne değil, aklın önderliğine itaat etmek isteyen askeri bir nesle komuta ediyorum. Üzülerek ifade ediyorum ki bu kişilerden bazıları benim bu yaklaşım biçimimin güya bana vaat edilmiş bir ikbalden kaynaklandığını ileri sürerek, bir dedikoduyu kulaktan kulağa yaymaktadırlar. Tarafıma hiç kimse böyle bir vaat veya teklif getirmemiştir. Böyle bir vaat veya teklif getirmeye cür'et edecek birilerinin olduğunu da sanmıyorum. Ulusum, Devletim ve Silahlı Kuvvetlerimin beni getirdiği Genelkurmay Başkanlığı makamı, meslek hayatımın son ve aile bireylerimin en övünç verici ikbal noktasıdır."

ANKARA


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Beyoğlu'nda, gündüz vakti meydan dayağı
 Gönülden öğretmen
 Öğretmene 4 vaat
 'Büyük Eğitimci Yürüyüşü' gerginliği
 Jandarma, Deniz ve Hava brövelerinde de Atatürk yok
 "Picasso İstanbul'da" ünlü isimleri ağırladı
 Suçları yaşlarından fazla
 Başbakan'a suikast girişimine tahliye yok
 Ruhat öğretmenin talihsiz ölümü
 'Adnan Hoca' davası zamanaşımıyla bitti
 Terör zirvesinde sınır ötesi de tartışılacak
 Silopi bombacısı beş zanlı tutuklandı
 Yüksekova çetesine beraat temyiz edildi
 Eleşkirt'te 'helikopter düştü' iddiası
 Yeni Hakkâri Valisi Aksu'yla görüştü
YILMAZ ÖZDİL
Uçan uçana...
Önce F16'lar uçtu.
Sonra Vali uçtu.
ÖMER LÜTFİ METE
Sezer'in ikiyüzlülüğe direnişi
Bir gazetemiz dün özel...
UMUR TALU
Tıbbın şiddeti
Genellemeden korkarım. Bazen kolaydır;...
FATİH ALTAYLI
Emniyet'i lağvetsek sorun çözülür mü?
İstanbul polisi,...
ERDAL ŞAFAK
Askeri konuşturmak
Genelkurmay Başkanı Org. Özkök'ün...
İşkence havayolları
CIA ajanlarının gizli uçuşları, terör şüphelisi oldukları...
Bush'u ucuz petrol satarak içten vurdu
Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, Katrina kasırgasının ardından...
Ligi Avrupa'ya tercih ettiler
Ligi Avrupa'ya tercih ettiler
F.Bahçe, Milan'a yenilip Devler Ligi'ne veda etti. Başkan, "Avrupa...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu