kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Teknoloji
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Berç Keresteciyan tezi
Ata'nın hayatını o mu kurtardı?
Meclis konuşmalarından seçmeler

Berç Keresteciyan tezi

Sabancı Üniversitesi'nde Prof. Berktay'ın öğrencisi Semi Ertan, Atatürk'ün hayatını kurtardığı iddia edilen Türk milliyetçisi Ermeni Keresteciyan'ı tez konusu yaptı.

Türk Milliyetçisi Ermeni Berç Türker-Keresteciyan'ın hayatı üniversitede tez konusu oldu. Tezde, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde tek parti döneminde 1935, 37 ve 43 yıllarında üç kez milletvekili seçilen Keresteciyan'ın Osmanlı İmparatorluğu'ndan ulus devlete geçiş sürecinde Osmanlı Bankası ve Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nde milli mücadele adına sergilediği çabalar ayrıntılarıyla incelendi.

YENİ YORUM GEREK
Atatürk'e Samsun seferi öncesi "İngilizler geminize torpido atacak, kıyıdan gidin" diyerek hayatını kurtardığı iddia edilen ve Atatürk'ün bu bilgiden ötürü yıllar sonra Türker soyadı ile ödüllendirdiği Keresteciyan, uzun yıllar Osmanlı Bankası'nda genel müdürlük yaptı. Ayrıca Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin yani Kızılay'ın da kurucuları arasında yer alan Keresteciyan'ın Hatay'ın anavatana bağlanması konusunda yaptığı tarihi meclis konuşması, tutanaklara Ermeni asıllı birinin aynı zamanda bir Türk milliyetçisi olduğunun kanıtı olarak geçti. Prof. Halil Berktay'ın Sabancı Üniversitesi'nden öğrencisi Semi Ertan tarafından yazılan "Erken Cumhuriyet Dönemi Türk Parlamentosunda Bir Ermeni: Berç Türker- Keresteciyan" adlı tez Boğaziçi Üniversitesi'ndeki konferansla tekrar gündeme gelen Ermeni meselesi tartışmalarını 'Soykırım mıydı? Tehcir miydi?' ekseninin dışına çıkardı. Çünkü Keresteciyan'ın hayatı Ermeni sorunu hakkında bilinenlerin yeniden yorumlanması gereğine işaret ediyor. Semi Ertan'ın tezine konu olan Berç Keresteciyan 1870 İstanbul doğumlu. Cumhuriyet Halk Fırkası'ndan tek parti döneminde 1935, 39, 43 yıllarında milletvekili seçilen Keresteciyan beş yaşındayken İstanbul Gümrüğü Şube Müdürü olan babası öldüğü için Maliye Tercüme Kalemi Müdürü olan amcası Bedros Keresteciyan tarafından yetiştirildi. Tezde amca figürü şöyle anlatıldı: "Osmanlı'da Müslüman Türk entelektüeller tarafından basılan ilk gazete olan Tercüman-i Ahval'de editör olarak da çalışan amcasının genç Osmanlı hareketiyle bir bağı olmalıydı. Bu gazetede Keresteciyan Agah Efendi, İbrahim Şinasi ve Namık Kemal gibi kişilerle birlikteydi."

ROBERT KOLEJ'İ BİTİRDİ
Berç Keresteciyan önce Galatasaray Lisesi'ni daha sonra ise Robert Kolej'i bitirdi. Hayatının daha sonraki dönemi de şöyle: "İki yıl Maliye Bakanlığı'ndan çalıştıktan sonra Ermeni milliyetçilerinin Hamidiye alayları tarafından sert bir şekilde bastırılmaya başladığı 1890'larda Osmanlı Bankası'nda çalışmaya başladı. Ermeni milliyetçiliğinden çok kozmopolit bir Osmanlıcılık dünya görüşüne sahip olduğu söylenebilir." 1911 yılında Hilal-i Ahmer'in üçüncü kez yeniden faaliyete girmesi görevini üstlenenlerden olan Keresteciyan, Cemiyetin Yüksek İdare Konseyi'nde yer aldı. Hilal-i Ahmer'deki tek Müslüman olmayan idare konseyi üyesi olan Keresteciyan'ın bu cemiyete katılımı Ertan'a göre siyasi tercihi konusunda da açıklayıcı. Ermeni tehciri olduğunda Osmanlı Bankası'nın üç yöneticisinden biri olan Keresteciyan, Hilal-i Ahmer Cemiyeti'ndeki görevini de sürdürdü. "Keresteciyan'ın, cemiyetin Birinci Dünya Savaşı'ndaki başarılarında payı büyük" diyen Ertan, yine de Keresteciyan'ın Ermeni tehcirine yaklaşımının, Osmanlı Bankası arşivleri kapalı olduğu için belirsiz kaldığına işaret ediyor.

ÖZHAN TEZEL


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 "AP'nin kararı süreci etkilemez"
 Atina'da BM'yi gösterdi
 İsveç'te Türkçe yerine Kürtçe yayın
 Güler: "Nükleer enerji çalışmalarını sessiz sakin...
 Her üniversitede bir satıcı
 Orhan Pamuk'a polis değil, davetiye gidecek
 'Hatay'da tarih yeniden yazıldı'
 Cezaevinde 'bisküvi bölünemez'
 Savunma Fuar'ına Türk damgası
 Yaban kazının sırrı: Sesi çıkar ama gücü yoktur
 PKK'yı telin yürüyüşü
 Bilgisayar verilmedi
 Konferansa suç duyurusu
YILMAZ ÖZDİL
Enflasyon dediğin tek dişi kalmış canavar...
Başbakan,...
UMUR TALU
İsim vermeyeyim
Bunca zaman sonunda şunu öğrendim...
FATİH ALTAYLI
Bisküvi yeme kriterleri
Adana Kürkçüler Cezaevi'ndeki...
ERDAL ŞAFAK
Can güvenliği mi özgürlükler mi?
Sadece Türkiye'de değil...
Muhaliflerin yeni talebi: Deklarasyon TBMM'de oylanmasın
Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis, Türkiye'nin üyelik...
48 trilyonluk özgüven kampanyası
Dibe vuran ekonomi, tavana vuran işsizlik oranı, artan bütçe açığı ve...
Kadıköy'den çıkamazlar
Kadıköy'den çıkamazlar
Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi'ndeki ikinci maçta bugün PSV'yi konuk...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu