kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kendi kendine yetme sanatı
Kulaktan dolma bilgilere inanmayın

Kendi kendine yetme sanatı

Mastürbasyon ayıp ve sağlığa zararlı olarak kabul ediliyor. Oysa doğal bir ihtiyaç olan cinselliğin bu şekilde tatmin edilmesinde hiçbir sakınca yok

Latince 'masturbare' (elle bozmak) fiilinden türemiş olan mastürbasyon, kişinin (kadın veya erkek) kendi kendine cinsellik yaşaması veya cinsel doyuma ulaşması için yaptığı eylemdir. Mastürbasyon hayal gücünün veya fantezinin sonsuz kullanımı ile gerçekleşir. Kişi bu sırada kendisini ve karşısındakini dilediği gibi düşünür ve sonsuz bir güce sahip olur, bu yüzden de hiçbir cinsel eylem bu sınırsızlıkta ve mükemmellikte gerçekleşmez. Bu da ilk cinsel eylemlerde hayal kırıklığı yaratabilir. Ama hiçbir düşünce de tensel dokunmanın veya hissetmenin, sevginin yerini tutamaz.

ZARARI VAR MI?
Eğer kişinin sosyal yaşantısını, normal seksüel ilişkilerini bozacak düzeyde değil ise, zararsızdır. Kişi, eğer bir seksüel partneri varsa, o olmadığı zamanlarda mastürbasyon yapabilir; ama bunun sayısı ve sıklığı partnerine olan arzusunu etkilemeyecek şekilde olmalıdır. Eğer kişinin düzenli seks partneri yoksa, hissettiği sıklıkta mastürbasyon yapabilir. Mastürbasyonun kadında veya erkekte hiçbir fiziksel (bedensel) kötü tesiri yoktur, aksine rahatlamayı ve gevşemeyi sağlar. Ayıp değildir; aksine, bir gerekliliktir. Yalnız mastürbasyon sizin için kaçınılmaz bir olay, bir tutku haline gelmişse, bir cinsel tedavi merkezine başvurup bu alışkanlığınızı veya tercihinizi değiştirmek içinöneri ve tedavi almalısınız.

ERKEKTE MASTÜRBASYON
Mastürbasyon konusunu biraz yaşa ve cinsiyete göre ayırırsak; genç erkeklerde, özellikle de cinsel hayatı olmayan gençlerde mastürbasyon bir zorunluluk halindedir. Bunun nedeni ise sperm üretiminin devamlı olması ve hiç durmamasıdır. Üretilen spermler bir kesede toplanır ve boşaltılmaya hazır beklerler. Arkadan da devamlı sperm üretimi olur ve bu keseye boşalır. Bu kesenin bir hacmi, bir kapasitesi vardır; bu hacim dolunca cinsel istek artar ve yoğunlaşır. Eğer ilişki veya boşalma gerçekleşmezse, kasıklarda ağrı ve aşırı cinsel istek başlar. Eğer kişi boşalmaz veya ilişki kurmazsa, belli bir süreden sonra (bu süre kişiden kişiye değişir), erkek uykuda boşalır ve keseyi boşaltarak arkadan gelen spermlere yol açar. Erkeklerdeki cinsel arzu kontrolsüzlüğü de devamlı üretilen sperm ve onun boşaltılması isteği sonucu olup, kadınların erkeklerde anlayamadıkları duygusuz cinsel istek bundan dolayıdır. Erkeklerde uyarı ve doyuma ulaşma daha çok penisin etrafının kavranma hissinin tatmini ve özellikle penisin baş kısmında bulanan zevk hücresi diye isimlendirilen sinir uçlarının sürtünmeye ve karşıdan gelen basınca karşı taşıdıkları hislerden oluşur.

KADINDA MASTÜRBASYON
Kadınlarda mastürbasyonu ise; bakire olanlar veya olmayanlar olarak değerlendirmeliyiz. Çünkü toplumumuzda bekaret hâlâ önemli bir konu olarak kabul edilmektedir. Kadınlarda mastürbasyon erkeklerdeki kadar fiziksel dokunma gerçekleşmeden, düşünce bazında da olabilir. Sadece göğüslerine dokunarak dahi mastürbasyon yapabilirler. Fiziksel istek, kasık bölgesine yayılan sıcaklık, orada bir basınç hissinin duyulması, klitorise dokunulma ihtiyacı ve vajen içinde doldurulması gerekli bir boşluk hissi ile ortaya çıkar.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Beyninizi Dinlendirmek İçin Değişik Hobiler Edinin
 Kolesterolü Düşürmek İstiyorsanız Kilo Verin
 Kendi Kendine Yetme Sanatı
 Damar İltihapları Kalp Krizini Tetikliyor
 Orgazm Olamama Artık Tarihe Karışıyor
 Doktora Danışmadan Tedaviye Karar Vermeyin
 Her Gün Nar Suyu İçin İlaca Elinizi Sürmeyin
 Sık Yapılan Hatalar:
 Sigara İyi Kolesterolü Düşüren En Önemli Faktörlerden Biri...
 Refleksolojiyle Ayaklarınızı Şımartın
 Gözünüzü Ekrana Bakarak Test Edin
 Gözle İlgili Bildikleriniz Yanlış Olabilir!
 Basit Bir Göz Muayenesiyle Her Hastalık Teşhis Edilebilir
 'tek Gözünde Kayma Olan Bebekleri Doktora Götürün
Senfoni orkestrası İbo'yu epey terletti
Senfoni orkestrası İbo'yu epey terletti
İbrahim Tatlıses 17 ve 18 Ağustos'ta ilk kez bir senfoni orkestrası...
MFÖ yine full çekti
MFÖ yine full çekti
Hitt Prodüksiyon tarafından gerçekleştirilen Açıkhava Konserleri'nin...
Bodrum'da eğlence doludizgin devam ediyor
Bodrum'da eğlence doludizgin devam ediyor
Seksi mayosu ile yine çok konuşuldu
Sinem Bayer...
New York'u sallayacak!
New York'u sallayacak!
Dünya modasına Türk damgasını vuran modacımız Atıl Kutoğlu,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.