kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ali Poyrazoglu @ SABAH
 

Başkası olmak

Oynamak, başkası olmak en temel içgüdüsü insanoğlunun... Yalnızca oyuncular değil, herkes bir karakter yaratıp, yüzünü, kılığını o karaktere dönüştürüp dolaşıyor ortalıkta... Kendine kıyak bir imaj yaratma derdinde herkes... Makyaj sanatı da en büyük yardımcısıdır bu işin... Sahne üstünde de sahne dışında da... Yüzdeki çizgiler yaşamımızın haritasıdır. Nereye gitmişiz? Nerede terk edilmişiz? Sevgilin ne zaman ölmüş? En çok sevindiğin gün, attığın kahkahalar devirdiğin kadehler yüzünde çizgi olarak kalır. Öptüğüm her dudak dudağımın hafızasında iz bırakır. Her ayrılık bir çizgidir gözümün kenarında. Bazen yılların yüzümüze çizdiklerini örtmek için yapılır makyaj... Bazen olduğundan daha olgun durmak için... Kendini daha genç göstermeye çalışırsın ya da daha yaşlı... Sen, senin üstüne başka birini çizersin... Başkası olmak, başkasını oynamak... Başkası gibi yapıp onun öykülerini anlatmak için; ya da onun öykülerine saklanıp, onun arkasına gizlenip kendi öykülerini anlatmak için... İçindeki binbir karakteri sergilemek, ortaya çıkarmak, onlarla tanışmak en büyük tutkularından biri insanoğlunun.

ROMAN KAHRAMANI
Başkalarını anlatırmış gibi yaparken kendini anlatmak... Başkalarının öykülerini izlerken, eğlenip düşünürken aradığın kendindir aslında... Gösteri sanatlarını ölümsüz kılan da bu giz... Tıpkı roman okurken, okuduğun kitabın içinde kendini aramak gibi... İçimde gizlenen hangi karakter, hangi yanım içimden kaçmışta bir roman kahramanına dönüşmüş... Ben, benden parçalar, hangi kitabın, hangi oyunun, hangi filmin içinde dolaşıyor... Bende kaç tane "öteki ben" var? Nerelerde gizleniyorlar? Onlarla nerde buluşup konuşabilirim? Ben ölmeden içime gizlenmiş hangi "benler" ölür; ebediyete göçer?.. Benimle tanışmadan, görüşmeden kimbilir kaç tane "ben" yaşamını sürdürüyor içimde... Bekliyorlar... Bilinç altından bilincin çayırlarına çıkıp hava almak için... Herkesin içi o kadar kalabalık ki. Oyuncu kendinden yola çıkar, etrafa bakar, ötekileri izler, gözlemler, araştırır... Düşünür, biriktirdiklerini, topladıklarını aklın süzgecinden geçirir, hayal gücünün emrine sunar; oynayacağı karakteri yaratır... Sahnede ya da özel hayatta, hepimiz karakter yaratma ustaları olmaya çalışıyoruz... Oynayacağımız karakterlerin ruhunu elimizde tutup, o olalım, onun öykülerini anlatalım ya da yaşayalım diye...

YAŞAM OYUNU
"Başkası olmak oyunu" yalnızca sahne üstünde değil yaşam da çok oynanan bir oyundur...Başkalarının seni istediğin gibi görmesi için boyanırsın, giyinirsin; ruh haline göre şekil verirsin kendine... Başkalarının seni görmelerini istediğin kılığa bürünürsün. Bazen olduğu gibi görünürsün bazen de göründüğün gibi olmaya çalışırsın.... Ya yaşamın yüzüne çizdiği haritayı iyice açığa çıkarmaya çalışırsın ya da örtmeye... Ya ruhuna makyaj yapmaya çalışırsın ya yüzüne... Oynamak, başkası olmak en temel içgüdüsü insanoğlunun... Ancak unutmayalım ki içimizdeki başkalarının peşinde dolaşırken dışardaki "ötekini, ötekileri" anlama, keşfetme, kavrayabilme, kendini onun yerine koyabilme sanatında da ustalaşırsak, o zaman "içimizdeki ötekinin" ruhunu elimizde tutabiliriz.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Vur vur inlesin (2)   / 12-11-2005
 Vur vur inlesin   / 05-11-2005
 Mutluluk köprüsü   / 29-10-2005
 Her izleyici oyunu yeniden yazar   / 22-10-2005
 Öpüşmenin başkenti   / 15-10-2005
 Tiyatro mucizesi...   / 08-10-2005
 Oyuncak sarışın kız   / 24-09-2005
 Leydi Bıdık İstanbul'da   / 17-09-2005
 Özerk Ayvalık'ın kültür mirası   / 10-09-2005
 Siz olsaydınız ne yapardınız?   / 03-09-2005
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Gençler bizi hiç anlamıyor
Hayır, başlığı yanlış...
ALİ POYRAZOĞLU
Başkası olmak
Oynamak, başkası olmak en temel içgüdüsü...
FİLİZ AKIN
Acı yok kazanç da
"Kemoterapi her hücreyi zehirlediği,...
Garsonluğun geleceği karanlık
Osman Serim yiyecek içecek sektörünün her alanında geniş deneyimi olan bir...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.