kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
  » Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Şarkılarım Sezen şarkıları niteliğinde
Şarkılarım Sezen şarkıları niteliğinde
Nazım Hikmet'ten Lucio Dalla'ya

Şarkılarım Sezen şarkıları niteliğinde

İki yıllık çalışma sonunda ilk albümünü çıkaran Dr. Ferhat Göçer, albümü için Sezen Aksu'nun promosyon modelini benimsediğini söylüyor: "Çünkü her şarkım, onunkiler gibi bir kimliğe ve özel bir anlatıma sahip".

Sahnesi ve uzun yıllardan bu yana verdiği konserlerle ismini herkese ezberlettiren tenor Dr. Ferhat Göçer, geçtiğimiz günlerde ilk albümünü sevenlerinin beğenisine sundu. İki yıl önce albüm çıkarma kararı alan, ancak bugüne kadar yaptığı kayıtları beğenmeyerek çöpe atan Göçer, çevresinden çok titiz davrandığı konusunda uyarı aldığını anlatıyor. "Ben elimden gelenin en iyisini yaptığıma inanıyorum. Albümümü en iyi şekilde dinleyicimin beğenisine sunmak için uzun bir süre çalıştım. Yaptım, beğenmedim, bir daha yaptım. Bu, yaklaşık iki yıl boyunca bu şekilde sürdü. Albümün her aşamasında normalin dışında bir titizlik gösterdim. Bu da albümün çıkışını geciktirdi" diyen ünlü tenor, bu sürecin kendisine maddi anlamda ciddi bir külfet getirdiğinin de altını çiziyor. Bu albüm için iki albüm çıkaracak kadar para harcadığını belirten Göçer, "Ne var ki dinleyicilerim para verip aldıkları albümü dinlerken tatmin olmalılar, önemli olan bu" diyor. Albümü için Sezen Aksu'nun promosyon modelini benimsediğini söyleyen Göçer, bunun nedenini ise şöyle açıklıyor: "Çünkü benim albümümdeki her şarkı, Sezen Aksu'nun şarkılarının sahip olduğu niteliklere sahip. Her şarkının bir kimliği, bir konusu, önemli bir anlatımı var."

MUTLU AMA BİRAZ BURUK
Ancak hem kendisinin, hem de hayranlarının büyük bir heyecanla beklediği albüm, Göçer için biraz buruk bir anlam taşıyor. Bunun nedeni ise, Göçer'in albümünde seslendirmek istediği bir Münir Nurettin Selçuk şarkısı olan Kalamış'ı okuyamaması. Timur Selçuk'un, babasının eserini okuması için kendisine izin vermediğini söyleyen Göçer, Selçuk'tan "Şan tekniğin yetersiz, babamın bestelerini seslendirmeye henüz hazır değilsin" eleştirisi aldığını dile getiriyor. Ünlü tenor; Timur Selçuk için, "Böyle giderse babası Münir Nurettin Selçuk'un bestelerini, dolayısıyla bir büyük besteciyi unutturacak" diyor.

'KALAMIŞ'SIZ KALDIK'
"İlk albümümde 'Kalamış'sız kalmak heyecanımı buruk bir şekilde yaşamama neden oluyor. Ne yazık ki Timur Selçuk'un sergilediği tavır benimle birlikte bir çok kişiyi 'Kalamış'sız bıraktı" diyen Göçer'in, Selçuk'un şan tekniğine yönelik yaptığı eleştirilere cevabı ise şöyle oldu: "Selçuk, babasının bestelerini okumak için bir türlü anlayamadığım farklı özelliklere sahip olunması gerektiğini düşünüyor. Kendisine olan saygımdan dolayı cevap vermedim. Oysa, ben 'Kalamış'ı gerek konserlerimde gerekse kulüp çalışmalarımda seslendiriyorum. Benden dinlenilmesi en çok hoşa giden, en çok istek alan şarkıların başında geliyor. Münir Nurettin Selçuk'un bestelerini seslendirmek için hiçbir sanatçının Timur Selçuk ile anlaşabileceğini sanmıyorum. Endişem; Timur Selçuk'un babasının bestelerini unutturacağı şeklinde. Bir büyük bestecinin besteleri zaman içinde sadece yazılı olarak kalacak. Ne söylenebilecekler ne de dinlenerek nesilden nesile aktarılacaklar. Babasının besteleri de olsa, hiç kimsenin hiç kimseyi Münir Nurettin Selçuk'un bestelerinde mahrum etmeye hakkı yoktur."

'ULUÇ BENİM ŞANSIM'
Albüm çıkardıktan sonra, kendini tekrar etmek konusunda tehlike yaşayacağının farkında olduğunu söyleyen ünlü sanatçı, kendisinin tekrara düşme durumunu yaşasa bile, birçok kişinin buna izin vermeyeceğini, bunların başında ise Hınçal Uluç'un geldiğini söylüyor: "Uluç, iki konserimin dışındaki tüm konserlere geldi. O iki konserde ise yurtdışındaydı. Kendisi bugüne kadar bana övgü ve beğeni dolu birçok yazı yazdı. Kendimi tekrarlamaya başlarsam, bütün o övgülerini, beğenileri en acımasız şekilde tersine çevirecektir. Bu nedenle bu konuda şanslıyım. Kendimi tekrarlamaya başladığım hesabı sorulacaktır."

MEHMET ÇALIŞKAN - MAGAZİN

DİĞER GÜNAYDIN HABERLERİ
 Hanımağa Gülizar kötü bir kadın değil
 Yunanistan Asmalı Konak'a hayran
 Kısa filmiyle ödül aldı
 Teknolojik ürünler farklı bedenler
 Galliano ile en sade Dior
 Değerli anların kalıcı simgesi: Pırlanta
 Papa'nın imzalı kitabı satılacak
 İlklere hazırlıklı olun!
 Erken gelen şöhret onu çabuk yordu
 Peruk yerine bandana
 Sienna'dan sonra Salma
 İyi polis-kötü polis tekniğini kullanıyor
 Hilton Hilton'un tercihi Yunanlı Yunanlı erkekler
AYŞE ÖZYILMAZEL
Ramazan geldi, Sultanahmet şenlendi
Ocakbaşı...
HAKAN & UTKU
Kuş gribi diyalogları
- Başlatma kuş gribine Şeyda!...
AHMET UMİT
Beyoğlu'nun En Güzel Abisi... (15)
Başından beri...
AYŞE TÜTER
Mutfakta Lezzet Güneşi
Abant usulü kuzu
2çorba...
Bu senenin grip virüsü Kaliforniya'dan yola çıktı!
Bu senenin grip virüsü Kaliforniya'dan yola çıktı!
Gripten korunmanın tek ve en iyi yolu; her yıl düzenli olarak...
İbo da single çıkaracak
İbo da single çıkaracak
Müzik piyasasında albüm satışlarının düşmesi, İbrahim Tatlıses'i de...
Robin S. Sharma İstanbul'a geliyor
Robin S. Sharma İstanbul'a geliyor
"Ferrari'sini Satan Bilge" kitabının yazarı Robin S. Sharma, imza...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.