kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Teknoloji
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Anadolu'yu fotoğraflamak isterim
Anadolu'yu fotoğraflamak isterim

Asya ülkelerinde çektiği fotoğraflarla sayısız ödül alan Steve McCurry, İstanbul'da bir sergi açtı. National Geographic Dergisi'nin kapağını süsleyen ünlü "Afgan Kızı" karesinin de sahibi olan McCurry bu fotoğrafla anılmaktan rahatsız değil.

National Geographic denince akla gelen ilk fotoğraflardan biri "Afgan Kız"nın yer aldığı kapaktır. Bu ünlü karenin sahibi ise yıllardır Asya'nın sorunlu bölgelerinde çalışmayı tercih eden fotoğrafçı Steve McCurry. McCurry, Türkiye'deki ilk sergisinin açılışı dolayısıyla İstanbul'daydı. Ünlü fotoğrafçının Hindistan, Nepal, Kamboçya, Afganistan ve Burma'da çektiği 50 fotoğraftan oluşan "Kutsal Yolculuk" adlı sergisi 29 Eylül'de Topkapı Sarayı Darphane-i Amire'de açıldı. Sergi 16 Ekim'e kadar açık kalacak. 1974 yılında Pennsylvania Eyalet Üniversitesi'nin Güzel Sanatlar ve Mimari Bölümü'nden mezun olan McCurry, 1979 yılında serbest fotomuhabirliğine başladı. Sayısız uluslararası ödülün sahibi olan McCurry'nin yayınlanmış yedi adet kitabı bulunuyor.

ASYA'DAKİ ZITLIKLAR
Daha önce defalarca Türkiye'ye gelen ve İstanbul'u da görüntüleyen McCurry ile sergi açılışı sonrasında konuştuk. Çalışmak için özellikle Asya ülkelerini tercih eden ve sadece renkli fotoğraflar çeken McCurry şu aralar Afganistan ile ilgili bir kitap çalışması için yine aynı bölgede çalışmaya devam ediyor. "Neden zamanınızın çoğunu Asya'da geçiriyorsunuz?" sorusuna verdiği cevap ise şöyle: "Çünkü iklimini, insanlarını, doğasını, kültürünü, farklı dinlerini, modern dünya ile arasındaki zıtlıklarını seviyorum. Fakirler, zenginler, çok ilkel ya da çok modern hayat sürenler... Asya zıtlıkların ve ekstremlerin bölgesi. Bu özellikler de Asya'yı canlı tutuyor, hayat dolu kılıyor. Her zaman keşfedilmeye hazır ilginç bir yer Asya..." Asya'da daha keşfedilecek çok şey olduğunu söyleyen ve bu bölgede çektiği fotoğraflarla sayız ödül alan Steve McCurry, "Afgan Kızı"nın diğer fotoğraflarını gölgede bıraktığı düşüncesine katılmadığını belirtiyor: "Afgan Kızı ile anılmaktan çok mutluyum. O fotoğraftan ve fotoğraftaki kızla bağdaştırılmaktan hiç rahatsızlık duymuyorum."

UÇAK KAZASI GEÇİRDİ
1984 yılında Sovyet işgali dolayısıyla Afganistan'dan Pakistan'a göç eden sayısız göçmenden biri de Şarbat Gula isimli Afgan kızıydı. Onu fotoğraflayan McCurry, üzerinden tam 17 yıl geçtikten sonra 2002 yılı Şubat ayında tekrar Afganistan'a giderek bu ünlü Afgan kızı ile tekrar karşılaşmıştı. McCurry bu olayı şöyle anlatıyor: "1984 yılında Pakistan/Afganistan sınırındaki göçmen kamplarında çok zaman geçiriyordum. Bir okula gittim. Çok sayıda kız vardı ama köşede muhteşem gözlerle bize bakan o kız duruyordu. Anlık bir bakışını yakaladım onun. O zaman birkaç kızın fotoğrafını çektim. Ama bu fotoğrafın derginin kapağını süsleyeceğini ve bu kadar ünleneceğini hayal bile etmemiştim. Tam 17 yıl sonra Amerika'nın Afganistan'a saldırmasından sonra bir film yapımcısıyla tekrar Afganistan'a gittik. Sonra o kızı aramaya başladık ve şans eseri çok kolay bir şekilde tekrar bulduk. Beni hatırladı. Ama tüm dünyanın onu tanıdığından haberi bile yoktu. Bu olayla da pek ilgilenmedi zaten." Dünyanın sorunlu bölgelerinde fotoğraf çekmeyi tercih eden McCurry'nin başına doğal olarak pek çok tehlikeli olay da gelmiş. Ancak ölümle burun buruna geldiği ve şans eseri sağ kaldığı uçak kazası onun için en kötüsü: "Çok sayıda tehlike atlattım. Ama en kötüsü Slovenya'da geçirdiğim uçak kazasıydı. Üstelik ne savaş vardı ne de çatışma..." Eğer teklif gelirse bir dergi ya da gazete için Anadolu'da çekim yapmaktan mutluluk duyacağını belirten ünlü fotoğrafçıya "Siz de gazete ve dergiler için fotoğraf çekiyor ve röportajlar yapıyorsunuz. Şimdi fotoğraf çeken ve soru soran tarafta değil de karşı tarafta olmak nasıl bir duygu?" diye soruyoruz. Tek kelimeyle cevap veriyor: "Muhteşem!"

Aynur ERDEM

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Ceza Yasası'nda Fidyeci boşluğu
 Ortaköy cinayetlerinin sırrı
 AB'de bir Atatürk hayranı
 Onlar İzmirli Hıristiyan Türkler
 Zamanı yakalamak zamana egemen olmak
 Antalya'da bir devrim yaşandı
 Yedikçe aptallaşıyor muyuz?
 Artık bizim de şarap uzmanlarımız olacak
 Bu kitaplar hep olacak
 Edebiyat dünyasında Merkez zamanı
 Gönüllü olun
 Londra izleri
 Güzelliğin öbür adı
 Fatsa'dan Japonya'ya giden de gitmeyen de pişman
 Fotoğrafına bakıp bakıp şiir yazdım
 'Kimse Ayasofya'ya duyarsız kalamaz'
 Ülkenizde demokrasinin unsurları var
 Vakıflı'nın kaderi organik tarıma bağlı
 Onlar artık gurbetçi değil Alman
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Çocuk Bayramı'nın anlamını biz daha...
MEHMET ALTAN
Gitmek, biraz ölmektir...
Neden bilmiyorum, tren...
ÖNCEL ÖZİÇER
Hayalleri hiç bitmeyen Don Kişot
Bana, konuşmanın...
KAZIM KANAT
İsveç'te 40 yaşındaki her kadın hamile
Bizim kahveye...
REFİK DURBAŞ
Heykel yakarak dışa açılınmaz
Aziz Nesin ve Pınar Kür...
Bütün İtalyanlar gibi keyif veriyor
Bütün İtalyanlar gibi keyif veriyor
Bu hafta sizler için denediğim otomobil Alfa Romeo'nun GT'siydi.
Opel, toprağa çıkıyor
Opel, toprağa çıkıyor
Frankfurt Otomobil Fuarı'nın tartışmasız yıldızlarından birisi Opel...
40 yaş gerçekleri
Hayatımın en güzel ve verimli dönemine başlıyorum. Başkalarına...
Usta getir bir Lehmecun Halep işi olsun
Eskiden erkek kuzu etinden zırh kıyması çekilir, lahmacunun harcı evde...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.