kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Hayvanlar da saygıyı hak eder
Hayvanlar da saygıyı hak eder
Türkiye Hayvan Hakları Platformu
Kısa... Kısa... Kısa...

Hayvanlar saygı bekler

Politikacı kimliğinin yanı sıra Türkiye Hayvan Hakları Platformu kurucularından olan Tınaz Titiz "Hayvanlara saygı duymadan sevemezsiniz" diyor.


Hayvanlar da saygıyı hak eder

Politikacı kimliğiyle tanıdığımız Tınaz Titiz, aynı zamanda Türkiye Hayvan Hakları Platformu'nun da kurucu üyelerinden... Titiz "Hayvanların saygıya dayanmadan sevilmesine karşıyım" diyor.

Tınaz Titiz'i öncelikle politikacı olarak tanıdık. İstanbul milletvekili sonra üç yıl istihdam, bilim ve teknolojiden sorumlu devlet bakanı sonra kültür ve turizm bakanı son olarak tekrar milletvekili! Oysa Titiz'in belki hiç bilmediğiniz bir yönü daha var: Hayvanlarla ilgili sorunların ilgili taraflarca enine boyuna tartışılarak çözüm üretilmesini amaçlayan Türkiye Hayvan Hakları Platformu'nun kurucu üyelerinden biri Tınaz Titiz. İnternet sitesi www.tinaztitiz.com'daki yazılarında, Türkiye'nin ve insanlığın karşılaştığı sorunlarla ilgili gözlemlerini son derece etkileyici bir dille kaleme alan Titiz'le hayvanları, hayvan hakları mücadelesinin hedeflediği son noktayı ve beslediği hayvanları konuştuk. "Hayvan sevginiz nasıl başladı?" diye sorunca, "Küçüklüğümden beri hep kedim olmuştur. Ailede de daima hayvanları dışlamak yerine ailenin bir bireyi gibi sayma adeti vardı. Onlardan çocuklar diye bahsedilirdi. Bizim evde de kedilerin adı çocuklar" diyor. Bu yıla kadar evinde iki kedisi varmış: Kontes ve Pamuk. Kontes, bu yıl 19 yaşındayken ölmüş. Şimdi sadece altı yaşındaki Van kedisi Pamuk'la yaşıyor. Bir de Gonzales adlı bir köpeği var Tınaz Titiz'in. Trafik kazası geçirdiği için üç ayaklı. "Evimiz ikisini birden beslemeye uygun değil. O yüzden Yedikule Barınağı'nda bakılıyor ona" diyor.

SEVGİSİZ OLMAZ
Peki hayvan sevgisi nasıl olmalı? Titiz "Ben hayvanların saygıya dayanmayan bir biçimde sevilmesinden yana değilim" diye yanıt veriyor ve ekliyor: "Onlara saygı göstermemiz gerekiyor. Saygı sözcüğü ile kastettiğim, 'birimizin yaşamının ayrılmaz biçimde diğer yaşamlara bağlı olduğunun idraki'dir. Sevgisiz saygı mekanik, saygısız sevgi ise bencil ve tahripkardır. Tatil yörelerinde mevsimlik güzel, markalı pet alıp mevsim bittiğinde bunları sokağa atan insanların hayvanları sevdiğine ama onlara karşı saygısız olduğuna inanıyorum. Belki tesadüftür (!) ama aynı insanlar trafikte, ticarette, evlilikte, komşulukta, politikada velhasıl toplum yaşamının diğer kesitlerinde de saygısızdır."

YA SOKAKTAKİLER?
Türkiye'nin bitmek bilmeyen sokak hayvanları sorununa hayvanseverlerden farklı çözüm önerileri geliyor. Kimileri hayvanların bulundukları yerde kalmalarını savunurken kimileri barınakta toplamaktan yana. Titiz, bu konuda ne düşünüyor acaba? "Önerilen çözümlerin ne biri ne de diğeri tamamen doğru. Eğer belirli bir süre aşılanması, kısırlaştırılması, tedavisi yapılmak için kullanılır ve uygun bir biçimde işletilirse barınaklar yararlıdır. Ama toplama ve imha kampı gibi kullanılırsa zararlıdır. Hayatına son vermek de bazı istisnai hallerde olabilir. Bu kesinlikle itlaf değildir ve hiçbir şekilde acı çektirilmemelidir. Örneğin son kuş gribi olayında olduğu gibi gırtlaklarından tutulup çuvallara tıkmak tam bir işkencedir. Bunu yapan insanlar rahatlıkla aynı şeyleri kendi hemcinslerine de yaparlar ve de yapıyorlar.

GELECEK İÇİN İYİMSER
Titiz hayvan hakları hareketinin hedeflediği son nokta hakkında da şu bilgileri veriyor; "Sorunun kaynağı tektir: 'Biz üstünüz ne istersek yaparız'. Deneye karşı çıkanlar, artık azınlık değiller. Bir süre sonra bu vahşetin sona ereceğini sanırım. Bu noktada 'insanın en üstün varlık' olduğu yolundaki dini inancın da sorgulanıp, bunun diğer varlıklara eziyet etme hakkı anlamına gelmediği de dindarlarca sorgulanmalıdır. Hayvan hakları hareketinin son noktası bence, tüm varlıkların, yaşamlarını ancak birlikte sürdürebilecekleri gerçeğinin yeteri kadar etki yaratabilecek insan tarafından kavranıp geri kalan 'mazur çoğunluğun' hareketlerinin disipline edilmesi noktası olmalıdır."

Neslihan Tunç

DİĞER YAŞAMA DAİR HABERLERİ
 Yetişkinler de hiperaktif olur
 Domates suyu iç, genç kal
 Moda teknoloji ürünlerine el attı
 İtalyan stilini Türkiye'ye taşıyacak
 Teröre okulda çözüm arıyor
 Bu kardeşler bir mucize
 Ne istediğini bilen için mutlu aşk da var
 Darıca'nın şansı Kuşadası'yla döndü
 Sanatta melankoliden depresyona
 Ordu'dan Sarp'a doğru
 Dikkat edin kaza olmasın
 Çamurlu suyun şifası
 Düzgün adam kriterleri
 Farklı dozlarda ıstırap
 'Yeşim seni sevmiyorum'
 Adresi değişse artık!
 Değişik bazı şeyler
 Mide yanmasına odun külü
 Erken doğumdan korkmayın
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
  » Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
FİLİZ AKIN
Bazen ağlamak iyi gelir mi?
Sabah bir kalktım ki ev...
PROF. DR. ERDEM YEŞİLADA
Bitkilerin etkisi uçar mı?
Satın aldığınız bitki...
Aldatılan kadının dünyasına bakış
Aldatılan kadının dünyasına bakış
Gilles'in karısı, Emmanuelle Devos denen inanılmaz oyuncunun nankör...
Mucit Wallace ile sessiz köpek tavşan peşinde
Mucit Wallace ile sessiz köpek tavşan peşinde
Canlandırma sineması dur-durak bilmiyor ve hergün öncekileri aşan...
Lezzetli tavuklar geliyor
Keskin Keskinoğlu devasa boyutlarda bir entegre tavuk işletmesinin...
Yeşilçam'ın genç yüzleri
Marie Claire Dergisi kasım sayısında Yeşilçam'ın genç yüzlerini bir araya...
Milletvekili olayım, gücüm yettiğince bağırayım
İbrahim Tatlıses köşe yazarı olunca neredeyse kıyamet koptu... Savaş Ay'a da...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.