kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bayraktar Bayrakli @ SABAH
 

Evrenin oluşumu ve canlıların yaradılışı

İnkâr edenler, göklerin ve yerin birbirine yapışık olduğunu, Bizim onları ayırdığımızı ve bütün canlıları sudan yarattığımızı görmüyorlar mı? Buna rağmen inanmayacaklar mı? (Enbiya, 30) Yüce Allah, tevhinancını ispat etmek ve insanları ona inandırmak için kâinatın yaratılışından oradaki oluşumlara uzanan bir dizi bilgiler vermektedir.
1. "İnkâr edenler, göklerin ve yerin birbirine yapışık olduğunu görmüyorlar mı?"
Âyetin bu kısmı, günümüzde "büyük patlama" denen açıklamanın asırlar önce müjdesini vermektedir. Aslında kâinatın yaratılışını geriye doğru izlediğimizde, başlangıçta sadece hidrojen gazı olduğunu anlarız. Tek olan Allah ilk önce tek şeyi, yani hidrojeni yarattı. Âyette geçen Ratk kelimesi bunu ifade etmektedir. Gökle yerin birbirine bitişik olmasının anlamı başlangıçta tek şey olduklarıdır. O tek şey hidrojen gazından başkası değildi.
Yüce Allah, bu durumu burada niçin gündeme getirmektedir? Amaç din eğitimidir. Yüce Allah, kâinatın yaratılışını, oluşumunu incelememiz için bize ödev vermektedir. Bu inceleme ile âyetin sonunda belirtildiği gibi imana ulaşıp Allah'ın var ve bir olduğuna, sonsuz kudret ve ilme sahip olduğuna inanmamız hedeflenmektedir.
Yüce Allah, kendisini inkâr edenlere kâinatın yaratılışı ile ilgili bir ders vermektedir. Öncelikle onların kâinatın yaratılışı ve oluşumunu gözlemelerini, araştırmalarını öngörmekte, gözlemden gönüle giden ve orada imanı meydana getiren yolu tavsiye etmekte, gözlemden imana geçiş yapmalarını önermektedir. Soru bunun üzerinde cereyan etmektedir.
Gözlemin konusu, kâinat yaratılmadan önce tek bir gaz kütlesi olduğudur. Çokluktan teke giden bir oluşum zincirinin varlığına dikkat çekilmektedir.
2. "Bizim onları ayırdığımızı (görmüyorlar mı?)"
Demek ki Yüce Allah, ilk önce hidrojen gazını yarattı ve sonra bugünkü bilimin ulaştığı "büyük patlama" olayını gerçekleştirdi. Bitişik olan gökle yeri, birbirinden ayıran Yüce Allah'tır. Demek ki insanlar özelde kâfirler kâinattaki oluşumları gözlemlerle incelerken orada ilâhkudretin neler yaptığını görmelidir. Bu gözlemler onları Allah'a götürecektir. Tek olan Allah'ın önce teki yarattığını ve oradan çokluğa nasıl geçtiğini gözlemleyeceklerdir. Bir bakıma tevhinancını, tek tanrı inancını kâinatın oluşumunda okuyacaklardır. Yüce Allah, çokluktan teke giden düşünce şeklini öğütlemekte, böylece hem tabiatı inceleme hem de tevhinancı dersi vermekte, fen bilimleri ile ilâhbilimini programa koymakta ve bizden de koymamızı istemektedir.
3. "Bütün canlıları sudan yarattığımızı (görmüyorlar mı?)"
Dersin sonunda başka bir derse intikal ederek "canlıların kökeni" öğretilmektedir.
H2O=Suyun, bütün canlıların kökeninde kullanılan bir bileşim olduğu vurgulanmaktadır. Yüce Allah, önce "hidrojen" i yarattı daha sonra ondan da oksijeni meydana getirdi. Hidrojenden iki atom, oksijenden de bir atom alarak birleştirdi ve onu, yani suyu bütün canlıların kaynağına koydu. İşte canlılar âlemini incelerken, onların kaynağına giden bir yolu izlemelerini ve oradan ilâhyaratma eylemini gözleyerek tek Allah'a varmalarını insanlardan istemektedir.
4. "Buna rağmen inanmayacaklar mı?"
İşte tüm bu gözlemlerin, araştırmaların nihâneticesi, yaratılış olgusunun arkasındaki kudreti, sonsuz bilgiyi görebilme ve oradan tek tanrı inancına ulaşmaktır. Bilimsel bilgiden tek tanrı inancına geçişin gerçekleşmesi ile insan beyni işini tamamlamış olacaktır. O zaman şirk denen inanç ve gönül kirlenmesi ortadan kalkacaktır.
Günümüz ve geleceğin dünyası, yani insanlarının ihtiyaç duyduğu ve duyacağı araştırma ve zihin sıçraması budur. İnsanlar aklı serbest bırakır ve onun ihtiyaç duyduğu düşünme ve bilimsel bilgiyi gıda olarak ona verirlerse tek tanrı fikri ile bağlantı kurulacaktır. Zaten "bağ" anlamına gelen akıl, Allah ile bağ kurmuş olacaktır. Yüce Allah'ın, kâinatın yaratılışı, büyük patlama olgusu ve canlıların kökenine yönelik istediği gözlem ve araştırmalar, hep aklı insanın saldırısından kurtarıp özgürlüğüne kavuşmasını amaçlamaktadır.
Objektif manada gözlem ve bilimsel bilgi, akla vurulan zincirleri bir bir kırarak tevhinancına varmasını temin edecektir. Yüce Allah, Hz. Peygamberi "Onların ağırlıklarını ve üzerlerindeki zincirleri indirir" (A'râf 7/157) şeklinde tanımlarken de bunu kastetmektedir.
Bilimsel gözlem ve onun getirdiği bilimsel bilginin son durağı Allah'ın varlığına ve birliğine imandır. Bu noktaya ulaşmayan bilgi, rahatsız, hedefsiz ve çilelidir. Bilginin bu hedefine ulaşmasını engellemekten daha büyük zulüm olabilir mi? Artık insan aklı dış dünyamızda seyredip yani yolculuk yaparak, Allah'ın kudretini görerek iman edecek özgürlüğe kavuşmalıdır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 İnsan, duasında yanılabilir   / 26-10-2005
 Gelişigüzel fetva verilmez (2)   / 25-10-2005
 Gelişi güzel fetva verilmez   / 24-10-2005
 Ekonomik gücün önemi (2)   / 23-10-2005
 Ekonomik gücün önemi (1)   / 22-10-2005
 Bilen ve düşünen akıl sahiplerinin götüreceği yer (5)   / 21-10-2005
 Bilen ve düşünen akıl sahiplerinin götüreceği yer (4)   / 20-10-2005
 Bilen ve düşünen akıl sahiplerinin götüreceği yer (3)   / 19-10-2005
 Bilen ve düşünen akıl sahiplerinin götüreceği yer (2)   / 18-10-2005
 Bilen ve düşünen akıl sahiplerinin götüreceği yer   / 17-10-2005
REHA MUHTAR
Hangisi düzgün adam?..
Kadınlar için kurulan Düzgün...
EMRE AKÖZ
'Meslektaşımız' Tatlıses
Akşam'dan Aykut...
MEHMET BARLAS
Herkül Millas ana sorunun cevabını buldu
Herkül Millas,...
MAHMUT ÖVÜR
Fenerbahçe ile Galatasaray arasında 'okul'...
SAVAŞ AY
"Beyza'nın Kadınları" ve bir seri katilin...
HINCAL ULUÇ
Madalyonun tek tarafına bakmak..
Efendim Ülker şirketi,...
BAYRAKTAR BAYRAKLI
Evrenin oluşumu ve canlıların yaradılışı
İnkâr...
Sultan Mehmet: 3-2
Sultan Mehmet: 3-2
Pazar gecesi Malatya'da lig maçında duble yapan Mehmet Yozgatlı,...
Kaptı kaçamadı: 1-1
Kaptı kaçamadı: 1-1
Beşiktaş, Konya'da devrede giren Ahmet Dursun'un 21 saniyede attığı...
Baykal: YÖK konusunda iktidara destek vermeyiz
CHP Lideri Baykal, "CHP ile mutabakat olmadan YÖK için Anayasa'yı...
Sezer yine ayıkladı
Daha önceki 29 Ekim resepsiyonlarında olduğu gibi yine bazı vekiller...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu