kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
  » Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
El Kaide davası sürüyor
El Kaide davası sürüyor

Terör örgütü El-Kaide'nin Türkiye yapılanması içinde faaliyet gösterdikleri ve İstanbul'da 15 ile 20 Kasım 2003 tarihlerindeki bombalı saldırılara karıştıkları iddiasıyla yargılanan sanıklardan 4'ünün müebbet, 36'sının da çeşitli hapis cezalarına çarptırılmaları istendi.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada 57 sayfalık mütalaasını özetleyerek okudu. Mütalaada, terör örgütü El-Kaide ile ilgili ayrıntılı bilgilerin yanında Beyt-El İmam ve Ensar-El İslam örgütlerine de yer verildi.

İstanbul'da meydana gelen 4 patlamanın anlatıldığı mütalaada, sanıklardan Baki Yiğit'in görüntülü ses kaydı ile Harun İlhan'ın yazılı ve sözlü savunmaları göz önüne alındığında, ''eylemlerin anayasal düzeni cebren değiştirmeye yönelik olduğunun anlaşıldığı'' kaydedildi.

Bazı sanıkların, terör örgütü El-Kaide adına bu amaca yönelik olarak eylemlerini
gerçekleştirdikleri ifade edilen mütalaada, diğer bazı sanıkların hukuki durumlarının bu çerçevede yapılandığı anlatıldı.

Sanıklardan Fevzi Yitiz'in eylemlerde kullanılan patlayıcıları imal ederek kamyonlara yerleştirdiği ve terör örgütü El-Kaide'nin amacı doğrultusunda intihar saldırılarının gerçekleştirilmesinde rol aldığı ileri sürülen mütalaada, Yitiz'in, lehine olan eski TCK'nın 146. maddesinin 1. fıkrası uyarınca, ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı değiştirmeye cebren teşebbüs etmek'' suçundan müebbet ağır hapis ile cezalandırılması istendi.

Terör örgütü El-Kaide'nin Türkiye yapılanmasında yer aldığı ifade edilen Adnan Ersöz'ün Afganistan'daki kamplarda eğitim alıp, sorumlu düzeyde görev yaptığı anlatılan mütalaada, Ersöz ile örgütün gizli yapılanmasında bulunduğu ileri sürülen Yusuf Polat ve eylemlerin planlanmasında aktif rol aldığı iddia edilen Harun İlhan'ın da lehlerine olan eski TCK'nın 146. maddesinin 1. fıkrası uyarınca ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nı değiştirmeye cebren teşebbüs etmek'' suçundan müebbet ağır hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

DİĞER CEZA İSTEMLERİ

Örgütün Konya örgütlenmesinin sorumlusu olduğu ileri sürülen Seyit Ertul ile Usame Bin Ladin ile yapılan görüşmede Türkiye'deki eylem kararında yer alan Baki Yiğit'in, yeni TCK'nın 314. maddesinin 1. fıkrası uyarınca ''yasadışı örgütün yöneticiliğini yapmak'' suçundan 15 ile 22.5 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması talep edilen mütalaada, aralarında Mediha Yıldırım ve Cemile Akdaş'ın da bulunduğu 18 sanığın ise yine lehe olduğu için eski TCK'nın 169. maddesi uyarınca ''yasadışı örgüte yardım ve yataklık etmek'' suçundan 4.5 ile 7.5 yıl arasında ağır hapis cezasına çarptırılması öngörüldü.

Sanıklardan 15'inin de yeni TCK'nın 314. maddesinin 2. fıkrası uyarınca ''yasadışı örgüte üye olmak'' suçundan 7.5 yıldan 15'er yıla kadar ağır hapis cezasına çarptırılması istenen mütalaada, 1 sanığın ise ''6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet etmek'' suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapisle cezalandırılması istendi.

Sanıklardan Muhammed Ül Emin Bastın ve Tarkan Kalaycı'nın Ensar-El İslam örgütü ile bağlantılarının bulunduğu ve İstanbul'daki patlamalarla ilişkileri olmadığı ifade edilen mütalaada, bu sanıkların da aralarında yer aldığı 31 kişinin ise üzerlerine atılı suçlamalardan beraatlerine karar verilmesi öngörüldü.

Mütalaada, tutuklu sanıklardan Ümit Bayrak ile Evren Hıdıroğlu'nun 4959 sayılı Topluma Kazandırma Yasası'ndan faydalandırılarak tahliye edilmeleri istendi. Mütalaada, tutuklu sanıklardan Ramazan Tahta'nın da tahliyesine karar verilmesi talep edildi.

(AA)

1 2 3 4 5
 
DİĞER SİYASET HABERLERİ
 'Bush ve Blair soruşturulmalı'
 'Dokunulmazlık kaldırılsın' için 2 milyona yakın dilekçe
 Akaryakıta zam sürerse el koyarız
 Ağar: Vatandaşların oyuyla sorunlar biter
 Bahçeli: Burnumuz kanamadan iktidara
 Mumcu: Zorunlu din dersi kaldırılmalı
YAVUZ DONAT
İki padişah
Korkut Özal, iktidar sahiplerinin yakın...
'Koyverdun gittun' bizi
Kazım Koyuncu için Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda düzenlenen törene,...
Atlar koştu ben yoruldum
Şampiyon bir soydan gelen 'Populer Demand' 79. Gazi Koşusu'nu...
Başarısızlık mideye zarar verir
Başarısızlık mideye zarar verir
Yaşayan en eski Türk reklamcı olan 90 yaşındaki İzidor Barouh bugün...
YÖK katsayıda diretti hükümet yeni arayışta
YÖK katsayıda diretti hükümet yeni arayışta
Bakan Çelik, başkanlık yaptığı YÖK Genel Kurulu'nda, ÖSS'de uygulanan...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Künye | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu