kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
  » Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Safiye Soyman
İşte Bakan Koç'un şarkıcıları
"En çok konser veren sanatçıyım"

İşte Bakan Koç'un şarkıcıları

Aralarında Muazzez Abacı, Safiye Soyman ve Zekai Tunca gibi ünlü isimlerin bulunduğu 169 sanatçı asıl görev yerlerine gönderildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı koro, orkestra ve topluluklarda çalışan ancak yıllardır geçici görev izniyle kadrosunun bulunduğu illere gitmeyen sanatçılar olduğu ortaya çıktı. SABAH, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un "Bedava para alıp büyük şehirlerde keyif çatıyorlar. 'Görev yerine git' denince özel uçak ve beş yıldızlı otel istiyorlar" diye eleştirdiği ünlü isimlerin dosyasını açıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı rapora göre, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı koro, orkestra ve topluluklarda çalışan ancak yıllardır geçici görev izniyle kadrosunun bulunduğu illere gitmeyen sanatçılar var. "Nalan Altınörs, Muazzez Abacı, Zekai Tunca, Belkıs Akkale, Samime Sanay, Kamil Sönmez, Safiye Soyman" gibi ünlü sanatçıları da listesine alan bakanlık, orkestralarda 12, korolarda 157 olmak üzere toplam 169 sanatçıyı asıl görev yerlerine gönderdi.

UYGULAMA 1992'DE BAŞLADI
Devlet Koro, Orkestra ve Toplulukları'nda kadrosu bulunan sanatçıların görev yerleri 1992'den bu yana tartışma konusu oldu. Bakanlığın raporuna göre, "geçici görev izni" uygulaması 1992 yılında Fikri Sağlar'ın Kültür Bakanlığı döneminde başladı. Sanatçıların çeşitli gerekçelerle asıl kadrolarının bulunduğu Anadolu illerinde değil, başta Ankara olmak üzere büyük şehirlerde uzun süreli geçici olarak görevlendirilmesi tartışmalara yol açtı. Eski Bakanlardan İsmail Cem, İsmail Kahraman ve Hüseyin Çelik dönemlerinde, uygulama birçok kez iptal edilip, herkesin asıl görevKamil Sönmezyerine dönmesi istendi. Buna karşın rapor ve özel izinler alıp, görev yerine gitmeyen sanatçılar olduğu öne sürülürken, Erkan Mumcu'nun Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar geçici görevlilerin asıl görev yerlerine iadelerinin ertelenmesinin uygun bulunduğu belirlendi.

İLK ALTINÖRS...
Bakan Koç'un göreve gelir gelmez ilk icraatlarından biri "geçici görevlerle" ilgili oldu. Koç, Elazığ'a yaptığı bir gezide, kadrosu bu ilde bulunan Nalan Altınörs'ün o gün düzenlenecek "geceye" katılmasını istedi. Ancak devletin sözleşmeli sanatçısı Altınörs'ün Elazığ'a gelmek için uçak bileti ve beş yıldızlı otel isteğinde bulunduğu ve bunlar karşılanmadığı için geceye katılmadığı iddiaları bardağı taşıran son damla oldu. Bakan Koç, ilk olarak SABAH'a yaptığı "Bankamatik Sanatçı" suçlamasının ardından düğmeye bastı ve 1 Eylül'de bir genelge yayınladı. Geçici görevle gelenlerle birlikte İstanbul, İzmir ve Ankara'da yığılma olduğunu söyleyen Koç, "Herkes yerine marş marş" diyerek, sanatçıların asıl görev yerine gitmesini istedi.

GEÇİCİ İZİN 3 AY
Bakanlığın raporuna göre, 2002'den bugüne geçici görevlendirmeler üç ayla sınırlandırıldı. Raporda, 10 yıldan fazla geçici görevli olan sanatçılar bulunduğuna işaret edilerek, "Pek çok ildeki sanat kurumları sanatçı yetersizliğinden çalışamaz duruma gelmiş, sanatçı açıklarını 'geçici işçi' statüsünde piyasadan karşılamaya çalışmışlardır. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerdeki sanatMuazzez Abacıkurumları ise eleman yığılmasından çalışamaz hale gelmiştir" saptamasında bulunuldu. Raporda, ünlü sanatçılarla ilgili olarak da şöyle denildi: "Muazzez Abacı, Safiye Soyman, Zekai Tunca, Samime Sanay, Nalan Altınörs, Belkıs Akkale, İzzet Altınmeşe, Kamil Sönmez, Canan Başkaya, Selahattin Alpay, Bedri Ayseli, Recep Kaymak ve Atakan Çelik, göreve başladığı günden itibaren, özlük hakları yönünden diğer koro sanatçıları ile aynı statüde ve aynı ücrette çalıştıkları halde, kadroları Maliye Bakanlığı'nca 'Solist Sanatçı' olarak vizelendiği için dönemin Bakanlık yetkilileri tarafından Ankara, İstanbul ve İzmir'de ikamet etmelerine izin verilmiştir. Bu sanatçılarımız da diğer koro sanatçıları gibi görev verildiği takdirde yurtiçi ve yurtdışında konserlere katılmaktadırlar."

"DİLEKÇEM DİKKATE ALINMADI"
Bakanlığın "bankamatik" olarak tanımladığı isimlerden tiyatrocu Almula Merter, 1987'den bu yana Devlet Tiyatroları'nda görev yaptığını belirterek, "Geçen yıl dilekçe verdim, rejisör olarak bir bölgede veya oyuncu olarak İstanbul'da görev alabileceğimi belirttim. Ne yazık ki yanıtsız kaldı" dedi. Görev verilmediği dönemlerde mesleğiyle ilgili çalışmalar yaptığını vurgulayan Merter, "Bar veya başka bir yer değil, tiyatromu açtım, oyun yönettim. Devletin katkısı olmadan İstanbul'a 650 kişilik bir salon kazandırdım. 4 yabancı dil bilen, mesleki açıdan kendini çok iyi yetiştirmiş bir kişiyim. Devlet Tiyatroları'nın bu yetkinlikteki birinden yararlanması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 Avukatı davadan çekildi
 Kızılderili Orhan Gazi
 Nispetiye işgal altında
 Eski Galata Köprüsü tasarımcıları ağırlıyor
 Koşar sonsuzluk sahnesine gitti
 Rahmi Koç'tan sahil temizliği
 Hoca yoksa başkan var
 Bankta okuyor
 Doktora taciz iddiası
 Yol üstünde su yağması
 Irmak ile Nehir'i 'mıcır' ayırdı
 İkizlerden biri kaza kurbanı
 Ünlü cerraha öldüresiye dayak attılar
 Ailesi kayıp taksiciyi arıyor
 Sabaha kadar işkence yaptılar
 "Bir anda" 64 bıçak darbesi
 Berat Kandili bugün kutlanıyor
 En güzel Ezan okuyan belli oldu
 Alo SABAH İstanbul
REHA MUHTAR
Karakter suikasti...
"2237 nolu odaya...
MEHMET BARLAS
Hem aydınsız olmaz, hem de sade aydınlarla...
İLKER SARIER
Faydalı bir öğlen yemeği
Perşembe günü bizim gazetenin...
MAHMUT ÖVÜR
Park Oteli'ni kim satın aldı?
İsrailli Sami Ofer...
SAVAŞ AY
Dizi dizi inciyim güzellikle birinciyim
Cuma gecesine...
HINCAL ULUÇ
İnkar etmenin dayanılmaz cazibesi..
Eline bir cep...
GÜLSE BİRSEL
İskoç eteksiz erkek olmaz olsun!
Bayılıyorum Fashion...
Yıldızlar savaşı
Yıldızlar savaşı
2004'te Copa America'yı kazanan Brezilya Milli Takımı'nın kaptanı...
Tatlı-sert oyunla sonuca gidecek
Tatlı-sert oyunla sonuca gidecek
Derbiye 2 forvetle çıkmayı düşünen Çalımbay, F.Bahçe'yi psikolojik...
'Bartholomeos ayıp etti'
ABD'de olan Başbakan'a vekalet eden Devlet Bakanı Şahin, Fener Rum...
'Bu öneri Türk milletine hakaret'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öymen, "AB üyeliği uğruna Türkiye...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu