kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Detaylı Arama
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Yerli versiyon 'Baba'
Ölüm listesinde kimler var?

Baba filmi gibi

İstanbul sokakları Sicilya'ya döndü... İki çete arasında Kalaşnikof'lu, el bombalı saldırılar... Kanlı cinayetler....

Çete savaşlarında her şey 4 Ekim 2004'te Kadıköy'deki döviz bürosunda silahların patlamasıyla başladı. Olay, kayıtlara "Saral-Şahin hesaplaşması" olarak geçti... Hüseyin Saral'ın Roma'da öldürülmesiyle zincirleme cinayetler dönemi açıldı...

AYRI SEMTLERDE İNTİKAM SALDIRILARI
Vatan Caddesi'nde bir galeri kana bulandı. Bir avukat, bürosunda vuruldu... Beşiktaş'taki bir nargile salonu kurşunlandı... Eski Beşiktaş Ülkü Ocağı Başkanı otomobilde öldürüldü... Bayrampaşa da iki cinayete sahne oldu...

BİLANÇO ŞİMDİLİK ALTI ÖLÜ, YEDİ YARALI
Ortaköy'de tıp merkezine atılan el bombaları şans eseri patlamadı... Bir yıllık savaşta polise yansıyan bilanço şimdilik altı ölü, yedi yaralı... Polis yetkililerine göre, "35 kişilik bir ölüm listesi" hazırlanmış durumda...


Yerli versiyon 'Baba'

Saral ve Şahin aileleri arasında 2004'de başlayan hesaplaşma İstanbul sokaklarını Sicilya'ya çevirdi. Bir yıllık savaşta bilanço:6 ölü, 7 yaralı.

Saral ile Şahin aileleri arasında geçen yıl ekim ayında başlayan hesaplaşma, tüm zamanların en iyi filmlerinden biri kabul edilen 'The Godfather' (Baba) filminin senaryosunu aratmıyor. Hüseyin Saral'ın geçen yıl İtalya'da Sedat Şahin tarafından öldürülmesiyle başlayan yerli versiyonda sadece yer ve isimler farklı. Marlon Brando'nun canlandırdığı Vito Corleone karakteri yerinde Hüseyin Saral, Sicilya'dan Amerika'ya göç eden Corleona Ailesi'nin yerinde ise Of'tan Kadıköy'e göç eden Saral Ailesi var. Cinayetlerin işlendiği mekan ise İstanbul sokakları...
Of İlçesi'nde 129 yıldır belediye başkanlığı koltuğuna oturan ve emniyet müdüründen başarılı işadamlarına kadar pek çok ismin mensubu olduğu 30 bin kişilik 'Saral Ailesi'nin üyesi Hüseyin Saral'ın öldürülmesinden sonra, Şahin'e yakın 5 kişi öldürüldü, 7 kişi yaralandı.

35 İSİMLİ ÖLÜM LİSTESİ

Ancak asıl ürkütücü gelişmeyi polis açıkladı: Yıllarca kan davası yüzünden küs kalan Sarıalioğlu Ailesi'nin 'güçbirliği yapma kararı' aldığı Hüseyin Saral'ın adamlarının elinde 35 kişilik bir ölüm listesi var... Sarallar, dedeleri Ömer Ağa olan Sarıalioğlu Ailesi'yle aynı kökten geliyor. Yıllar öncesinde aynı kökten gelen Haydar Ağa'nın çocukları Saral soyadını alırken, Ömer Ağa'nın çocukları Sarıalioğlu soyadını kullanmaya başladı. Ancak bu iki aile arasında 1974 yılında emekli bir astsubay olan Mehmet Sarıalioğlu'nun arazi meselesi yüzünden öldürülmesi üzerine kan davası başladı. Saral ailesi de 30 yıl önce İstanbul'a göç etti. Çocuklarıyla Kadıköy'e yerleşen Haydar Ağa'nın torunlarından biri olan Hüseyin Saral, oto alım satım işi yapmaya başladı. Bu süreçte çete suçundan Türkiye'de, uyuşturucu suçundan Berlin'de cezaevlerine konan Burhanettin Saral ile yakınlaştı. Uyuşturucu ticaretine girdi ve zamanla büyük bir çetenin lideri oldu. Saral soyadıyla kamuoyunun tanışması 1999'da Ankara Emniyeti'nde yaşanan bir skandalla oldu. Cevdet Saral'ın Ankara Emniyet Müdürü olduğu dönemde amcaoğlu Adem Halim Sarıalioğlu 'silahlı çete kurmak' suçundanSEDAT ŞAHİN- HÜSEYİN SARALbaşkentte yakalandı. Ancak gözaltına alındıktan 4.5 saat sonra serbest bırakıldı. Sarıalioğlu'na ait Browning tabancanın ruhsatlı çıkması skandalın büyümesine neden oldu. Balina Operasyonu' çerçevesinde aranırken yurt dışına kaçan, 2001'de Meriç Operasyonu ile yurtdışında yakalanıp iade edilen Hüseyin Saral'ın İtalya'da Sedat Şahin'in adamları tarafından öldürülmesi ise ailenin adını bir kez daha gündeme taşıdı. Kadıköy'de döviz bürosu bulunan ve tefecilik yaptığı ileri sürülen Kamber Ocaklı'nın Ağustos 2004 tarihinde Sedat Şahin'in kendisinden haraç istediği iddiasıyla Hüseyin Saral'dan yardım istemesi bir zamanlar dost olan iki arkadaşı karşı karşıya getirdi. Ocaklı'nın bürosunda çıkan çatışmada Sedat Şahin'in yeğeni Zekeriye Kocaman'ın Saral'ın adamlarının silahından çıkan kurşunla felç kalması kan davası başlattı. Saral'ın 2 adamının da yaralandığı olaydan sonra Roma'ya kaçan Hüseyin Saral, Sedat Şahin tarafından 31 Ocak 2004'te Le Spige alışveriş merkezinin önünde kurşun yağmuruna tutularak, öldürüldü. Saral'ın cenazesi Türkiye'ye getirilirken, "Lale Operasyonu"nda tutuklanan Şahin, cinayeti İtalyan mafya babalarından yardım alarak nasıl işlediğini anlattı. Bu itiraflar Saral'ın adamlarının ' intikam yemini' etmesine neden oldu. Sarıalioğlu ailesi ile barışan Saral ailesi üç ayrı çete kurarak 35 kişilik bir ölüm listesi hazırladı. Listeden 5 isim öldürüldü:

