kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
  » Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e onur ödülü

Prof. Dr. Gazi Yaşargil'e Meclis tarafından onur ödülü verildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Nerede olursa olsun bilimi arayacağız, bulacağız ve insanımızın yetişmesine katkıda bulunacağız. Bedeli ne olursa olsun...'' dedi.

Erdoğan, TBMM Milli Egemenlik Onur Ödülü'ne değer görülen bilim adamı Prof. Dr. Gazi Yaşargil ile iftihar ettiklerini belirtti.

TBMM Milli Egemenlik Onur Ödülü'nün Prof. Dr. Yaşargil'e verilmesi dolayısıyla TBMM'de düzenlenen törende konuşan Erdoğan, ilk kez
verilen ödülün bir başlangıç olması nedeniyle önemini vurguladı.

''Gazi Yaşargil'den öncesi, Gazi Yaşargil'den sonrası...'' tespitinin doğru olduğunu vurgulayan Erdoğan, Yaşargil'in beyin cerrahisi alanındaki çalışmalarının gençler için ufuk noktası olduğunu kaydetti. Erdoğan, ''Eğer gençliğimiz bunu aşabiliyorsa, milletçe buna vesile olabiliyorsak başarılıyız. Ama millet olarak bunu başaramıyorsak o zaman maalesef başarısızız. Bu tespiti yapmamız gerekir. Görünen şu ki olay sadece eğitim kurumlarıyla bitmiyor. Yaşargil hocamızdaki asıl etkinin, ebeveynden, özellikle de anneden
geldiğini yapılan tespitler ortaya koyuyor. Bizler de bunu zaten yaşamımızda görüyoruz. Yavrularımızın geleceğinde ailenin çok çok önemli olduğunu görüyoruz'' dedi.

Yaşargil'in tarih, edebiyat, sosyoloji, felsefe ve sanatla beslenen bakışının, kendi dünyasına farklı bir zenginlik kattığını söyleyen Erdoğan, bunun, kendileri için de önemli olduğunu vurguladı. TBMM'nin yaptığı değerlendirmedeki isabet dolayısıyla mutlu olduğunu kaydeden Erdoğan, başlangıcın yerini bulmasının mutluluk verici olduğunu söyledi.

Yurtdışına gittiğinde sohbetlerde Yaşargil'in adını duymaktan onurlandığını, gururlandığını belirten Erdoğan, ''Onunla iftihar ediyoruz. Cumhuriyet tarihinde bunlar tabii parmakların sayısını aşmıyor. Bunların sayısını daha da artırmak zorundayız. Ankara ve Lice, Yaşargil hocamızın hamuru olmuştur. Buralardan dünyaya bir açılım olmuştur'' dedi.

Bilimde sınır olmadığını dile getiren Erdoğan, ''Nerede olursa olsun bilimi arayacağız, bulacağız ve insanımızın yetişmesine katkıda bulunacağız, bedeli ne olursa olsun... Çünkü ilmi takdir etmenin bedeli yok. Bunu başaracak bir ülkenin evlatları olarak geleceğe yürümemiz gerekir. Bu noktada adımlarımızı gayretle, azimle kararlılıkla atmamız gerekiyor'' diye konuştu.

''PLASTİK KALP TAKILDIĞINDA VİCDAN DEVAM EDECEK''

Prof. Dr. Gazi Yaşargil ise yaptığı konuşmada, sınıf arkadaşı Can Yücel ile öğrenimlerini sürdürmek için Viyana'ya gitmeye karar verdiklerinde, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'in kendisini çağırarak, ''Lisan öğrenimi 24 yaşına kadar sürer. Bu nedenle tahsiliniz kısa olacak'' dediğini aktardı. Yaşargil, ''Dedikleri oldu. Lisanım kısır kaldı. Benden önce konuşanları
kıskandım. Düşüncelerini, görüşlerini çok güzel bir Türkçe ile ifade ettiler'' dedi.

TBMM Milli Egemenlik Onur Ödülü'nün kendisi için çok anlamlı olduğunu belirten Yaşargil, ''Bu ödül, Ulu Önder Atatürk ve cesur yandaşlarının, metin halkımızın benzersiz irfan, irade ve azimle yarattıkları laik Türkiye Cumhuriyeti devrimine büyük katkıları olan sayısız şehit, gazi, kadın, erkek ilk Cumhuriyet kuşaklarına da sunulmuş bir ödüldür. Uygarlığa örnek bu devrim, sağlam temeller üzerindedir'' diye konuştu.

Dünyanın yeni bir uygarlık çağına girdiğine, tüm insanlık ve doğanın tehlikeli bir geçit üzerinde bulunduğuna işaret eden Yaşargil, uygarlığın çetrefil bir ahlak sınavı içinde olduğunu vurguladı. Dünyada 4 milyar insanının çetin bir yaşam mücadelesi verdiğini, çok sayıda kadın ve çocuğun ezici bağımlılıklarından sıyrılıp bir türlü özgürlüklerine kavuşamadığını anlatan Yaşargil, ''Belleğin, zekanın ve
yeteneklerin daha güçlenmesi için tabiattan mucizevi çareler bekleniyor. Vicdan sorunu nedense hep konu dışında kalmakta...Yakında plastik kalp takıldığında yine vicdan devam edecektir'' dedi.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 HSYK kısmen iade edildi
 RTÜK üyeleri seçildi
 Başkan yine seçilemedi
 Erdoğan, muhalefeti eleştirdi
 'Türkiye, AB'ye yük olmaz'
 Başbakan isterse hemen giderim
 'Filistin Kervanı' İstanbul'a geldi
 Bakan Çiçek'ten yargıya geçmiş olsun sitemi
 Gül'e İngiltere'de fahri doktor unvanı
 Meclis'te sürpriz gündem hazırlığı
 Akdamar'a AB ilgisi
 Sezer adını kullanan bildirilecek
 'Sessiz devrim yaşanıyor'
 Yüce Divan tanığının baskı 'tartı'sı
 Kaçak Kuran kursu maddesi için dava
MUHARREM SARIKAYA
Ankara akşamları...
RTÜK Yasası'ndaki zorunluluk...
YAVUZ DONAT
Adapazarı'nın kardeşi Changchun
Changchun Çin'in küçük...
O an gözüm karardı
İki kadını çarpan kapkaççıları izleyen ve birini yakalamayı başaran...
Denenen ilaç ruhsatsız
Çocuklar üzerinde deneyi yasaklayan yasa maddesinin sessiz sedasız...
Kuş'lar Bağdat'ta kafeste
Kuş'lar Bağdat'ta kafeste
İstanbul'da 15-20 Kasım 2003'te düzenlenen bombalı saldırıların...
'Coşkun'uma bir şey olursa yaşayamam'
'Coşkun'uma bir şey olursa yaşayamam'
PKK teröristleri tarafından kaçırılan komando er Coşkun Kırandi'nin...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu