kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
  » Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
ESRAYI ZİYARETE GİDECEKLER Erdoğana 5 günlük seyahatinde, eşi Emine Erdoğan ile kızı Sümeyye Erdoğan da eşlik ediyor. Başbakan, eşi ve kızıyla, Sun Valleyden sonra, büyük kızı Esra Erdoğanı ziyaret etmek için San Franciscoya geçecek.
Erdoğan devlere İslam'ı ve demokrasiyi anlatacak
"ABD ile ortaklık ilişkileri güçlenerek devam edecektir"
Kasabada 800 özel uçak telaşı
Başbakan ve Bakan çekişti Loğoğlu Washington'da kaldı

Erdoğan devlere İslam'ı ve demokrasiyi anlatacak

Erdoğan Idaho'daki bir çiftlik evinde, "Hollywood ve medyanın Davos'a yanıtı" olarak nitelenen dünya medya devlerinin toplantısında "onur konuğu" olacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan, "ABD'nin Orta Anadolusu" sayılan Idaho eyaletindeki prestijli Sun Valley (Güneş Vadisi) toplantılarına katılıyor. Finans sektörünün önde gelen isimlerinden Herb Allen'ın 22 yıldır Sun Valley kasabasındaki çiftliğinde düzenlediği toplantı, "Hollywood ve medyanın Davos'a yanıtı" sayılıyor. Gazetecilere kapalı yapılan toplantıya, ABD'nin en büyük 100 şirketinin CEO ve diğer üst düzey yöneticileri katılıyor. Toplantıların genelde büyük yatırım hamleleri, yeni trendler ya da dev şirket evliliklerine altyapı hazırlıyor. Örneğin 1996'da Walt Disney'in ABD televizyon devlerinden ABC'yi satın alması, Sun Valley'de başlayan diyalog sonrası gerçekleşmişti.

İSLAM VE DEMOKRASİ
Çoğunlukla Demokrat Parti eğilimli CEO'ların katıldığı toplantılara son 4 yıldır, yıldızı parlayan siyasetçiler de davet ediliyor. Geçen yıllarda toplantıya çağrılan İrlanda Başbakanı Bertie Ahern, Kanada Başbakanı Paul Martin'di ve Meksika Cumhurbaşkanı Vincente Fox'dan sonra, bu yılın onur konuğu Başbakan Tayyip Erdoğan. Erdoğan'ın konuşması "İslam ve Demokrasi" temasında olacak.Erdoğan "Türkiye'nin demokratikleşme süreci ve ekonomik reformlar" konulu konuşmada, Türkiye'nin
AB sürecinde gerçekleştirdiği reformları ve serbest piyasa atılımlarını detaylandıracak. Özellikle teşvikler ve yabancı şirketlere yönelik kolaylıklardan söz edecek. Başbakan adına Sun Valley ile teması yürüten Cüneyd Zapsu, Başbakan'ın bu toplantıdaki varlığının "Bütün İslam alemini ilgilendiriyor" diye tanımladı. Başbakan'ın konuşmasının İslam'la demokrasinin çelişmediğinin açık anlatımı olacağını vurgulayan Zapsu, bu mesajın tüm Batı medyası tarafından anlaşılması gerektiğini söyledi.

CİNE 5 PAZARLIĞI
Erdoğan, toplantıda ünlü medya devleri ve teknoloji lideri şirketlerinin yöneticileriyle ikili görüşme fırsatı da bulacak. Kesinleşen görüşmeler arasında dünyanın bir çok yerinde gazete ve televizyon sahibi olan Avusturalyalı medya imparatoru Rupert Murdoch, Dell bilgisayarlarının sahibi Michael Dell, büyük sanayici Warren Buffet ve SONY, Tyco ve Samsung CEO'ları var.
Konferans sırasında, Başbakan ile görüşecek medya patronlarının, "Türkiye'de yatırım koşullarının iyileştirilmesi ve RTÜK yasasında yabancı sermayenin önünü açacak düzenlemeler getirilmesini" isteyecekleri belirtiliyor. Bu özellikle Cine 5'i satın almak isteyen Ruport Murdoch'un önem verdiği bir konu. Türkiye'deki yatırım koşullarını ve yapılan iyileştirmeleri de anlatacak olan Başbakan Erdoğan, görüştüğü dünya devlerini Türkiye'ye yatırıma çağıracak. Medya devlerinin varlığının yanında, Sun Valley'i "medyatik" yapan bir diğer unsur da Başbakan Erdoğan'ın konferansa tiraj ve etkinlik açısından Türkiye'nin en büyük üç yayın organının tepelerindeki isimleri de özel konuğu olarak çağırmış olması. Erdoğan, Sun Valley'e giderken uçağına SABAH gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ergun Babahan, Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök ile Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'yı da aldı.

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 CHP'den uyuyan bakanlara 'uyanmatik'
 Hâkimlerin bildirisi Çiçek'ten döndü
 Ağar: Hesapları tek tek sorulacaktır
 3 Numara'da ince hesap
 Protestan heyetiyle Güneydoğu krizi
 Şener'den Madımak Müzesi için 'sinyal'
 Sezer'den dövizle askerliğe onay
 Yargı gündeminde AA'nın haberi var
 Yoğun programdan tansiyonu düştü
MAHMUT ÖVÜR
'Muhalefet iftira atıyor'
CHP İstanbul'da yaşananlar bir...
MUHARREM SARIKAYA
Putin-Erdoğan Soçi Zirvesi...
Türk ve Rusya Dışişleri...
YAVUZ DONAT
Öteki Türkiye
Beş gün Hakkari'nin dağını, taşını, uçan...
Ne yapıyorsun sen!
Adana'nın en işlek caddesinde kadınların çantalarına "el" uzatan 17...
Ölüm çukuru
Antalya'da üzeri sadece 'basmayın' yazılı bir kağıt parçasıyla kapalı...
Las Vegas'ın belalısı 5 Türk
Las Vegas'ın belalısı 5 Türk
Las Vegas kumarhanelerinde işaretli kağıtlarla oynayarak 2 milyon...
40 yıllık icraatın muhasebesi...
40 yıllık icraatın muhasebesi...
Son 40 yılda tam 30 farklı hükümet gören Türkiye sadece beş kez tek...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu