kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Aşkı sürdürmenin yolu Koku
Şifreler Çözülünce Koku Tanınıyor
Bebeklerinizi Kokuya Karşı Eğitin
Kokunundavranışa Etkileri

Aşkı sürdürmenin yolu Koku

İnsanı canlandıran, coşku, mutluluk ve öz güven gibi iyi hissetme duyguları veren 'koku'nun ve dolayısıyla ten uyumunun eş seçiminde de etkili olduğu çok eskilerden beri bilinen bir gerçek Koku ve seks arasındaki ilişkiyi inceleyen uzmanlara göre parfüm kullanımı çekiciliği artırıyor. Ayrıca yumurtlama dönemindeki kadınların erkeklere çok daha çekici geldiği de oldukça yaygın bir gözlem

International Hospital Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doçent Doktor Erhun Şerbetçi, kokuyla ilgili merak ettiğiniz soruları yanıtladı.

Koku duyumuz aşık olacağımız kişiyi seçerken gerçekten bu kadar etkili mi?
Her insan genetik olarak belirlenmiş ve sadece kendine ait bir koku taşıyor. Canlıların vücutları arasında adeta bir koku haberleşmesi mevcut. Bu vücutlardan salgılanan ve 'feromon' denilen maddeler aracılığıyla oluyor. Her canlı türünün kendi feromonu ayrıdır ve sadece kendi türünü etkiler. Feromonlar, burundan havayla beraber alınarak özel bir sinirle beyne iletiliyor. Bu uyarılar, kişinin ruh halini ve davranış şekillerini etkileyebiliyor. Bunun nasıl olduğu hala tam olarak anlaşılabilmiş değildir. Günümüz insanının üzerindeki etkileri de henüz kesin olarak saptanabilmiş değil, ama örneğin yumurtlama dönemindeki kadınların erkeklere daha çekici geldiği yaygın bir gözlem. Sevgililerin sarılmalarına da Türkçe'de 'koklaşmak' diyoruz. Ayrıca ten uyuşmazlığı bahane edilerek yapılan ayrılıklar da sıkça olabiliyor. Nasıl açıklanırsa açıklansın, koku uyumunun çiftleri birbirine yaklaştırdığı, uyum ve mutluluk halini arttırdığı bir gerçek. Bu yüzden her iki tarafında güzel ve etkileyici bulacağı bir koku bulmak koku endüstrisinin bitmez tükenmez arayışını oluşturuyor.

KOKU VE TEN UYUMU

Koku duyusunun cinsellikle ilişkisi var mı?
Araştırıcılar, koku ile seks arasındaki ilişkiyi çalışırlarken 'feromon' adını verdikleri bir maddeyi buldular. Bu kelimenin kökeni eski Yunanca'da 'ferein: geçirmek, aktarmak' ve 'hormon: heyecan' kelimelerinden geliyor. Feromonlar, salgılandığı aynı türün canlılarını etkilemekte ve çoğu canlı da burun boşluğu orta bölmesindeki bir yerden algılanılarak beyine iletiliyor. Bazı araştırmacılar, burun içerisindeki bu bölgeyi '6. duyu' olarak tanımlıyorlar. Bununla birlikte bu bölgenin işlevleri hala kesin olarak anlaşılamadı. Kraliçe arıdan tutun, yengeçlere varıncaya kadar çok değişik canlı türünün feromon salgılayarak kendi bölgelerini işaretledikleri düşünülüyor. Feromonların insan davranışları üzerine olan etkileri incelendiğinde de ilginç sonuçlar çıktı. Örneğin; bir çalışmada yatılı kız okullarında kalanların adet zamanlarının aynı günlerde olduğu saptandı. Eş seçiminde koku ve ten uyumunun önemi çok eskilerden beri konuşulmaktadır. Parfüm kullanımının çekiciliği arttırdığı herkesçe biliniyor. Sadece ABD'de ünlü bir parfümün yıllık cirosu 6 milyar dolar.

İnsan kaç farklı koku alabiliyor?
İnsanlar, 10 bin farklı kokuyu alabiliyorlar. Bunu her biri ayrı bir gen tarafından belirlenmiş, bin farklı protein yapısında reseptör aracılığı ile yapıyorlar.

Kokuları nasıl ayırt ederiz?
Koku beyindeki koku merkezine ulaştığında, beyin daha önceki deneyimlerle belirlenmiş olan şifreleri çözerek kokuyu tanımamızı sağlıyor.

KOYUYA DUYARLI KADIN
Koku duyusunu etkileyen etkenler nelerdir?
Koku duyusunu etkileyen başlıca etkenlerden birisi; yaş ve diğeri cinsiyet. Çalışmalara göre 60 yaş üzerinde koku duyusu azalmaya başlıyor. Kadınlarda koku duyusu erkeklere göre daha keskin.

Kokudan sizce hangi durumlarda yararlanabiliriz?
Koku ile ilgili çalışmaların en karışık ve heyecan verici kısmı davranış ve duygular üzerine olan etkileri ya da bunun tam tersi olarak duygulanmalar sırasında koku duyumunun etkilenmesi üzerinedir. Araştırmacılar matematik problemleri çözmekte olan gruplar üzerinde çalışmışlar. Lavanta kokusu verilen grup, daha sakin ve hızlı bir şekilde, daha az hata ile problemleri çözmüşler. Uykusuzluk sorunu olan yaşlılarda da lavanta kokusu verilenler, uyku hapı alanlardan daha erken uykuya dalmış ve daha uzun uyumuşlar.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Boşanmastresi İki Yılda Geçmezse Hasta Ediyor
 Kilo Ve Obezitenin Sebebi Hormonlar
 Regl Gerilimi Kader Değil Balık Yiyerek Kurtulabilirsiniz
 Kanserli Hastada İlk Belirti Aşırı Sinirlilik Olabilir
 Öfke Ağrıyı, Sevgisizlik De Yalancı Astımı Doğuruyor
 Selvinaz Yaşıyor Yüzü Öldü
 Kezzapla Kaybolan Güzellik
 Ten Kokusunda Aşka Davet Var
 Cinsel Sorunlu Çiftler Artıyor
 Her Derde Deva Kızılcık Meyvesi
 Parfümü Partnerinizle Seçin
 Koku Almayanın Anıları Silinir
 Liposuction Yerini 'liposelection'a Bıraktı
 Aşkı Sürdürmenin Yolu Koku
Ayşe'sine aşkını şarkılara anlattı
Ayşe'sine aşkını şarkılara anlattı
Dizi müziklerinin bestecisi Kıraç, oyuncu sevgilisi Ayşe Şule Bilgiç...
Gerede'nin vizöründen ünlülerin 'Teslimiyet'i
Gerede'nin vizöründen ünlülerin 'Teslimiyet'i
Fotoğrafçı Koray Erkaya'nın eşi Bennu Gerede, 'Teslimiyet' adını...
Aynı evde kalmışlar!
Aynı evde kalmışlar!
11 yıllık eşi Shery Shahnavaz'dan boşanarak 140 trilyonluk...
Damat adayı aileye girmiş!
Damat adayı aileye girmiş!
Dilek Sabancı ile sevgilisi Çağan Erdil'in bayram tatilini baş...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.