kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bıraktığı en kötü miras silahlanma
Kulağı sağır oluyordu
Kötü örnek oldular
Silahını istemiyor...
Her yıl 700 kişi ölüyor
'Silaha hayır' daveti
Meclis ilgi göstermedi
Maganda tatil yapmadı

En kötü mirası

Maganda kurşunlarının ardındaki gerçek: Turgut Özal'ın çıkardığı yasayla Türkiye "silah cehennemi" haline geldi.

Türkiye'de silah ruhsatı verilmesi 1986 yılında Özal'ın Başbakanlığı döneminde kolaylaştırıldı. Aradan yaklaşık 20 yıl geçti... İşte sonuç: Sivillerin elinde ordunun neredeyse iki katı hafif silah var.

ATEŞLİ SİLAHLAR HER YIL ÜÇ BİN CAN ALIYOR
DİE'ye göre her yıl 700 kişi serseri kurşundan can veriyor. Bireysel silahlardan ölenlerin sayısı yılda üç bin kişiye ulaşıyor. Tabanca ruhsatında ilk sırada başkent Ankara geliyor, onu İstanbul ve İzmir izliyor.

AK PARTİ VEKİLİ DE HASTANELİK OLDU
Bireysel silahlanma kontrolsüz yapılınca da maganda terörünün önü açılıyor. Son mağdur AK Parti Ankara vekili Faruk Koca oldu... Başbakan Erdoğan, başını sıyıran kurşun yüzünden duyma kaybı yaşayan Koca'yı hastanede ziyaret etti.


Bıraktığı en kötü miras silahlanma

Özal'ın 1986 yılındaki başbakanlığı döneminde yapılan yasa değişikliği ile silah taşıma ve bulundurma ruhsatı almak ve silah satışı kolaylaştırıldı.

Türkiye'nin dört bir yanında düğün, maç, askere uğurlama gibi gerekçelerle yaşanan rasgele havaya ateş açma manzaraları bireysel silahlanmayı yeniden tartışma konusu haline getirdi. Silah ruhsatının kimlere verileceğini düzenleyen ve 1953 yılında yürürlüğe giren Ateşli Silahlar Yasası Meclis'te üzerinde en fazla değişiklik yapılan düzenlemelerin başında geliyor. Yasada, toplumsal yaşamda dehşet görüntülerine yol açan değişiklik, Özal döneminde, 1986'da yapıldı. Değişiklikle silah taşıma ve bulundurma ruhsatı almak ve silah satışı kolaylaştırıldı. 1986'da yapılan değişiklik, suç işleyerek mahkûm olan kişilere de silah verilmesine olanak tanıyordu. Ayrıca emekli subay, astbusay, uzman jandarma ve erbaşlar, emekli MİT mensupları, emekli polisler, emekli hakim-savcılara ruhsat verilmesi herhangi bir koşula bağlanmadı. Geçen 14 yıllık sürede yasanın getirdiği sakıncalar ortaya çıkmaya başlayınca 2000 yılında yasa yeniden değiştirilmek zorunda kalındı. Yasayla 1 yıl veya daha fazla hapis cezası alanlara ruhsat verilmemesi benimsendi.

VALİLİK VERİYOR
Bu değişiklik de eski ve yeni milletvekillerine 1 yıldan fazla ceza verilmesi halinde bile silah ruhsatı verilmesini içeriyordu. Anayasa Mahkemesi geçen yıl bu düzenlemeyi iptal etti. Silah ruhsatı alabilmek için 1990 yılına kadar İçişleri Bakanlığı'na başvurmak gerekiyordu. Bakanlık sakınca görmezse bu kişinin talebini "uygundur" diyerek valiliklere bildiriyordu. Valilikler debakanlığın verdiği izin doğrultusunda silah ruhsatı düzenliyordu. 1990 yılında yapılan değişiklikle bu yetki, İçişleri Bakanlığı'ndan alınarak doğrudan valiliklere verildi. Yasanın yürürlükteki haline göre, silah taşıma ve bulundurma ruhsatı talepleri valilikler adına emniyet müdürlükleri tarafından inceleniyor. Bu inceleme de evrak üzerinden gerçekleştiriliyor. Bir kişinin silah ruhsatı alabilmesi için, sağlık raporu ve ruhsat almaya engel adli sicil kaydının bulunması yeterli oluyor. 1990 yılında da ateşli silahların hangi mekanlarda taşınabileceğine ilişkin değişiklik yapıldı. Silahla girilemeyecek yerler, mahkeme salonları, hastanelerin psikiyatri bölümleri, cezaevleri, öğrenci yurtları, sendika ve dernek toplantı yerleri gibi sıralanırken içkinin yoğun olarak tüketildiği bar ve düğün salonları için böyle bir yasak getirilmedi.

EN ÇOK ANKARA
Emniyet kayıtlarına göre, Türkiye genelinde sadece polis bölgesindeki ruhsatlı silah sayısı 600 bine yaklaştı. En çok silah bulunan illerin başında başkent Ankara geliyor. Ankara'daki ruhsatlı tabanca sayısının 97 bin 613. Ankara'yı takip eden iller şöyle: İstanbul 86 bin 875, Antalya 33 bin 173, İzmir 30 bin 947, Samsun 20 bin 939, Kocaeli 16 bin 332, Konya 15 bin 963, Tokat 14 bin 631, Adana 14 bin 381, Bursa 13 bin 560, Kastamonu 12 bin 960.

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Biri bizi durdursun artık!
 Yurtta bayram
 Batman konuşuldu
 Üç terörist yabancı
 Org. Sarıışık: Provokasyona gelinmemeli
 Neredeydiniz?
 İlaçlama uçağının biri tele çarptı, biri suya düştü
 Sınırda ortak operasyon
 Mezuniyet sevinci
YILMAZ ÖZDİL
Törerizm...
Artık gelenek oldu.
Her düğünde biri...
UMUR TALU
Haybeye maganda değil!
Adı çıkmış "maganda"ya, ama...
FATİH ALTAYLI
Değiştirin şu ateşli silahlar yasasını
Haber ...
ERDAL ŞAFAK
Hepimizin hayatı namlunun ucunda
Bireysel silahlanma,...
Katrina yıktı geçti
"Hırçın Kız" Katrina kasırgasının New Orleans'ı vurması bekleniyordu.
'Chirac tribünlere oynuyor'
İşte AB diplomatları Chirac'ın son açıklamaları için bu yorumu...
Balkan mafyası
Balkan mafyası
Sebat-Kayseri maçıyla patlayan bahis skandalının arkasından Balkan...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu