kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Guatemalalı geline konsolosluk engeli
Guatemalalı geline konsolosluk engeli
Amerika'da tanıştılar

Biz nerede evleneceğiz?

Kadın Guatemalalı, adam Türk. Adits Priscila Romero Lopez - Selim Durmaz çifti Türkiye'de Guatemala Konsolosluğu olmadığı için evlenemiyor.


Guatemalalı geline konsolosluk engeli

Kadın Guatemalalı, adam Türk. Geçtiğimiz yıl Amerika'dan Türkiye'ye taşınan Adits Priscila Romero Lopez - Selim Durmaz çifti şimdi büyük bir yasal sorunla karşı karşıya. Türkiye'de Guatemala Konsolosluğu olmadığı için evlenemiyorlar.

Selim Durmaz (43) ile Guatemalalı Adits Priscila Romero Lopez (46) yedi yıl önce Amerika'da tanıştı. Kısa süre içinde birbirlerine aşık olan çift birlikte yaşamaya başladılar. O zamanlar Selim Durmaz bir benzin istasyonunda çalışıyordu. Adits Priscila Romero Lopez ise bebek bakıcılığı yapıyordu. Üç yıl sonra kızları Selina Seyhan dünyaya geldi. Geçen yıla kadar her şey yolundaydı. Selim Bey'in babası rahatsızlandığı için Türkiye'ye kesin dönüş yapan çift, geldikleri ilk günden bu yana pek çok bürokratik sorunla savaşıyor. Çünkü Türkiye'- de bırakın bir Guatemala Konsolosluğu'nu, bir Guatemala fahri temsilciliği bile yok. Orta Amerika'da Meksika'nın sınır komşusu olan Guatemala'da da Türk Konsolosluğu bulunmuyor. Bu yüzden evlenemeyen çift, adeta bir çıkmazın içinde. Çünkü Priscila Lopez Türkiye'de vizeyle ikamet ediyor. Vizesi bittiği zamanlarda ise tekrar geri gelebilmek için yurtdışına çıkış yapmak zorunda kalıyor.

ÇOCUĞUNU NÜFUSUNA ALAMADI
Amerika'dan döndüklerinden beri çiftin evlenebilmek için neredeyse çalmadığı kapı kalmamış. Hemen herkesin söylediği ise aynı: Adits Priscila Romero Lopez'in bekar olduğuna dair belgenin Guatemala Konsolosluğu tarafından onaylanması gerekiyor. Çiftin araştırmalarına göre bu şimdiye kadar benzeri yaşanmamış bir durum. Selim Durmaz, Amerika'dan gelmeden önce böyle bir durumla karşılaşacaklarını tahmin etmediklerini söylüyor: "New York'ta yaşarken kanunlar değişik olduğu için evlenmeye gerek görmedik. Çünkü orada 6 ay birlikte yaşadığınızda "common law" denilen yasayla karı-koca sayılıyorsunuz. New York'taki Türkiye Konsolosluğuna çocuğumun nüfusuma geçirilmesi için müracaatta bulunmuştum. Yeni çıkan yasalarla evlilik dışı olduğu için eşimin soyadını vereceklerini söylediler. O da benim işime gelmedi. Türkiye gelince evleniriz, bunun sonucunda da kızım benim soyadımı alır diye düşündüm." Amerika'dan ilk geldiklerinde Okmeydanı'nda oturan çift, zaman geçirmeden bağlı oldukları Kağıthane Belediyesi'ne evlenmek için başvurmuş. Yetkililer ikametgah ve sağlık belgesi gibi kağıtların yanı sıra Priscila Lopez'in bekar olduğuna dair belge de istemişler. Lopez'in Guatemala'daki yakınlarının aracılığıyla bu belgeleri getirtip, noter tasdikiyle İspanyolca'dan Türkçe'ye çevirtmişler. Son aşamada kendilerine bu belgelerin konsolosluk onayı olmadan geçerli olamayacağı söylenmiş. Bundan sonra Türkiye'de bir Guatemala Konsolosluğu olmadığını öğrenen çift, kendilerini bir dizi karmaşıklığın içinde bulmuş. Çünkü nereye giderlerse gitsinler, sorularına cevap bulamamışlar.

KESİN BİR YANIT İSTİYORLAR
Çiftin evlilik girişimleri burada son bulmuyor. Selim Durmaz'ın, abisinin açtığı bir ambulans şirketine ortak olmasıyla Gebze'ye taşınan çift, burada da aynı amaçla nikah memurluğuna başvurmuş. Burada da aynı sebeplerle evlilikleri gerçekleşemese de, yetkililer "yaratıcı" çözüm önerilerinde bulunmamış değil! Güney Kıbrıs'ta evlilik formalitesi çok kolaymış ve oradaki evlilik cüzdanları burada da geçerli oluyormuş. Bu çözüm Selim Durmaz'ın aklına yatmayınca, Kocaeli Valiliği'ne başvurmuş. Oradan, elindeki kağıtların Ankara Dış İşleri Bakanlığı'nca onaylanabileceği yanıtını almış. Ancak burada da işler umdukları gibi gelişmemiş. Bu sefer bir başka ilginç öneriyle karşı karşıya kalmışlar. Mısır'da hem Türkiye hem de Guatemala Konsolosluğu olduğu için evliliklerini gerçekleştirebileceklerini söylemişler. Tüm bu çözümler kesin olmadığı için Selim Durmaz, o kadar para harcayıp eli boş dönmek istemiyor. Yoksa yetkililer kesin bir yanıt verse, dünyanın neresi olursa anında gitmeye razı... Adits Priscila Romero Lopez'in Türkiye'de oturmak için şimdilik iki yıl vizesi var. Kızları Amerika'- da doğduğu için Amerikan vatandaşı ve burada kalmak için bir yıl vizesi var. Lopez'in vizesi bitince ise kızından dolayı 9 ay daha uzatılabilecek. Ancak ondan sonrası meçhul. Geçtiğimiz yıl yine vizeleri bittiğinde Priscila ve Selina Guatemala'ya gidip gelmiş. Bu yıl da aynı çözümü uygulayabileceklerini söylüyorlar. Yine de maddi olarak her yıl bunu yapmakta zorlanacaklarını dile getiren Selim Durmaz, hiçbir çözüm bulamazlarsa tekrar Amerika'ya taşınmak zorunda kalacaklarını belirtiyor. Aslında New York'a taşınmak kızının güvenlik içinde büyümesi açısından Selim Durmaz'ın pek tercih etmediği bir durum.

KIZLARI ÇEVİRMENLİK YAPIYOR
Tüm bu zorluklara karşılık sakinliğini en çok koruyan taraf ise Adits Priscila Romero Lopez. Eşinin birliktelikleri için bu kadar fedakarlık yapmasından dolayı çok mutlu. Türk insanının ve eşinin ailesinin yakın davranışlarından da... "Buraya gelmeden önce böyle sorunlarla karşılaşacağımızı hiç tahmin etmiyordum. İlk problem havaalanında oldu. Bana sadece 15 günlük vize verdiler. Sonra üç ay uzatıldı. Neyse ki Türkiye'yi çok sevdim. Daha önce Ricky Martin'in Türkiye'ye gelmesiyle bu ülkeyi tanımıştım. Türkçe zor bir dil olduğu için insanlarla anlaşmak zor. Çoğunlukla eşim olmadan zorluk yaşıyorum. Kayınvalidemle birlikte yaşıyoruz. Kızım artık büyüdüğünden o aramızda çeviri yapıyor." Zaten evde pek çok farklı dil konuşuluyor. Selim Bey kızıyla Türkçe, eşiyle İngilizce konuşuyor. Priscila Lopez'in kızıyla konuştuğu dil ise İspanyolca. Zaten evdeki üç birey de farklı ülkelerin vatandaşı. Yine de onlar tüm farklılıklarına rağmen Türkiye'de kalabilmek için çaba göstermeye devam edeceklerini söylüyorlar.

Ece KOÇAL

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Sesi şehri adım adım geziyor
 Fransızlar'ın gözbebeği
 Hollywood'un ölüm saçan filmi
 Biraz şişmanlık güzellik getirir
 Kansere yakalandılar
 Tecavüz mağduru kadını bir de toplum suçluyor
 Ada sahillerinin sakinleri
 KARABURUN lezzet beldesi gibi
 Kürt sorununa 'politik' cevaplar
 Komşumuz bomba yapıyormuş
 Büyük yarışın hikayesi
 Son padişahın son sadrazamı
 Murdoch hayattayken varisleri birbirine girdi
 İştahı imparatorluk ölçeğinde
 Bir Patricia Cornwell klasiği
 Tom dünyanın en harika erkeği
 Entelektüel Elit'in Elit kahvesi
 Bütün yollar İzmir'e çıktı
 Her yaşta öğrenmesi en kolay dil Türkçe
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Süs havuzuna girmek yasak
Adı üstünde süs havuzu...
MEHMET ALTAN
Kediler insanı delirtir mi?
Asabi birisiyle karşılaşınca...
REFİK DURBAŞ
Tokat'ın hali, "Kardelen"
Tokat'ta Çekenli iş merkezi...
KAZIM KANAT
Bir kaşıkta 20 mantı olmalı yoksa o kız evde...
Pistteki hız onlara yetmiyor
Pistteki hız onlara yetmiyor
Dünyada en çok kazanan sporcuların başında gelen Formula 1'in...
Denizi olmayan şehri kim sever ki!
Denizi olmayan şehri kim sever ki!
İstanbul kendini sürekli Ankara ile kıyaslar ve üstünlük kurar. Oysa...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.