kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
"Ücretsiz ders kitaplarının % 90'ı dağıtıldı"
Taşımalı öğretmen sistemi uygulamaya giriyor
Sağlık Bakanlığı: Okullar düzenlenmeli
Eğitim-Sen: "Yeni müfredat ek masraf doğuracak"

"Ücretsiz ders kitaplarının % 90'ı dağıtıldı"

İlköğretim öğrencilerine ücretsiz verilecek ders kitaplarının okullara dağıtımının yüzde 90 oranında tamamlandığı bildirildi.

Her sınıf için ayrı ayrı hazırlanan poşetlerin içinde ders kitapları ve çalışma kitapları ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in mesajının yer aldığı metin bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Yayımlar Dairesi Başkanı Şadi Keskin, tüm öğrencilerin, okulların açılacağı 12 Eylül'de kitaplarını sıralarının üstünde bulacağını bildirdi. Ders kitaplarının dağıtımının planlanan sürede
gerçekleştirildiğini kaydeden Keskin, 11 milyon 500 bin ilköğretim öğrencisine 105 milyon 760 bin kitap dağıtılacağını belirtti.

Keskin, öğrencilere ücretsiz ders kitabı verilmesi projesine 2003 yılında başlandığını, 2003 yılında 82 milyon, 2004 yılında 84 milyon kitap dağıtıldığını ifade ederek, bu eğitim-öğretim yılında ders kitaplarının yanı sıra öğrencilere çalışma kitapları, öğretmenlere de kılavuz kitaplar dağıtılacağını söyledi.

''BİRİNCİ KALİTE HAMUR KAĞIDA BASILDI''

İlköğretimin ilk 5 sınıfının müfredatının değiştiğini anımsatan Keskin, kitapların yeni müfredat doğrultusunda hazırlandığı, kitapların birinci kalite hamur kağıda renkli olarak basıldığını anlattı.

Her bir sınıf için ayrı ayrı poşetler hazırlandığını belirten Keskin, poşetlerin üzerinde MEB'in başlattığı kampanyalar ile projelerin figürlerinin bastırıldığını, ayrıca tüm ders kitaplarının arka kapağına da ''Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası'', ''Haydi Kızlar Okula Kampanyası'' ve öğrencileri çevre ve trafik konularında bilgilendirici figürler ile logolar koyduklarını söyledi.

''LİSE KİTAPLARINA ZAM YAPILMADI''

Keskin, poşetlerde eksik kitap çıkması, nakil ve yeni kayıt gibi durumları göz önünde tuttuklarını belirterek, yedek ders kitapları bulunduğunu kaydetti. Ücretsiz ders kitabı dağıtımının ilköğretim öğrencilerine yönelik olduğunu anımsatan Keskin, ''Lise kitaplarına da bu yıl zam yapmadık. Lise öğrencilerimiz kitaplarını geçen yılın fiyatlarından alabilecekler'' dedi.

ERDOĞAN VE ÇELİK'TEN ÇOCUKLARA MESAJLAR

Ders kitapları ile birlikte poşetlerin içine konulan metinde, Başbakan Erdoğan öğrenci ve velilere şöyle seslendi: ''Türkiye'nin aydınlık bir geleceğe doğru adım adım ilerlediği bu dönemde çocuklarımızın eğitimi hayati bir öneme sahip bir konu haline gelmiştir. Bu bilinçle Türkiye'nin yeni kuşaklarını çağdaş eğitim imkanlarına kavuşturmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Hızla değişen ve gelişen dünyada yaşamakta olduğumuzun farkındayız. Bu sebeple eğitim sistemimizin sürekli kendini yenileyen, bilgi teknolojilerinden azami seviyede yararlanan ve çocuklarımızın zihinsel gelişimini destekleyen bir yapıya kavuşturulmasını kaçınılmaz görüyoruz.

Hedefimiz en kısa zaman içinde Türkiye'nin her köşesinde aynı yüksek eğitim standartlarını yakalamak, aynı ileri donanımı sağlamaktır. Bu amaçla, 2003-2004 ders yılından bu yana bütün öğrencilerimize ders kitaplarını ücretsiz olarak dağıtıyoruz. İnanıyoruz ki eğitime yaptığımız yatırım, bu ülkenin geleceğini aydınlatacaktır.''

''YENİ KİTAPLAR DAHA SEVECEN''

Milli Eğitim Bakanı Çelik de mesajında şunları kaydetti: ''Bu yıl ilköğretim okullarında yeni bir müfredat ve yepyeni bir öğretim yöntemi ile tanışacaksınız. Öğrenci merkezli olan bu yeni öğretim yönteminde çocuklarımıza bilgi yükleme değil, öğrenmeyi öğretme esas alınmaktadır. Nesillerimizin soran, sorgulayan, düşünen, analiz ve sentez yapabilen bireyler olmasını hedefleyen yeni öğretim yöntemi ve müfredat, aslında gecikmiş bir girişimdir. Bunu başarmaktan dolayı çok mutluyuz. Eminim ki çocuklarımız yeni ders kitaplarını çok daha sevecen, çok daha dolu dolu bulacaklardır.''

Hükümetin, ''eğitimi en önemli ve öncelikli mesele'' olarak gördüğünü ifade eden Çelik, ''hükümetin imkanlar ve şartlar elverdikçe bu alanda bundan sonra da hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağını'' belirtti.

Öğretmenlere de mesaj veren Çelik, öğrencilerin başarılarının onlara önderlik ve rehberlik yapan öğretmenlerin çabalarına bağlı olduğunu belirterek, ''Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da değerli öğretmenlerimizin kendilerine düşeni yapacaklarından eminiz'' dedi.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Servis ücretlerine % 17 zam
 Çörtük'ten tehdit iddiası
 Teröristin cenazesinde arbede
 Merkel'e 'körlük' suçlaması
 "Yanıt 26 Eylül'de verilebilir"
 Sembollerle oynanan oyun
 Parkeci Halil, Türk bayrağı asarak benim evimi korudu
 Yüksek yargıda çaylar buz gibi
 Şehit er 20 bin kişiyle uğurlandı
 Karar verdik boşanıyoruz
 Hollanda-Türkiye 'sanal aşk' hattı
 Siirt'te cenaze gerginliği
 Fidan'ın dosyası faili meçhuller arasına girdi
 4 bin yeni asistan yolda
YILMAZ ÖZDİL
Sözde kardeş...
Bıçkın polis şefi Eşref Kolçak ile...
ALİ KIRCA
Kuşlara dair- 2
Tatilden döndüğümüz gün, bu köşede yer...
ÖMER LÜTFİ METE
Oyun yutuculuğun dünü-bugünü
Osmanlı paylaşılırken...
UMUR TALU
Kardeş kardeş
Linççi kardeş hazır; tetikte. İnsana da,...
FATİH ALTAYLI
Televizyonlar sorumsuz ya patronlar
PKK ve bazı başka...
ERDAL ŞAFAK
Yarım bardak suda termometre
MARSHALL Fonu, Türkiye...
Mini 'Türkiye zirvesi'
Karşı deklarasyon için dün toplanan Coreper yine kilitlendi. Kabul...
Brosnan: Utanç verici bir yönetim
ABD'nin güney kıyılarını vuran Katrina felaketi yüzünden...
Barajı kurun geliyoruz: 1-0
Barajı kurun geliyoruz: 1-0
Ukrayna'yı Tümer'le geçtik. Gözümüzü 8 Ekim'deki Danimarka-Yunanistan...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu