kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Teknoloji
    Arşiv
    Etkinlikler
  » Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kültür Bakanı'nı bile yanıltıyorlar
Kültür Bakanı'nı bile yanıltıyorlar
'Çare sözleşmeli sistemde'

Kültür Bakanı'nı bile yanıltıyorlar

Adının 'bankamatik sanatçıları' arasında geçmesine isyan eden devlet tiyatrosu sanatçısı Ayten Gökçer, "Ben değil, rol vermeyenler suçlu. Kültür Bakanı Koç'u da yanıltıyorlar" diyor ve ekliyor: Ben dört senedir rol bekliyorum. Oynamıyorum diye bir şey olamaz!.

Devlet Tiyatrosu sanatçısı Ayten Gökçer, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 'bankamatik sanatçıları' olarak adlandırılan grupta adının geçmesine isyan ediyor. Birçok sanatçı gibi; dört yıldan bu yana kendisine rol verilmediği için sahneden uzak kaldığını söyleyen Gökçer, bu haksızlığa tahammül edemediğini belirtiyor: "Biz verilen rolü reddetmiş ya da rapor almış değiliz. O halde nasıl suçlu ilan edilip küçük düşürülebiliriz? Ben yıllar önce hamileyken, lohusayken sahneye çıkmış biriyim. Bu haksızlığı asla kabul edemem..."

'DİL YÜZÜNDEN CAYDIK'
Rol verilmediği için kendi çabasıyla bir oyun hazırlamaya çalıştıklarını böyleyen Gökçer, bu çabalarının da İsveçli grup Abba'ya nasıl takıldığını şöyle anlatıyor: "Devlet Tiyatroları'nda sahnelenmesi için 'Mama Mia' müzikali üzerine çalıştım. O zamanki genel müdür Lemi Bilgin ile bütün hazırlıkları yaptık. Gerekli izinleri aldık. Ancak 'dil', problem oldu. 'Mama Mia'nın sahibi durumundaki Abba, müzikalin Türkçe oynanmasına izin vermesine rağmen, şarkıların Türkçe söylenmesine izin vermedi. İngilizce şarkı şartını çifte standart olarak algıladığımız için sahnelemekten vazgeçtik."

'HAMİLEYKEN DE OYNADIM'
Ayten Gökçer, tüm bu çabalarına rağmen, hakkındaki 'çalışmadığı halde para kazanıyor' söylentileri için şunları söylüyor: "1980'de belimden iki tane disk çıkarıldı. 1981'de böbreğim alındı. Ben o zamanlarda bile sahneden uzak kalmayı, rapor alıp oturmayı düşünmedim. 1964'de 4 aylık hamileyken 'My Fair Lady'ye, 7 aylık hamileyken de 'Kaktüs Çiçeği'ne devam ettim. 2 aylık lohusayken antik bir Yunan oyunu oynadım. Göğsümden süt sızardı, naylon sarıp sahneye çıkıp oynardım. Biz böylesine çalışkan ve işi için özveride bulunmuş insanlarız. Bizim oynadığımız roller hep klasiklerdi. Her gelen genel müdür kıskançlığından rol vermeme yöntemine başvurdu. Lemi Bilgin'i kastetmiyorum. Bu tür hasetlikler kimsenin aklına gelmiyor, oyuncu suçlanıyor. Biz rol istediğimiz halde bize rol verilmiyor. Sonra da 'bankamatik sanatçısı' suçlamalarına maruz kalıyoruz. Haysiyetsizler bizi öyle göstermeye çalışıyor."

'BAKANI YANILTIYORLAR'
Gökçer, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un bürokratlar ve müdürler tarafından yanlış bilgilendirildiğini söylüyor: "Burada herkes yanıltılmıştır. Bu konuda bakanı da yanıltıyorlar. Ben dört senedir rol bekliyorum. 'Oynamıyorum' diye bir şey olamaz. Reddettiğiniz zaman rapor edip, sözleşmenizi feshederler. Oysa hayatımda hiç rapor almışlığım yok. Türk tiyatrosunu nasıl böyle harcarlar? Kültür Bakanı bence bunun farkında değil. Rolü reddettiğiniz zaman rol almama olur. Siz dört sene rol vermezseniz, rol almama olmaz. Beni muhafaza etmek zorundalar. Biz bunların içinde az beklemişiz. 7 sene 10 sene rol verilmeyen oyuncular var."

BÜLENT İPEK - MAGAZİN

DİĞER GÜNAYDIN HABERLERİ
 Bağımsız sinemanın 8 örneği bu festivalde
 Artist değilim ki aşkımı anlatayım
 Yeni gardrobu Başkent imzalı
 Bugün alternatif sporlar yapın
 Derin ilişkiler, aşk ve din savaşları
 Bayram alışverişi fuarda yapılacak
 Müjgan Özçay kitaplarını imzalıyor
AYŞE TÜTER
Piliç avcı kebabı
Şehriyeyi yağda pembeleşinceye kadar...
AHMET UMİT
Beyoğlu'nun En Güzel Abisi...
Ciddiye alın ama paniğe gerek yok
Ciddiye alın ama paniğe gerek yok
Kuş gribinin kendisini korkutmadığını söyleyen Prof. Dr. Koptagel...
Döngel Kârhanesi TMSF kıskacında
Döngel Kârhanesi TMSF kıskacında
TMSF'nin bir geneleve el koyarak işletmeciliğini üstlenmesinin...
İftarlar da olmasa!
İftarlar da olmasa!
Bir süre öncesine kadar davet davet koşturmaktan helak olan...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.