kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Otomobil
    Detaylı Arama
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Şemdinli oyunu
'Bombayı atan PKK itirafçısıydı'
Erdoğan yakın takibe aldı

Kirli oyun

Şemdinli'de iki kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylarda bombayı atan kişinin PKK itirafçısı olduğu iddia edildi.

Müfettiş gönderildi
Bombalanan kitabevinin sahibi bombayı atan kişiyi tanıdığını, onun PKK'lı bir itirafçı olduğunu öne sürdü. Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla İçişleri Bakanlığı tarafından bölgeye mülkiye müfettişleri gönderildi.

"Yargıya intikal etti"
Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında ise olaya askerlerin de karıştığına ilişkin iddialar olduğu hatırlatılarak "Olay her yönüyle adli makamlara intikal etmiş olup yasal işlemler yapılmaktadır" denildi.


Şemdinli oyunu

İki kişinin öldüğü 20 kişinin yaralandığı olaylarda bombacıların emniyet mensubu olduğu iddiaları gerginliği tırmandırdı. Polis noktası yakıldı, sokaklara barikatlar kuruldu....

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi, önceki gün 2 kişinin ölümü 20 kişinin yaralanmasına yol açan bombalama olayıyla gerildi. Bombayı atan 3 kişinin emniyet mensubu olduğu iddiaları gerginliği tırmandırırken dün sokaklara barikat kuran gruplar şehir girişindeki polis noktasını ateşe verdi. Savcının olay yeri incelemesine katılan CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan, bombacıların kullandığı öne sürülen beyaz renkli Renault 19 marka otomobilin jandarmaya ait olduğunu ve otomobilde görevlendirme yazısı bulunduğunu söyledi. İkinci bir Susurluk olarak nitelediği olayın son 2 aydır Yüksekova ve Şemdinli'de yaşanan bombalama olaylarının adresini de ortaya çıktığını savunan Canan, "Partimin yöneticileriyle görüşüp konuyu Meclis'e taşıyacağım" dedi. Otomobilin Hakkari Jandarma Komutanlığı'na ait olduğu yetkililerce de teyit edildi.

İSİM LİSTELERİ VE KROKİLER...
Olaydan sonra göstericilerin tahrip ettiği otomobilde bulunduğu öne sürülen belgeler arasında Hakkari Jandarma Komutanlığı imzalı görevlendirme yazısı ile Hakkari Jandarma Komutanlığı İstihbarat kısım Amiri Başçavuş Ali Kaya'nın kimliği de var.Kurulan barikatlar ateş yakılarak korundu.Belgeler arasında, kitapevi bombalanan eski PKK hükümlüsü Seferi Yılmaz'ın adının kırmızı kalemle çizildiği öne sürülen bir isim listesi ile bombalanan pasaj ve 2 Kasım'daki meydana gelen patlamanın olduğu yerin krokilerinin bulunduğu da belirtiliyor. Listede yer alan birçok kişinin isimlerinin karşısına ise 'Kaçakçı' ya da 'PKK'lı' diye not düşüldüğü de iddia ediliyor. Belgeler arasında ayrıca Seferi Yılmaz'ın işyerinin önünde ve başka yerlerde çekilmiş fotoğrafların da bulunduğu öne sürülüyor. Belgelerin DEHAP'lı avukatların elinde olduğu ve henüz savcılığa verilmediği öğrenildi.

İLÇE HALKI GERGİN
Şemdinli ise geceyi gergin bir bekleyiş içinde geçirdi. Olaylarla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı Harun Ayık, sabah saatlerinde polis tarafından güvenlik çemberine alınan patlamanın meydana geldiği pasajda uzun süre inceleme yaptı. Bu sırada sloganlar eşliğinde yürüyüş yapan göstericiler, metal elektrik direklerini sökerek Cumhuriyet Caddesi'nin giriş ve çıkışlarına barikat kurup ateş yaktı. Sabah saat 08.30'da da ilçe girişindekiOtomobilden jandarma kimliği ve görev kağıdı çıktı.polis kulübesi ateşe verildi. Bu arada bir tandır evi de yakıldı. Okullar bir gün süreyle tatil edildi. Şemdinli Lisesi'nin Atatürk büstü de kimliği belirsiz kişiler tarafından yerinden çıkarılarak bir panzerin önüne atıldı. Olaylar sırasında başına isabet eden taşla yaralanan Şemdinli Belediye Başkanı Hurşit Tekin ise sabah saatlerinde makam aracıyla belediyeye gelirken başındaki bandajlarla araçtan inerek vatandaşlarla konuştu. Tekin, "Otomobilin içinden birçok doküman, harita ve fotoğraf çıktı. Haritada son zamanlarda Hakkari, Yüksekova ve Şemdinli'de meydana gelen patlamaların yerleri gösteriliyor" dedi.

3 KİŞİ GÖZALTINDA
Hakkari Valisi Erdoğan Gürbüz "Yargısız infaz yapmayalım. Bilgisi görgüsü olan Cumhuriyet savcısına gidip ifade versin" dedi. Vali Gürbüz, İçişleri Bakanlığı'nın 2 müfettiş göndereceğini bildirdi. Kitapçının bombalanmasıyla ilgili yürütülen soruşturmada Hakkari Jandarma Komutanlığı İstihbarat Amiri Astsubay Başçavuş Ali Kaya, yine istihbaratçı bir astsubay ile PKK itirafçısı Besil Ateş'in gözaltına alındığı öğrenildi.

Ercan DEMİRCİ-Atilla KORKMAZ /MERKEZ


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 AİHM türban yasağını haklı buldu
 Ata'nın huzurunda
 Karımı öldürmem
 Zirvede 10 Kasım
 Van'da korkutan patlama
 PKK bombacısını babası teslim etti
YILMAZ ÖZDİL
Bekle bizi Neo...
Başbakan yarından sonra Bahreyn'e...
ÖMER LÜTFİ METE
Yaşasın bir yasak daha!
Vaktiyle dinci siyaset sayesinde...
UMUR TALU
Hakkâri'de, Fransız!
Dün "yabancı sermaye-yerli...
FATİH ALTAYLI
Şemdinli'de bombayı kim patlattı!
Dün Muharrem...
ERDAL ŞAFAK
Zayıf savunmaya çok güçlü karar
Avrupa İnsan Hakları...
Yasemin Taşkın'a başarı ödülü
İtalya'da uluslararası alanda başarılı kadınlara verilen ödüle bu yıl...
Zerkavi emriyle "kanlı düğün"
Ürdün'ün başkentinde 3 yabancı otel El Kaide liderlerinden...
Tarih tekerrür edecek
Tarih tekerrür edecek
Fatih Terim'le yeniden Milli Takım'a dönen Alpay, "Geçmişte hocamızla...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu