kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
  » Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Manisa'da enfeksiyon: 2 bebek öldü
Manisa'da enfeksiyon: 2 bebek öldü

Manisa Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'nde perşembe ve cuma günü doğan, daha sonra da peşpeşe ateşlenen bebeklerden 2'si hayatını kaybetti..

Manisa'da yeni doğan 11 bebek, aileleri tarafından yüksek ateş nedeniyle akşam saatlerinde Manisa Moris Şinasi Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne getirildi. Bunlardan 6'sı Yoğun Bakım Servisi'nde gözlem altına alındı. Diğer bebekler ise Celal Bayar Üniversite Hastanesi'ne gönderildi. Manisa Moris Şinasi Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ndeki bebeklerden 2'si hayatlarını kaybetti. Diğer 4 bebeğin ise yoğun bakım servisinde gözlem altında tutulduğu belirtildi.

''BEBEKLER ENFEKSİYON KAPMIŞ...''

Bebek ölümleriyle ilgili İl Sağlık Müdürlüğü'nde basın toplantısı düzenleyen Manisa İl Sağlık Müdürü Vekili Dr. Osman Öztürk, şunları söyledi:
''Olayın ortaya çıkmasından sonra kriz masası oluşturduk. Yapılan incelemelerde bebeklerin ''Makülopopüler'' adlı enfeksiyon kaptıkları belirlendi. Enfeksiyon, solunum yetmezliği ve kalp durmasına neden olabiliyor. Yoğun Bakım Servisi'nde bulunan ve soyadları ''Satır'' ile ''Bedir'' olan bebekler hayatlarını kaybetti. Manisa Moris Şinasi Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 4 bebek yoğun bakımda. Celal Bayar Üniversite Hastanesi'nde 1 bebek bakım altında. Bebeklerden 2'si İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Hastanesi, 2'si İzmir Yenişehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Bölümü'ne sevkedildi.''


14 BEBEĞİN TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Manisa İl Sağlık Müdür Vekili Osman Öztürk, Manisa Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'nde doğan ve nefes alamama, bayılma gibi şikayetlerle hastaneye götürülen 14 bebeğin tedavisinin sürdüğünü belirterek, ilk bulguların bebeklerin enfeksiyon kaptığı yönünde olduğunu bildirdi.

Öztürk, Manisa Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'nde 14, 15 ve 16 Temmuz günlerinde 29 bebeğin dünyaya geldiğini söyledi.

Bu bebeklerden bazılarının anne sütünü emmeme, bayılma ve nefes alamama gibi rahatsızlar nedeniyle hastaneye kaldırıldığını belirten Öztürk, hastalığın çok hızlı ilerleyen bir tablo ortaya koyduğunu ve 24 saat içinde, 2 bebeğin hastaneye getirilirken öldüğünü bildirdi. Öztürk, bu olaylar üzerine Manisa Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde 14 ve 15 Temmuz günlerinde doğan bebeklerin hekim kontrolüne alınması için ailelerine ulaşıldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

''16 bebekten 2'si hastaneye getirilirken ölmüştü. 14 bebek de hastanelere yatırıldı. 6 bebek, Manisa Moris Şinasi Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi görüyor. Bu hastaneden, dün ve bugün İzmir'deki Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ne 4 bebek, Tepecik Devlet Hastanesi'ne 2 bebek ve Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'ne 2 bebek sevk edildi. ''

''SAĞLIK DURUMLARI STABİL''

Bebeklerin sağlık durumlarının ''stabil'' seyrettiğini, Tepecik Devlet Hastanesi'nde tedavi gören 2 bebeğin durumlarının iyiye gittiğini ifade eden Öztürk, buradaki bebeklerin makineden çıkarıldığını ve kendi kendilerine nefes almaya başladıklarını söyledi.

Öztürk, CBÜ'deki bebeklerin tablosunda kötüleşme olmadığını, Behçet Uz Çocuk Hastanesi'ndeki bebeklerin de takip altında bulunduğunu bildirdi.
Osman Öztürk, ''14 Temmuz'da söz konusu hastanede doğanlarda pek sorun yok. 16 vakanın dışında kalan bebekler kontrol amaçlı tetkikleri yapılıp evlerine gönderildi'' dedi.

Ölen 2 bebeğe İzmir Adli Tıp Kurumu'nda otopsi yapılacağını bildiren Öztürk, bebeklerin doğduğu hastaneden uzmanların kültür aldığını açıkladı. Öztürk, kültürden çıkacak sonuç doğrultusunda tedavinin yönlendirileceğini, bebeklerin enfeksiyon kapmış olabileceği ihtimali üzerinde durduklarını söyledi.

Öztürk, ''Vakaların kesin sebebi yüzde yüz enfeksiyon diyemiyoruz. Kültür sonuçlarının çıkması gerekiyor, ancak bulgular enfeksiyon kaptıkları yönündedir'' diye konuştu. Vakalarla ilgili sonuçlar belirleninceye kadar Manisa Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesi'ndeki doğum hizmetinin durdurulduğunu kaydeden Öztürk, Merkez Efendi Devlet Hastanesi'nde doğum servisi açıldığını sözlerine ekledi.

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 Havalar daha da ısınacak
 Erdoğan Rusya'ya gitti
 OKS sonuçları yarın açıklanacak
 10 terörist ölü ele geçirildi
 Samsun'da kaza: 2 ölü
 Nişanına bir ay kalmıştı
 'Fizik kuralları'na aykırı bir başarı...
 Ne kadar para o kadar seks
 Cennete yolculuk
 İmam böyle yaparsa
 Türkiye haberi atv'de izliyor
 Polis noktasına saldırı: İki yaralı
 Ankara'da da bir bombaya imha
 Raylı sisteme zam uygulaması yok
 Burgazada'da temizlik!
 19. Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali başladı
 Bakan Şahin muhtarların derdini dinledi
 Gazetecilerin aşkı evlilikle noktalandı
 Sayısal Loto
REHA MUHTAR
Hıncal Abi'nin azgın boğaları..
Yaz geldi ya.. Bizim...
EMRE AKÖZ
Lokomotif eşliğinde konser (!)
Gelişmiş ülkelerde kent...
İLKER SARIER
35 derece
Gazete muhabirleri, araştırmacı...
MAHMUT ÖVÜR
Hakim böyle yaparsa!
Türkiye'de adalet sisteminin...
SAVAŞ AY
Dedikoduyu sevmezdim ama Bodrum huyumu...
HINCAL ULUÇ
İspanya'da ikinci askerlik günleri..
Sabah beş buçukta...
MEHMET BARLAS
Disneyland bile orta yaş krizine girmiş...
Bundan 50 yıl...
Kendimi onardım
Kendimi onardım
Teknik adamlıktan uzak geçen 1 yıl 2 ayda tüm yaşadıklarımı iyice...
Juventus Appiah'ı verdi
Juventus Appiah'ı verdi
F.Bahçe Juve'yi Ganalı için ikna etti. Yönetimin imza aşamasına...
Ağar: Hükümet terörü yok sayıyor
AKP'yi eleştiren DYP lideri Mehmet Ağar, "Hükümet hâlâ terörü...
Egemen Bağış ABD'ye 200 mektup gönderdi
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Dış İlişkiler Danışmanı ve İstanbul...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu