kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
  » Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
IMF politikalarını gözardı edin
TL güçlü hale gelirse, başka ülkeler TL kullanır
Forbes listesine giremiyorum
Tirajda sınırımız gökyüzü

Kapıyı çalan AB olacak

'Forbes Türkiye' için gelen Steve Forbes'tan SABAH'a özel: Doğru ekonomik politikaları uygularsanız 10-12 yıl içinde AB tarafından şiddetle istenen bir ülke olursunuz...

IMF politikalarını gözardı edin

Milyarderlerin servet sıralamasını yayınlayan ünlü Forbes dergisinin sahibi Steve Forbes güçlü bir para birimi ve düşük vergi oranıyla Türkiye'nin de zengin ülkeler arasına katılabileceğini kaydetti.

Ünlü Forbes Dergisi'nin sahibi ve baş editörü Steve Forbes, IMF'yi hastasına zarar veren bir doktora benzetti. Forbes, "Türkiye için en doğru şey IMF politikalarını gözardı etmek" diye konuştu. Dünyanın zengin işadamlarının servet sıralamasını açıklayan, Forbes'a bugünkü modern görünümünü kazandıran ve iki kez ABD Başkanlığı için aday adayı olan işadamı, Forbes Türkiye'nin tanıtım gecesi için İstanbul'a geldi. Forbes, bir ülkeyi kalkındırmanın en kolay yolundan, AB üyeliğine, hatta kendi servetine kadar birçok konuyu SABAH'a değerlendirdi:

* Türkiye farklı dilde Forbes'in yayınlandığı sekizinci ülke. Türkiye ekonomisinin inanılmaz bir potansiyeli var. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında. Çok stratejik bir noktada. Bir sonraki nesil Avrupa Birliği üyesi olacak. Hem Avrupa hem de orta doğu'ya köprü olacak. Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayacak. Ekonomisi bu kadar hızlı büyüyen ülkede hızla yükselen bir girişimci kesimi var. Girişimciler ekonomik anlamda daha kaliteli bilgiye ihtiyaç duyuyor. Biz bunu sağlamak için geldik.

* Türkiye'nin ekonomik büyümesi siyaseti de olumlu etkileyecektir. Türkiye doğru ekonomik politikaları uygularsa 10-12 yıl sonra AB tarafından şiddetle istenen ülke olacak. Kapıyı çalan Türkiye değil AB olacak. Doğru politikalardan kastım düşük vergi oranları, güçlü para birimi, mülkiyet hakları ve sermaye transferi önündeki engellerin kaldırılması.

* 2000'li yıllardan önce Türkiye özellikle para politikasında doğru uygulamalar yapmadı. 1960'larda Türkiye'ye geldiğimdeki dolar kuru ile bugün arasında dağlar kadar fark var. Bu yanlış politikalarda IMF'ninde katkısı büyük. Türkiye'nin yapacağı en doğru şey IMF politikalarını gözardı etmek olacak. IMF hastalarına zarar veren bir doktor gibi.

AB DİPLOMATLARI YARIM BEYİNLİ

*
Kalkınmak ve zengin bir ülke olmak sandığınız kadar zor değil. Artık Türkiye Avrupa Birliği ile müzakereler başladı. AB'de 25 ülke var. Ancak bunlar arasında size model olabilecek ülkeler İrlanda, Baltık cumhuriyetleri ve Slovakya. O ülkelerde yapılanları Türkiye'nin yapmaması için hiçbir neden yok. Türkiye'nin düşük bir enflasyon oranıyla yılda yüzde 5-6 büyümesi rüya değil, kolayca yapılabilecek bir şey. Bu ülkeler şimdi büyümenin keyfini sürüyorlar. Türkiye de doğru politikalarla büyüdüğü zaman IMF'ye ihtiyacı olmayacak.

* Daha fazla vergi toplamak istiyorsanız vergiler daha düşük oranlı olmalı. Rusya vergileri düşürüp tek orana indirdi. Şimdi 4 yıl öncesinin 2 katı vergi topluyor. Türkiye'de kayıtdışı oranı yüksek biliyorum. Ama vergi tahsilatı düşecek diye korkmamak lazım. Bu "hasta olan birinin ilaç almaktan korkması" gibi bir şey. Bunu başarmak için petrol gibi doğal kaynağa da ihtiyaç yok. Bakın Dubai'ye. Petrol olmadan beyinlerini kullanarak ne gerçekleştirdiklerini görün. Slovakya'nın da petrolü yok.

* AB, Türkiye'nin tam olarak potansiyelini göremiyor. Geçen sene bir yazımda 'AB diplomatlarının yarım beyni olsa Türkiye'nin üyeliğini hızlandırır' demiştim. Müzakereler başladı. Bence hala tam beyne sahip değiller, belki yüzde 60. Özellikle Paris'tekiler. Bu konuda tam ve çalışır kafa sadece İngiltere'de var.

SİNAN CEM ŞAHİN


1 2 3 4 5
 
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
 'Motorola ile anlaştık'
 'Tavukçuların vergi borcu dondurulsun'
 TÜRSAB, İstanbul Park'ı istedi
 Büyük Efes için 10 grup yarışacak
 Otomotive 'konut' ve '3 Ekim' darbesi
 'Made in Turkey' damgalı ticariler ödül avcısı oldu
 Sözlük gibi otomobil
 Hayırsever Koçman toprağa verildi
 Turkcell, Irancell'i mahkemeye verdi
GAZİ ERÇEL
Kuş gribinin ekonomiye etkileri
Türkiye ilginç bir...
ABDURRAHMAN YILDIRIM
Piyasada trend değişimi için türbülansın devamı...
GÜNTAY ŞİMŞEK
Sağlık rantında çifte standart
Sağlıkta yapılan iyi...
18 sanatçı açık artırmada
TMSF aralarında Haluk Levent, Hatice, Nuray Hafiftaş gibi isimlerin...
İkinci bahara şok tazminat
'Kundura Kralı' Mustafa Şık'ın 60'ından sonra âşık olup 86 yaşından...
İpler Topbaş'ın elinde değil
İpler Topbaş'ın elinde değil
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk Göztepe Parkı'na cami...
'Çete'ye üçüncü aranıyor
'Çete'ye üçüncü aranıyor
Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, YÖK'ün engellemesini önlemek...
IMKB
E: 31.726 D:% -1,02
DOLAR
S: 1,368 D:% -0,183
EURO
S: 1,641 D:% 0,398
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu