kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İşte 'takım böyle tutulur'
İşte taraftar işte belgesel

Fenerbahçeli eski futbolcu Ogün Altıparmak'ın sinemacı oğlu Okan Altıparmak "Takım Böyle Tutulur" adlı filmde Fenerbahçe taraftarını anlatıyor. 25 Kasım'da, 100 salonda birden gösterime girecek film, 120 bin dolara malolmuş.


İşte 'takım böyle tutulur'

Fenerbahçeli eski futbolcu Ogün Altıparmak'ın oğlu Okan, "Dünyada benzeri yok" dediği Fenerbahçe taraftarının tutkusunu film yaptı. Taraftarlar Fenerbahçeli olma duygusunu anlattı.

Fenerbahçe taraftarının Fenerbahçe tutkusu film oldu. Okan Altıparmak "Takım Böyle Tutulur" adlı filmde, Fenerbahçe taraftarlarının takımlarına olan tutkusunu konu alıyor. Film 25 Kasım'da 100 salonda birden gösterime girecek. Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı başta olmak üzere, deplasman maçlarında, Kadıköy ve Bağdat Caddesi'nde, ev ve işyerindeki taraftar görüntüleri ve röportajlarından oluşan "Takım Böyle Tutulur" filmi, "Fenerbahçelilik" duygusunun boyutunu gözler önüne seriyor. Okan Altıparmak ile filmini konuşmak üzere Şükrü Saraçoğlu Stadı'nın altlındaki Fenerium'da buluştuk. Amerika'da oyunculuk eğitimi alan ve film yapım şirketinde çalışan Altıparmak, ilk denemesi olan Fenerbahçe filmini Hollywood film sektörüne giriş vizesi olarak görüyor; "Hollywood'da dikkat çekebilmeniz için düşük bütçeyle para kazandıran bir film yapmanız gerekiyor. Ben de böyle bir proje arayışındayken yolda gördüğüm bir Fenerbahçe taraftarından esinlenerek bu filmi yaptım. Maliyeti 120 bin dolar oldu. Filmi yurtdışında da göstermeyi amaçlıyorum. Hem konu olarak hem de bütçe olarak dikkat çekecektir. Bir de gişe yapıp para kazanırsa bir Türk Hollywood'a girmiş olacak." Okan Altıparmak filmi yapma amacını biraz daha açıyor ve "Bu filmi yapmamın bir amacı da, gücünün yüzde 10'uyla var olduğuna inandığım Fenerbahçe camiasının gücünü gözler önüne sermekti. Hem Fenerbahçelilik neymiş, hem de Fenerbahçe filmi yapılırsa ne olurmuşu göstermek istedim. Bu filmi yurtdışında piyasaya çıkardığımda ki, mutlaka çıkaracağım, Fenerbahçeyi taraftarıyla onlara tanıtacağım"

HAYATIN TA KENDİSİ
Altıparmak ve ekibi geçen yıl aylar süren bir çalışmayla tribünde, sokakta, evde, işyerinde, kafede Fenerbahçe taraftarlarını çekmiş. Böylelikle Fenerbahçe taraftarının tutkusunu, Fenerbahçelilik duygusunu filme yansıtmış. Kendisi de Fenerbahçeli olan Okan Altıparmak çekimler sonunda Fenerbahçe taraftarlığının dünyada benzeri olmadığını görmüş. "Fenerbahçe taraftarının yüzündeki tutku ve duyguyu başka takımların taraftarında göremezsiniz. Bence Fenerbahçe taraftarlığının altında müthiş bir güç var, nereden geliyor bilmiyorum, bunun araştırılması gerek"diyen Altıparmak, taraftarlara ait şu bilgileri veriyor: "Taraftarlara Fenerbahçelilik nedir diye sorduğumda 'Sevgi, aşk, tutku, itibar, güç, hayat tarzı, hayatın ta kendisi..." gibi cevaplar aldım. Bu cevabı başka taraftardan duyamazsın. Fenerbahçelilerin taraftarlığı tribünde kalmaz, hayatının her dakikasında vardır. Fenerbahçe'nin binlerce çeşit lisanslı ürünlerinin satışı da bunu gösteriyor. Adamın evindeki yatağı da, suyunu içtiği bardağı Fenerbahçe logolu." Filmi Andreas Treske ile birlikte çeken Altıparmak, taraftarların anlattıklarından örnekler de aktarıyor. "Adam evli, evlilik yüzüğünde 'Fenerbahçe seni seviyorum' yazıyor. Eşinin bu duruma ne dediğini soruyorum. 'Önce bozuldu, sonra onunla konuştum. Kendisini sevdiğimi ama Fenerbahçe'yi daha çok sevdiğimi, hatta ilk eşimin Fenerbahçe olduğunu ve bunu da kabullenmesi gerektiğini söyledim' diyor. Bir başka taraftar, 'Başkana söyleyin Fenerium'ları Carrefour gibi yapsın, bütün ihtiyacımızı oradan alalım' diyor. Bir başkası ise 'Ana, baba, kardeş, eş, sevgili seni terkedebilir ama bir tek şey var ki, seni hiçbir zaman terk etmez, o da Fenerbahçedir' şeklinde tarif ediyor." Filmde Lefter, Aykut Kocaman, Ogün Altıparmak gibi eski futbolcularla röportajlar da var.

BENZERİ YOK
Okan Altıparmak'a Fenerbahçe taraftarlarının bu filmde ne bulacağını, daha doğrusu niye izleyeceğini soruyoruz; "Taraftar kendini izleyecek, adeta aynaya bakacak. Geçen yılki şampiyonluk heyecanını bir kez daha yaşayacak. Yeri gelecek 'biz neymişiz' diyecek, yeri gelecek Fenerbahçe tutkusunun çok normal bir şey olmadığını görecek' cevabını alıyoruz. Şimdi de gişe beklentisini öğrenmek istiyoruz. "Hiçbir şey tahmin edemiyorum. Çünkü şimdiye kadar dünyada böyle bir film yapılmadı. Örneği yok" diyor bunun üzerine dağıtımcı firmanın 100 salonda birden filmi gösterime sokmasının beklentilerin yüksek olduğunu gösterdiğini hatırlattığımızda yine kaçamak cevap veriyor; "Bizim filmi Özen Film dağıtıyor, onlar bu filmden ne bekliyorlar bilmiyorum." Bu arada Okan Altıparmak Fenerbahçe'nin 25 milyon taraftarı olduğunu sık sık dile getirmeyi de ihmal etmiyor. Son olarak Okan Altıparmak'ın Fenerbahçe tutkusunu ölçmek için Galatasaray veya Beşiktaş'a da film çekip çekmeyeceğini soruyoruz. "Ben Fenerbahçeliyim ama aynı zamanda yönetmenim. Hatta ben Fenerbahçe'den önce Galatasaray'a film teklifinde bulunmuştum. Fatih Terim'e, Milan'dan döndüğünde, Galatasaray'ın şampiyonluk hikayesini İngilizce film yapayım dedim. Ama Terim istemedi."
DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Üzerine denizaltı kokusu sinen yaşamlar
 Atlara şiir okuyan şeyh
 Gelecek oyununu cennette sahneleyecek
 Türk seyircisi klasik müzik seviyor
 Oyuncak sektöründe çığır açan çirkin yaratık
 Okay kardeşlerin kaderini o değiştirdi
 Melankolinin estetiği tango
 Titanik'e dokunmak
 Sahildeki isimsiz kadın cesedi
 Şükrü Saraçoğlu'nun genç taraftarları
 Sarıkız bu kez kendini yazdı
 Lüzumsuz ama bilmekte fayda var
 Bond kadar çapkın
 Bir Türk markasıyla yeniden doğuyor
 Karanlık dünyanın kahramanı
 İki cinayetin ardındaki sır
 Bir aslan evladınız olsun
 Antakya'da medeniyetler NASIL buluşamadı?
 Macahel'e bulutlararası yolculuk
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Röportajcıya göre kıyafet
Örneğin ben Petek Dinçöz'ün de...
MEHMET ALTAN
Ölü göçmen kuşlar
İnsanlara mevsimlerin değiştiğini...
KAZIM KANAT
'Oğlum kanser oldu' diye hem ağlıyor hem de herkesi...
REFİK DURBAŞ
"Mücevher" bir konser, bir kitap
Genel Sanat...
ÖNCEL ÖZİÇER
Biri gider biri gelir peki buna aşk mı...
A380 tura çıkıyor
A380 tura çıkıyor
Airbus'ın iki katlı uçağı kasım ayından itibaren Asya ve...
New York'ta bir Türk markası
New York'ta bir Türk markası
-Son günlerde New York'a yolunuz düşerse, dünyanın en lüks...
Pozitif düşünce Pollyannacılık oynamak değil
Gerçekleri olduğundan daha pozitif gösterip kendini kandırmaya...
Öküzgözü üzümü bir Urartu mirası
Bugüne bugün ülkemiz dünyanın beşinci büyük bağcılık ülkesi. Tekel'i satın...
Yemeklerine de herkes hayrandı
Ünlü Fransız ressam Claude Monet, yaşamının son yıllarında gözleri iyice...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.