CİNAYETLER ZİNCİRİ

*
Bu yılın Eylül ayında "Umut davası" sanıklarından Muzaffer Dağdeviren Sedat Şahin'in kardeşi Vedat Şahin'in sevgilisinin karıştığı bir alacak verecek tartışması fırsat bilinerek Vatan Caddesi'ndeki galeride öldürüldü.

* Eylül sonunda Sedat Şahin'in avukatı Atalay Cebesoy, Vatan Caddesi'ndeki bürosunda vurularak, öldürüldü. Bir kaç saat sonra da Sedat Şahin'in yakın adamlarından olan ve Hüseyin Saral'ın vurulması olayında istihbarat ile pasaport temini yaptığı ileri sürülen Talat Yavuz'un Beşiktaş'taki nargile salonu kurşunlandı. Saldırıda Yavuz ile beraberinde bulunan iki kişi ağır yaralandı.

* Ekim 2005'te 'Sedat Şahin'in kasası' olarak tanımlanan Beşiktaş Ülkü Ocağı eski Başkanı Cüneyt Koçak, Çengelköy'de sevgilisinin kullandığı otomobilin içinde vurularak, öldürüldü. Koçak'ın sevgilisi ise ağır yaralandı.

* Saldırıyla ilgili yakalanan Yakup Saral mahkemeye sevk edilirken Bayrampaşa'daki bir telefon bayiinde Şahin'e yakınlığıyla bilinen Harun Eryılmaz ve Savaş Ersin vurularak öldürüldü. Aynı gece Ortaköy'deki Çebi Tıp Merkezi'ne silahlı ve bombalı saldırı düzenlendi. Şahin'in sahibi olduğu iddia edilen tıp merkezine atılan el bombaları şans eseri patlamadı.

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 40 yıllık dostluğu sandık bozdu
 En önemli sorun işsizlik
 Subayın tez konusu çeteci profili
 Erdoğan'ın akrabası haraç için şişlendi
 İstanbul polisi 'Phishing' uyarısı yaptı
 Güvenlikte son trend: Kamera
ÖMER LÜTFİ METE
Cehennem 'Derin Şirket' kusar
Bir yayınevinin Profesör...
UMUR TALU
Sopalı demokrat
Hükümetin, AKP'nin ...
ERDAL ŞAFAK
Brüksel berberi ve saçımızın rengi
İçeriği büyük ölçüde...
ERGUN BABAHAN
Fransa ve Türkiye
Büyüklük düşüyle yaşayan Fransa...
MEHMET ALTAN
Almanya'nın neresindensiniz?
Siz bu satırları okurken,...
'O istifa edinceye kadar durmayacağız'
Bir Türk gencin yaralanması, iki Afrikalı'nın ölmesiyle çıkan olaylar...
Çalışanlarına 'Ahlâk Bilgisi' dersi şart koştu
Bir CIA ajanının adının basına sızdırılması skandalından sonra zor...
10'un adı Fener
10'un adı Fener
Schalke hüsranına rağmen, Sivas gibi diri ve istekli bir rakibe...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu