kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Dört matematik zekası kumar cennetini bitirdi
Dört matematik zekası kumar cennetini bitirdi
Blackjack nedir?

Dört matematik zekası kumar cennetini bitirdi

ABD'li öğrencilerden oluşan blackjack takımı bir servet elde etti. Dahi gençlerin Las Vegas macerası Yeni Aktüel Dergisi'nde anlatılıyor.

Olayın beş kahramanından dördü matematik dahisi öğrenci... ABD'deki Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) öğrenim gören Andy Bloch, Alex Lewi, Brian Eahy ve Patrick Eno'dan oluşan efsanevi MIT Blackjack Takımı. Beşinci kahramansa, kampüste iskambil oynayarak eğlenen dört genci yakaladığında ellerindeki inanılmaz potansiyeli keşfeden matematik profesörü Mickey Rosa. Bir avuç genci mevcut kumar sistemini alt üst edecek şekilde yetiştiren MIT profesörü, Las Vegas'taki her gazinoyu tek tek zarara sokacak kadar başarılı bir takım yaratan 'coach' olarak da biliniyor. Öğrencilerinden Andy Bloch profesörün onlarla uzun saatler çalıştığını, sonra da kendilerini kanıtlamaları için sınav dönemleri haricinde neredeyse her hafta sonu bir gezi düzenlediğini söylüyor. İki elde 100 bin dolar kazanılan yöntemi anlaşılıncaya kadar milyonlarca doları cebe indiren takımın en önemli gezileri kumar cenneti Las Vegas'a yapılmış. Her biri ayrı bir serüven olan bu gezileri ve Blackjack sistemini alt üst etmenin sırlarını takımın en ünlü üyesi ve kurucusu Andy Bloch Yeni Aktüel'e anlattı.

ŞÜPHELENEN OLMADI
Bloch'un anlattığı öykünün gerçekleştiği yıl 1992... America West Havayolları'nın 69 sefer sayılı Boston-Vegas uçağının kalktığı perona geldiğinde etraftaki üniversite öğrencilerinden farksız görünüyordu. Tabii iç çamaşırına sıkıştırdığı yüz dolarlık banknotlar ve sırt çantasındaki binlerce dolar değerindeki gazino fişleri hariç. Neyse ki alandaki görevli, not ortalaması hiçbir zaman A'nın altına düşmeyen MIT öğrencisinden şüphelenmedi. Dönüşte yine karşılaştıklarında genç öğrenci heyecandan titreyecekti. Ama bu kez bu heyecanın nedeni çantasındaki 900 bin dolar olacaktı. Bu olup bitenler kendi başından geçen olaylar olsa da o sırada bunu yaşayan kişinin adı Andy Bloch değil, Paul Grey'miş. Boston sınırları içindeyken MIT'in mühendislik öğrencisi Andy Bloch, Las Vegas'tayken ise en ünlü pop starlardan bile şanlı kumarbaz Paul Grey! Kumarhaneler onların matematik dahisi olduğunu anlayıncaya kadar milyonlarca dolar kazanmışlar. Blackjack'ten sıkılıp poker oynamaya başlayana kadar servetini gizli bir hesapta muhafaza etmiş Bloch. Pokerde de Blackjack'te olduğu gibi ustalaşana kadar bu serveti biraz küçülttüğünü üzülerek söylüyor. Bloch yastık altında saklanamayacak kadar para kazanmanın püf noktasını anlatırken hiç çekinmiyor.

ÜÇ KİŞİLİK EKİP GEREKİYOR
Ülkemizde "21" adıyla bilinen oyun alt edilebilir olma özelliğiyle büyük ilgi topluyor: "Çıkan kağıtları saymak ve geriye kalanları hesaplamak için doğuştan matematik zekasına sahip değilseniz efsane takımın geliştirdiği bilgisayar programını kullanabilirsiniz. Bu programa internetten ulaşıp işin matematiğini anladıktan sonra yapmanız gereken içinde 'Gözcü', 'Goril' ve 'Büyük Oyuncu' olacak üç kişilik bir takım oluşturmak." "Gözcü" nün görevi oyun masasında oturup minimum bahisle oyuna katılarak çıkan kağıtları saymak. Kağıtlar takım arkadaşı için pozitif bir anlam ifade ediyorsa, "Gözcü" bu durumu önceden kararlaştırılan bir sinyalle "Goril"e veya "Büyük Oyuncu"ya belli eder. "Goril" takımın en rahat oyuncusudur. Tek görevi durma sinyali gelene kadar bahsi artırmaktır. Büyük Oyuncu ise takımda en önemli görevi üstlenen kişidir. Kağıt saymanın yanı sıra oyunun gidişatına da karar veren "beyin"dir o. Mutlak kazanç olan bir elle karşı karşıya olsa bile dikkat çekeceğini anlarsa bahsi artırmayabilir. Çünkü asıl amaç yakalanmadan kazanmaktır. Hile yapmak gibi gözükse de kağıt saymak yasadışı değil. Ama kumarhane yöneticilerinin kağıt saydığı anlaşılan oyuncuları kovma hakkı var. İşte bu yüzden takımlar çok dikkatli olmalı. Takım oyuncularını seçerken bazı püf noktalarına çok dikkat edilmeli. Örneğin "Büyük Oyuncu", genç, aptal ve zengin izlenimi yaratmalı.
DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Van Doğu'nun ot cenneti
 Seyyar karnaval Le Tour de France
 Caddebostan Plajı 40 yıl sonra İstanbulluları ağırladı
 Damacılar yarışmak için Türkiye'ye geliyor
 120 dolara sahte diploma
 Japon dağcılar Ağrı'da arındı
 Altın raket altın kalp
 Pamuk son kitabında aşkı yazdı
 Market ve fast food hafiyeleri
 Koltuklar bir gitti, bir geldi
 Trabzonspor kadınların emrinde
 Saçı için bıçak çeken bile gördüm
 Başarımın sırrı karnımdaki kızım
 100 yıllık ses kayıt macerası bu kitapta
 Böcekten heykel
 Bodrum'da çağdaş sanat
 Fasl-ı şahane gibi bir hayat
 Avrupa'dan İstanbul'a 'Yeni Sanat'
 Hormon tartışması yeniden alevlendi
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Fakir ama onurlu manikürcüyle kaynak ustasının aşkı
Yeni...
MEHMET ALTAN
Yakamoza Pansiyon
Önümde hiç gitmediğim ve görmediğim...
ÖNCEL ÖZİÇER
Ayıp artık ama!
İki ortak varmış İstanbul'da. Biri...
KAZIM KANAT
O kara gözleri tanıdım
Zürih'e giden uçağa bindiğim...
Bu start unutulmaz
Bu start unutulmaz
Deniz Kuvvetleri Kupası, SABAH Açıkdeniz Yat Yarışları'nın startı...
Bence Fazıl Say bir uzaylı olabilir
Bence Fazıl Say bir uzaylı olabilir
İstanbul Caz Festivali yine birbirinden etkileyici isimleri konuk...
Son yemeğiniz ne olsun isterdiniz?
İngiltere ve Fransa arasındaki ezeli muhabbetin eğlenceli temalarından birisi...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.