kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
  » Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Yılların valisi Köksal, afet konusunda en deneyimli bürokrat. Devlet deprem veya sel felaketi olduğunda ona danışıyor. Hatayda deprem olunca özel olarak oraya gönderilmiş.
Afet Valisi

Vali Oğuz Köksal nerede, afet orada... Malatya, Denizli, Adana, Hatay'dan sonra, görev aldığı İzmir'de de depremle boğuşuyor.

İzmir tam bir kâbus yaşıyor. Beş günde, şiddeti 5.9'u bulan dört büyük depremle sarsıldı. İnsanların sinirleri alt üst oldu. Çoğu evine giremiyor... Kenti bu büyük travmadan kurtarma görevi, Türkiye'nin afet konusunda en tecrübeli ismine, Vali Oğuz Kağan Köksal'a düşüyor.

MALATYA'DA BAŞLADI
Köksal 90'da Malatya'daydı... Sel vurdu. 15 kişi öldü. 1992'de Denizli'deydi... Hem sel, hem deprem gördü... 96'da Adana'ya gitti. 98'de deprem oldu. 185 kişi hayatını kaybetti. Hatay'ı sel aldığında merkezdeydi. Afet konusundaki tecrübesi gözetilerek hemen bu ile gönderildi.

24 SAAT GÖREV BAŞINDA
Valinin İzmir mesaisi 29 Temmuz'da başladı. Üç ay dolmadan seri depremler oldu... Köksal, "Şanssızlık" tanımına karşı çıkıyor ve şöyle diyor: "Tecrübeli olmam İzmir'in şansı. Türkiye gibi bir afet ülkesinde herkes hazır olmalı. Ben hazırım..."


Afetlerin Valisi

Görev yaptığı illerde 3 sel ve 3 deprem felaketiyle karşı karşıya kalan İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, afetler konusunda deneyim kazandı. Vali, bugünlerde zor günler geçiren İzmirliler'in hayatının normale dönmesi için çabalıyor.

İzmir'de 3 aydan bu yana Valilik görevini yürüten Oğuz Kağan Köksal'ın afetler konusunda yaşadığı şanssızlık İzmir'de de peşini bırakmadı. Görevli olduğu illerde felaketlerle karşı karşıya kalan talihsiz Vali, bugüne kadar ölümlerin yaşandığı 3 sel 3 de deprem yaşadı. Bu konuda artık deneyim kazanan Vali, geçtiğimiz hafta başından bu yana sürekli sarsıntıların yaşandığı İzmir'de de 24 saat hayatın normale dönmesi için çalışıyor.

FELAKETLER PEŞİNİ BIRAKMADI
Köksal Tekirdağ'daki Valilik görevinin ardından 1990 yılında atandığı Malatya'da sel felaketini yaşadı. 15 kişinin hayatını kaybettiği felakette çok sayıda ev ve iş yeri sular altında kaldı, kentin içme suyu şebekesi çöktü. Köksal 1992 yılında atandığı Denizli'de de hem sel hem de deprem felaketiyle karşı karşıya kaldı. Buradaki hizmetlerini tamamlayan Vali'nin görev yolculuğu 1996 yılında atandığı Adana'yla devam etti.

ADANA'DA 185 KİŞİ ÖLDÜ
Vali Adana'daki görevinin ikinci yılında, 27 Haziran 98'de oldukça yıkıcı olan Adana depremiyle karşılaştı. 6.3 şiddetindeki depremde çok sayıda ev çöktü, 185 kişi yaşamını yitirdi. Hatay'ı sular altında bırakan sel felaketi sırasında Ankara'da bulunan Köksal, Hatay Valisi Yener Rakıcıoğlu'nun emekli olması üzerine bu kente gönderildi. Vali, yaşadığı deneyimler sayesinde kente yaşamın normale dönmesi konusunda başarılı oldu. Vali Köksal son olarak, en büyüğü 5.9 şiddetinde olan ve İzmirlileri günlerdir uykusuz bırakan depremler dizisiyle karşı karşıya kaldı. Soğukkanlığını koruyan Vali, moralleri hayli bozulan olan İzmirlileri sürekli sakin olmaları ve deprem dedikodularına kulak asmamaları konusunda uyarıyor. Afetlere alışık ve kriz yönetimini iyi bilen Vali, hafta başındaki depremlerin ardından oluşturdukları kriz masasının günün 24 saati görev yaptığını söyledi.

"ŞANSSIZLIK DEĞİL, AVANTAJ"
Valisi Köksal, görev yaptığı her bölgede bir doğal afet yaşanmasını şanssızlık değil, avantaj olarak görüyor. Köksal, tecrübe kazanmış olmanın kendisi için sevindirici bir durum olduğunu belirterek, yaşadığı tecrübeler nedeni ile Ankara'da bulunduğu sırada Hatay'da meydana gelen deprem sırasında bölgeye gönderildiğini söyledi. Köksal, "İki ay orada görev yaptım. Afet yaşamak tabii ki çok üzücü. Ama görev yaptığım yerlerde gerçekleşen afetler beni tecrübeli ve güçlü bir yönetici haline getirdi. Bu benim için garip değil, şanssızlık hiç değil. Aksine sevindirici bir durum. Çünkü bir vali olarak şehrin her türlü afete hazır bulundurulması gerektiğini çok iyi öğrenmiş oluyorsunuz. Bu tecrübe hayat karşısında avantaja dönüşüyor. Türkiye gibi doğal afetlerin yoğun olduğu bir ülkede başta valilerin hazırlıklı ve hızlı bir yönetim sergileyebilmesi gerekir" şeklinde konuştu. İzmir halkına bir an önce binalarını güçlendirmeleri çağrısı yapan Vali Köksal, "İzmirliler biraz rahatladı. Bundan sonra daha güvenli ve korkusuz bir hayat yaşayabilmeleri için inşaatları daha sağlam yapmaları gerekiyor" dedi.

Işınsu ATAKER - Yıldız ATEŞ / MERKEZ


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 Kesilen ağaçlar birbirine düşürdü
 Yeniçeri Ocağı'nın tarikatı: Bektaşilik
 Beş üniversiteli kaza kurbanı
 Hırsız-polis çatışması kanlı bitti
 Bir ton uyuşturucu yere göğe sığmadı
 Kaynakla ATM soymaya kalktılar!
 Sayısal Loto
REHA MUHTAR
Onurun eski tadı yok!..
Bu ne cibilliyetsiz bir...
MEHMET BARLAS
Keşke her alanda futboldaki gibi dünyalı...
İLKER SARIER
Bu da oldu
Bekliyordum, ne vakit olacak diye, sonunda...
MAHMUT ÖVÜR
Okullar 'kapsama alanı' dışına çıkmalı mı?
Türkiye'de...
SAVAŞ AY
Hişt mor yelelelli yeli yele looom!..
Teknoloji sınır...
HINCAL ULUÇ
Bana sevmek yaramıyordu..
156 yıl olmuş (9 ekim 1849)...
BAYRAKTAR BAYRAKLI
Ekonomik gücün önemi (2)
Kitle haberleşme vasıtaları...
GÜLSE BİRSEL
Emekliliğimi istiyorum
Oldum olası çok cazip gelir...
Radara yakalandı
Radara yakalandı
İlk 9 karşılaşmada 8 galibiyet ve 1 beraberlikle lige hızlı başlayan...
Stad neyimize
Stad neyimize
Gürsoy taraftara sitem etti: "Gelen yok ki 50 bin kişilik stat...
Rektör Yücel Aşkın'a cezaevinde destek
Rektör Yücel Aşkın'a destek vermek için 75 üniversite rektörü YÖK...
Sağlık Bakanı Akdağ 6'ncı kez baba oldu
Başbakan Tayyip Erdoğan, her fırsatta torun özlemini dile getire...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu