kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Teknoloji
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Oyuncak silah yasaklanmalı mı?
Oyuncak silah yasaklanmalı mı?
12 yaşında suç işliyorlar
Silah özentisine çözüm

Oyuncak silah yasaklanmalı mı?

Ülkemizde erkek çocuklarının elinden düşürmediği oyuncak silahlar saldırganlığı artırıyor mu? Umut Vakfı'nın "Çocukları Oyuncak Silahlardan Arındırma Projesi" çocukları ve ebeveynleri bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Geçtiğimiz hafta özel ve önemli günlerden birini daha geride bıraktık. "28 Eylül Bireysel Silahsızlanma Günü"nde yine her yıl olduğu gibi çeşitli etkinler düzenlendi. En önemli etkinlerden biri de Türkiye'de bireysel silahsızlanma denilince ilk akla gelen kurumlardan biri olan Umut Vakfı'nın Taksim Meydanı'nda gerçekleştirdiği "Sessiz Ayakkabıların Yürüyüşü" etkinliği oldu. Aynı gün yine vakıf Atatürk Kültür Merkezi'nde, İstanbul Valiliği işbirliğiyle gerçekleştirdiği "Türkiye'de Bireysel Silahlanma Sorunu: Çözüm Önerileri" Sonuç Bildirgesi'ni de açıkladı. Devamında süregelen birkaç etkinlikle de toplumun bu kanayan yarası bir kez daha gündeme taşınmış oldu. Aslında konunun pek de gündemden düştüğü söylenemez. Ne de olsa ülkemizde gün geçmiyor ki, kimi zaman kasıtlı bir şekilde kimi zaman da serseri kurşunlara hedef olup birileri hayatını kaybetmesin.. Toplumumuzdaki bu silah tutkusunun son bulması için daha kaç hayat sönecek bilinmez ama bu soruna karşı alınacak önlemlerin bir kısmı da çocuklarla ilgili olmalı şüphesiz. İşte Umut Vakfı'nın geliştirdiği "Çocukları Oyuncak Silahlardan Arındırma Projesi" de, Türk toplumunda; özellikle çocuklarda, bireysel silahsızlanmaya yönelik bilinç oluşturma ve oyuncak ile şiddet imgesi silah kavramlarının birlikte anılmasının engellenmesini amaçlıyor. Umut Vakfı Mütevelli ve Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Savacı, 2003 yılında hayata geçirilen projenin hedeflerini şöyle anlatıyor: "Akademisyenlerden oluşan bir çalışma grubunun yapılandırılarak ideal oyuncak silahsızlandırma sistemi ve işleyişi için model hazırlanması gerçekleştirildi. Hazırlanan modelin tanıtımı için tanıtım faaliyetlerinde bulunuldu. Oyuncak silah imalatı ve ithalatı ile ilgili yasa ve yönetmeliklerin irdelenerek, olumsuz yanlarının giderilmesi için ideal yasa ve yönetmelik önerisi hazırlanıp ilgililere de duyuruldu." Proje kapsamında düzenlenen "Oyuncak Silah Yasaklanmalı mı?" anketine ise Ekim 2002- 28 Eylül 2005 itibari ile 30.608 kişinin katıldığını söyleyen Savacı, bunların yüzde 49'unun evet (15.090 kişi), yüzde 50'sinin hayır (15.360 kişi), yüzde 1'lik bir kesimin de fikrim yok (187 kişi) şeklinde yorumlarda bulunduğunu söylüyor.

ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ
Özellikle Türk aile yapısında silahın erkeklik kimliği açısından önemli bir yere sahip olduğuna inanılması konusunda uzmanların tam tersini düşündüğünü söylüyor Savacı: "Uzmanlar bu konunun erkek kimliği oluşmasında önemli bir katkı olduğu görüşünün aksine, özgüven ve erkek kimliğindeki eksikliklerin, korkunun belirtisi olarak görmekteler."
Oyuncak silahların yasaklanmasının toplumdaki silah şiddetinin azalmasında ne derece etkili olabileceği konusunda ise, "Yasaklama değil, farkındalık ve eğitim sağlanması gerekir" diyen Sibel Savacı sözlerine şöyle devam ediyor: "Umut Vakfı'nın en önemli amacı bu konulara dikkat çekecek, düşündürecek kampanyalar sürdürmektir. Sigarada olduğu gibi oyuncak silahların üzerine bir etiketle Çocuk Ruh Sağlığı ve Gelişimine olumsuz etkileri vardır' ibaresi konulması yolunda girişimlerimiz var."

Neslihan TUNÇ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Katil Doğanlar'daki rolü kaptırdı, yıllarca unutmadı
 "Bıçağı görünce 'İşim bitti' dedim"
 Türkiye'de Çince eğitim başlıyor
 Hayat 50 kediyle güzel
 İstanbul'da çok eğleneceğiz
 Freud, yılan ve anne
 7 gün 7 gece nerede ne yapmalı
 Çağdaş Türk ressamları
 Müzik maratonu'na siz de katılın
 Ender Güzey Vakko'da
 Genç sanatçıların ürünleri
 Caz mevsimi başlıyor
 Harf devrimi burada doğdu
 Ramazan gelmeden iftar çadırı sorun oldu
 Şimdi de şarkı söyleyecek
 Husky'nin esareti bitti
 Öpüştüm ama 'Ne derler?' diye de düşünüyorum
 Yogaya evde de bafllayabilirsiniz
 4 gün sessiz kal içsel huzuru yakala
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Nedir Gamze olayının perde arkası?
Öncelikle gazeteci...
SUNAY AKIN
Su'daki us
Anne karnındaki suda bir batık gibi bekledik...
İftarda açık büfe olmaz
Türk mutfağının genç ustalarından Vedat Başaran "Ramazanın özü yemek değil,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.