kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Cep telefonlarına güvenlik engeli
Cep telefonlarına güvenlik engeli

GSM karıştırıcıları, yasal olmadığı halde artık pek çok organizasyonda kullanılıyor. Son olarak Sarah Yamani'nin düğününde misafirler, cep telefonlarından konuşamadı.

Suudi Arabistan'ın eski petrol bakanlarından Şeyh Zeki Yamani'nin kızı Sarah Yamani'nin 5 Ağustos gecesi yapılan dillere destan düğününde dikkatlerden kaçan bir ayrıntı vardı. Çırağan Sarayı'ndaki düğüne Ürdün Prensi Rashid Bin el Hassan ve eşi, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve eşi, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül gibi devlet erkanından pek çok üst düzey temsilci katıldı. Bu yüzden bütün gece hem sarayda hem de yakın çevrede neredeyse tek bir cep telefonu çalışmadı. Sebep güvenlik nedeniyle kullanılan "GSM karıştırıcısıydı". Düğünde, GSM karıştırıcısının kullanılma sebebi telefon zillerinin vereceği rahatsızlık değil, telefon sinyaliyle çalışan herhangi bir bombanın patlatılma ihtimaliydi. Yine de o sırada çevrede bulunan kişilerin iletişim özgürlüğü kısıtlandı. Bu uygulamanın yasal olup olmadığını öğrenmek amacıyla Telekomünikasyon Kurumu'nu aradığımızda, kendilerinden böyle bir izin alınmadığı cevabını aldık. Hatta kurum yetkilileri gazetelerde okudukları bu durumu araştırdıklarını söylediler. Bunun üzerine Çırağan Sarayı'nı aradığımızda, kendilerinin bu sistemin kurulumuyla ilgili olmadıkları, her şeyi Emniyet Müdürlüğü'nün hazırladığı cevabını aldık. Ancak Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri, her ne koşulda olursa olsun karıştırıcı kullanılması için son aşamada kendilerinden izin alınması gerektiğini belirtiyor.

KURULUMU BASİT
"GSM jammer" yani GSM karıştırıcısı aslında tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de cep telefonunun çalışmasını engelleyen basit bir sistem. Ancak bu sistemi Türkiye'de üretmek, kullanmak ve satmak yasak. Anayasanın 22. maddesine göre haberleşmeyi etkileyen hiçbir cihazın imalatına ve ithalatına izin verilmiyor. Ancak bunun istisnaları var. Türk Silahlı Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı ve Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kurumların özel ihtiyaçları için özel amaçlı cihazların imal ve ithali mümkün ve kullanımı yine Telekomünikasyon Kurumu'nun denetiminde.

İNTERNETTE SATILIYOR
Uzun yıllardır hapishanelerde kullanılan GSM karıştırıcıları, cep telefonu frekanslarını karıştırarak çalışıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü'nden Doç. Dr. Berk Üstündağ, bu sistemin tüm dünyada hapishaneler dışında cep telefonuyla etkileşimli bombaları nasıl etkisiz hale getirdiğini şöyle anlatıyor: "Telefon çaldığında, bu sinyali cep telefonunun uzaktan kumanda mekanizması olarak kullanmış oluyorsunuz. Bundan korunmak için ya bütün dünyada cep telefonlarının kullanılmasını kısıtlayacaksınız. Bu mümkün olmadığı için özel durumlarda cep telefonu frekanslarını karıştırma yoluna gidiliyor. Bu işi yapan alete GSM jammer deniliyor." Üstündağ'ın dikkat çektiği konulardan biri ise bu aletlerin yasal olmadığı halde pek çok yerde bulunması. İnternette karıştırıcı satan onlarca site var. Ancak Telekomünikasyon Kurumu, karıştırıcının özel mülklerde bile kullanılmasının mümkün olmadığını belirtiyor. GSM karıştırıcıları aslında son 3-4 yıldır tüm dünyada pek çok alanda yayıldı. Çeşitleri neredeyse sonsuz, özellikleri de farklı. Kimi telefon frekanslarını 20 metrede karıştırırken, kimi çok daha büyük bir alanda etkili oluyor. Bu sistem, Avrupa'da protokol konvoylarında çok fazla kullanılıyor. Üstündağ, bunu ilk defa İspanya'nın başlattığını söylüyor. "İspanya başbakanın arabasıyla birlikte ön ve arka taraftaki araçta birer tane karıştırıcı vardı. Amaç, konvoy geçişi sırasında uzaktan kumandalı patlayıcıları etkisiz hale getirmek." Örneğin 2003 yılında Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'e yapılan saldırıda GSM karıştırıcı sayesinde, patlama engellenmişti.

Ece KOÇAL

DİĞER HOBİ HABERLERİ
 Güvenlikte sınır tanınmıyor
 Yeni çektiği filmi konuşmak istedim 'Vadem doldu' dedi
 Adada ressamlar Beyoğlu'nda oyuncular oturuyor
 Paraşütlü Cirrus Türkiye'de
 Boeing en sessiz için yarışıyor
 Lufthansa'nın Türkiye stratejisi
 Harika çocuk harika sonuç
 Pistteki hız onlara yetmiyor
 Denizi olmayan şehri kim sever ki!
 Ege adalarında güneşe doğru bir yolculuk
 Dört büyüklerin 'şık' rekabeti
 Pilotlara ihtiyaçları yok
 THY'nin yeni yüzü
 Avrupa'dan 5 yıldızlı havayolu çıkmadı
 Dokuz günlük yarışta mutlu son
 Bir dostluk yarışı
 Yerasimos için Sabuni Helva
 Deve yarışlarına robot jokey
 Kına gecesi yapmayan yok
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
GÜNTAY ŞİMŞEK
Havalılar ve havacılar
Son bir haftada iki önemli kaza...
TURGAY NOYAN
Onlarda olan şeyleri biz neden...
Merhaba
Merhaba
Her hafta bu sayfada en güncel moda haberlerini, son trendleri,...
Üç milyar dolarlık mücevher İstanbul'da
Üç milyar dolarlık mücevher İstanbul'da
Ham madenin ve işlenmemiş taşın insan yaratıcılığıyla şekillenip ruh...
Hayat çok acı verici ama ayakta kalmayı öğrendim
Yılllarca Zen Budizmi ile ilgilendikten sonra tasavvufa yönelen...
Vicdan-cüzdan ikilemi yaşamayan adam
Değil otomobil, bisiklet kullanmasını bile bilmeyen ve hep arka koltukta oturan...
Yoksulluktan kaçarken özgürlükten oldular
Onlar modern çağın köleleri. Yeni bir yaşam için geldikleri Türkiye'de daha...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.