kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
  » Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Otomobil
    Detaylı Arama
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Mumcu: "Suçluları yargılayın"

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, son günlerde meydana gelen terör olaylarını değerlendirirken, ''Devlet otoritesini tesis etmek hükümetin göreviyse devletin adaletine olan güven pekiştirilmelidir. Yani olayın sorumluları ortaya çıkarılarak, yargı önüne getirilmelidir'' dedi.

Mumcu, devlet içinde bazı kişilerin ''örgütlü veya bireysel hukuk dışı eylemlere giriştikleri'' kaygısı varsa bunun, derhal ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi. ANAVATAN Genel Başkanı Mumcu, partisinin TBMM grup toplantısında, Şemdinli'de başlayan ve farklı
yerlerde devam eden terör olaylarını değerlendirdi. Siyasetçilerin, komplo teorileri üretmelerinin ve birtakım imalarla konuşmalarının kaygı verici olduğunu ifade eden Mumcu, iktidarlara düşenin, olayları aydınlatarak, ayrıntılarını kamuoyu ile paylaşmak olduğunu söyledi.


''DAHA DERİN YARA AÇAR''

ANAVATAN lideri Mumcu, ''olayın olduğu yerde devletin güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandığını, devletin çeşitli kademeleri arasında bir iletişimsizlik ve uzlaşmazlık bulunduğunu ima eden komplo teorilerinin, vatandaşlarının zihninde, olayın kendisinde daha büyük tahribata neden olacağını'' ifade ederek, ''Demokratik iktidara düşen, bu olayı derhal açıklığa çıkarmaktır'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, olayın ''lokal olmadığı'' yönündeki açıklamalarının bilgiye dayalı olması durumunda, bu bilginin TBMM'de milletvekilleri ile bugün paylaşılması gerektiğini belirten Mumcu, bilgiye dayalı değilse de Başbakan Erdoğan'ın milletten özür dilemesi gerektiğini savundu.

Mumcu, şöyle konuştu: ''Milleti ve Millet Meclisini yanılttığı için... Devlet ve devletin kurumlarını töhmet altında bırakmıştır. Devleti bu töhmetten mutlaka kurtarmak lazım. Bu, olayın sorumlularını en kısa zamanda yargı önüne çıkarmakla ya da bu olayın gerçek mahiyetinin ortaya çıkarılması ve o halde de sorumlularının cezalandırılmasıyla olur.

Olayın mahiyeti hakkında tartışmalar var ama bu tartışmalar konusunda, hükümet de bilgiden mahrum milyonlarla vatandaş gibi komplo teorisi üretmekten, zanlardan ibaret sözler söylemekten öteye gitmiyor. İnşallah zan değil, hakiki bilgidir.''

''SORUMLULAR ADALET ÖNÜNE ÇIKARILMALI''

Devleti töhmet altında bırakmamak gerektiğini belirten Mumcu, ''Olay, nereye uzanırsa uzansın, kime uzanırsa uzansın, sorumluları adalet önüne çıkarılmalıdır'' dedi.

Mumcu, Şemdinli olayının ''adli vaka'' olma boyutunu aştığını ifade ederek, ''derin-yüzeysel devlet'' tartışmaları yapıldığını, milletin doğruları bilme hakkı olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın, ''Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı üst kimliktir'' sözlerini eleştiren Mumcu, bunu, ''sürçi lisan olarak değerlendirmek istediğini'' kaydetti. Mumcu, Türkiye'yi bu tartışmaya hapsetmenin kimseye fayda getirmeyeceğini belirterek, kimlik tartışmasının yanlış olduğunu, bu tür ''kışkırtıcı beyanlarda'' bulunmamak gerektiğini söyledi. Mumcu, Başbakan Erdoğan'ın ve hükümetin bu beyanı unutabileceğini ancak, açtığı yaraların kalacağını savundu.

1000 YILDIR BİRLİKTE

Mumcu, Türkiye'de insanların derin tarih bilinci ve ortak millet şuuru ile 1000 yıldır birlikte yaşadığını ifade ederek, ülkeyi bölmeye yönelik emperyalist ülkelerin projelerinin, sonuç vermeyeceğini söyledi. Mumcu, ''Birilerinin aklından Türkiye'nin bölünmesi veya bölünebilir Türkiye geçiyorsa, buna yüz milyon kere hayır'' diye konuştu. Bu sözler üzerine Mumcu, uzun süre alkışlandı.

KÜRT SİYASETÇİ VE AYDINLARA

Anavatan Partisi lideri Mumcu, ''Kürt vatandaşlarımızın hak ve hukuklarının müdafaa edilmesinde dün vardık, bugün varız, yarın da sonuna kadar olacağız'' diyerek, Kürt kökenli siyasetçi ve aydınlara da hatırlatmada bulunmak istediğini söyledi.

Mumcu, ''Terör örgütünün yaptıkları karşısında, akılla, irfanla birkaç söz söylemek sizin göreviniz değil mi? Ne olur, diliniz mi yanar kardeşlikten söz etseniz...'' diye konuştu. Mumcu, Kürtler ile Türklerin birbirlerine kız vermeye devam ettiğini, aralarında sorun bulunmadığını ifade etti.

İnsanların ortak kardeşlik ve tarih bilincinin farkında olarak hareket ettiklerini anlatan Mumcu, ''Bu derin tarih bilinci yaşadıkça, milletin birliğine, dirliğine kasteden herkesin eli kırılacaktır'' diye konuştu.

ANAVATAN lideri Mumcu, Türkiye-İsviçre maçı sonrası milli takım futbolcularına yapılan eleştirilerin haksız olduğunu belirterek, ''millet olarak topyekun özür dileme anlayışı içine girilmesini doğru bulmadığını'' söyledi.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 Meclis'te araştırma komisyonu kurulacak
 Şemdinli fezlekesi Başsavcılık'ta
 Vali operasyonu
 Çiçek'ten Rehn'e yanıt
 TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Şemdinli'de incelemede bulundu
 Türkiye bir mozaiktir
 Baykal: Türkiyeli değil, Türk milleti sözünü sindireceksin
 Mumcu: Sürçülisan ettiğini umuyorum
 Şemdinli dosyası Ağır Ceza'da
 Yalçınkaya'ya ceza verilmedi
 Yüksekova davasında beraat
MUHARREM SARIKAYA
Güneydoğu'ya Galataport modeli
Güneydoğu Anadolu'da...
YAVUZ DONAT
Yırcalılar'ı neden yargıladık?
Balıkesir- Salı saat...
Ev sahibi uyanmadan otomobillerini çaldılar
KVK'nın genel müdürü Bülent Çavuşoğlu'nun Porsche ve Nissan marka iki...
Tesadüf hayat kurtardı
Doktoru ile sohbet eden Kazım Kanat, piyasada kanser ilacı...
Ruhu, hak ettiği huzura 75 yıl sonra kavuşacak
Ruhu, hak ettiği huzura 75 yıl sonra kavuşacak
1930'da İstanbul'da öldüğünde, kimsesizler mezarlığına gömülen...
Şemdinli'yi örtmek isteyenler gider
Şemdinli'yi örtmek isteyenler gider
Bakan Gül, "Kim Şemdinli olaylarının üstünü örtme gayretine girerse...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu