kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Sevgiliye sanal takip
Biri sizi gözetliyor

İnternetin ünlü arama motoru Google'ın geliştirdiği "Google Earth" programıyla dünyanın her yerini uydudan görmek mümkün.


Sevgiliye sanal takip

Son günlerin yeni oyuncağı Google Earth. Bu program sayesinde dünyanın herhangi bir köşesindeki otomobili bile görebiliyorsunuz. Adeta sihirli bir süpürgedesiniz.

Perşembe sabahı. Saat 11.00. Muhtemelen hepiniz çoktan iş yerlerinizi doldurmuş, hatta öğle yemeği için gözleriniz ve saatleriniz arasında platonik bir bakışma hareketi başlatmış olmalısınız. Bense hala uyuyorum. Bir gün önce sevgilimin beni aldattığını öğrenmiş ve bir kadın olarak doğanın yapmamı isteği her şeyi yapmış saatlerce ağlamış, yırtınmış, sevgilimin iş yerini basmış, sonra yine ağlamış biri olarak yorgunum ve bünyem uyanıp sevgilimsiz başlayacak olan güne başlamak istemiyor. O da ne telefon çalıyor. Galiba benimkisi pişman oldu. "Canım sevgilim, kimse senin gibi kokmuyor. Hem o kadınlar çok zayıf" filan diyecek ve sonsuza kadar mutlu yaşayacağız.

SİHİRLİ SÜPÜRGEYLE YOLCULUK
Hayır arayan Balçiçek Pamir. Yani başka bir deyişle patron. Bu gibi durumlarda işe yarayan özel bir yeteneğim vardır. Sesimi bir anda sabah 8'de kalkmış diri ve enerjik bir kadın tonlamasına çevirebiliyorum. Ama Balçiçek bu numarayı yemedi. "Google Earth" diye bir programdan bahsetti. Bu konuda cahil kalmışım. Kaç dakika içinde giyinip gazeteye vardığımı herhalde tahmin edersiniz. Program dünyanın herhangi bir köşesindeki otomobile kadar detaylı görüntüleri uydu aracılığı ile resimleyebilmenizi sağlıyor. Balçiçek'in anlattığı kadarı ile hemen kafamda bir yazı girişi hazırladım: Kocanızın sizi aldattığından mı şüpheleniyorsunuz? İşte kanıtı... Yani bildik klişe bir giriş düşünmüştüm. Ama programı bilgisayarıma yükleyip, sihirli süpürgemle dünyanın dört bir yanında dolaşmaya başlayınca, aldatılan kadınların dramından çok daha eğlenceli bir sosyal gerçeklik ile karşı karşıya olduğumu anladım. Programı yüklemek çok kolay. Üç farklı statü var. Birincisi bedava olanı. İki tane de paralı versiyon var. Eğer canınız gideceğiniz ülkeyi görmek, sokaklarında dolaşmak istiyorsa birinci seçenek size fazlasıyla yetecektir. Programı çalıştırabilmek için canavar gibi bir pc'ye ihtiyaç duymuyorsunuz. Ama mutlaka 3D ekran kartınız bulunması şart. En az 512 MB Ram ve 200 mb hard disk boşluğu yeterli. Macintosh versiyonu henüz istendiği gibi çalışmıyor. Programı yükledikten sonra herhangi bir form filan doldurmanız gerekmiyor. Bu beni çok sevindirdi çünkü form doldurulması gereken programlardan nefret ediyorum. Programı çalıştırdığınızda önce grafik bir dünya resmi çıkıyor. Sonra görüntü büyümeye ve binalar büyümeye başlıyor. Bir uzay mekiği ile dünyaya iniyor gibi hissediyorsunuz. Program ara yüzünü kullanmayı öğrenmek 3 dakika sürüyor. Çünkü öyle ileri derecede İngilizce bilgisine gerek yok. Meseleyi şekillerle halledebiliyorsunuz. Herkes gibi haritayı açar açmaz evimi bulmaya çalıştım. Fakat Kozyatağı'ndaki evimi kuşbakışı bulmakta ciddi zorluk çektim. Demek ki pilot olursam gayet başarısız inişlere imza atacağım.

BAŞINDAN KALKAMIYORSUNUZ
Sonra biraz Bebek sahilinde gezdim. Oradan karşıya uzanıp lüks villaların havuzlarına baktım. Tam bu noktada da çok korktum. Bu programdaki görüntüler son üç yılda çekilmiş. Yanlı canlı yayın değil. Ama canlı yayın günü geldiğinde her şey birbirine karışır herhalde. Ben sevgilimin otomobilini gökyüzünden de tanıyabilmek için tavanına gizlice fosforlu harflerle "Benimki" yazdırırım. Sonra da modern teknolojinin tüm imkanlarından faydalanan bir Sherlock Holmes olup ne ona ne kendime huzur vermem. Bu yazılımın paralı versiyonu, GPS (Uydulardan bulunduğunuz yerin koordinatlarını bilen cihaz) cihazlarındaki verileri okuyup, girdiğiniz koordinatları size o an gösterebiliyor. Ve yazılım cep telefonu veya el bilgisayarlarına uyarlandığında kaybolmak tarihe karışacak. Şimdilik ülkemizde çok az şehir gezilebiliyor. Ben doğduğum kenti Mersin'i buldum. Ama görüntüler İstanbul kadar detaylı değildi. Programın başından kalkmak çok zor. Ve özellikle okul çağı çocukları için de coğrafya bilgisine bilgi katabilecek derecede. İşte meraklısı için bu internet adresi: http://earth.google.com

Rahşan GÜLŞAN

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 En gürültülü yer Mecidiyeköy
 Hayata hayvanlarla tutundular
 İstanbul Park'ta 'güneş' hızıyla yarışacaklar
 'Türkçe düşünen' yazarın notları
 Karayollarına göre mıcırlar serbest sürücüler kusurlu
 Kim Bu Kültür Baronları?
 Bu çocuğa dikkat edin
 Beyonce'yi korkutuyor
 Bomba peşinde koşup kızımavakit ayıramıyorum
 Şatoda tüyler ürpertici gezi
 Festival coşkusuna ortak olun
 Fas'ı merak edenlere
 Anderson'ın şovu
 Yerinizi şimdiden ayırtın
 Denizin bereketi her eve girecek
 Avşar, kızına nasıl bir evlilik önerecek?
 Haftanın Kitapları
 Dışarı Çıkmadan Önce
 ABD askerlerinin yüzükleri Ankara'dan
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Hepsi bende baş ağrısı yapıyor
Bülent Ersoy şan şöhret...
SUNAY AKIN
Kız Kulesi'ndeki babaanne!
Amerika'nın Chicago kentinde,...
ALİ POYRAZOĞLU
Zihnimizin müzesi
Zihin arada bir kendine ziyafet çeker.
Bayan Margarita'nın efsane içkisi
Tekila, portakal likörü ve limon suyu... Ağız kısmı tuza bulanmış bir kadehte...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.