kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Oncel Ozicer @ SABAH
 

Piyaz'la ilkokul, Cacık'la master

Bir köpekle yıllarca aynı evi paylaştıktan sonra onun yerini bir kedinin alması önce beni çok tedirgin etti. Evinde hayvan beslemeyenler bile kedi ve köpek arasındaki belirgin farkı bilir. Köpek ölümüne sadıktır ve kafasını okşamanız ya da onunla top oynamanız için bütün gün dizinizin dibinden ayrılmadan size yalvarabilir. Ama kediler; "Nankördür, canları isterse kendilerini size sevdirirler. Hatta bu zevki size adeta bahşederler, evin hakimi onlardır. Bir kediye siz sahip olamazsınız, o size sahip olur" vs. Piyaz'ı sokakta bulup eve aldıktan sonra bunların sadece "bir kısmının" doğru olduğunu öğrendim. Evet bir kedi, bir köpeğin dostluğunu asla gösteremiyor ama hiç de sanıldıkları gibi 'sevimsiz' değiller. Evet size pek 'eyvallahları da' olmuyor. Ama bunun da nedeni, her işlerini kendilerinin hallediyor olmaları. Yemeğini koyuyorsunuz, o canı ne zaman ve ne kadar isterse o zaman gidip yiyor. Tuvaletini gidip kumuna yapıyor. Temizlik işini kendisi hallediyor. Dolayısıyla size pek ihtiyaç duymadığı için de 'yalakalık yapma' gereği hissetmiyor. Ve inanın artık biliyorum ki, hiçbir hayvan sizi bir kedi kadar çok güldüremez. Evin içinde komedyen bir arkadaşla yaşıyorum sanki. En üzgün, en sinirli anlarımda bile o 'kendi kendine takılırken' bir takım şaklaban hareketler içine giriyor. Farkında olmadan tabii. Ve beni çok eğlendiriyor. Bence kedilerin insanlara öğreteceği bazı şeyler var. Bir parça kendini beğenmişliğin, hatta dozu çok iyi ayarlanmış kibrin, kimseye muhtaç olmadan yaşamanın, zorla şirin görünme çabası içine girmemenin, kendi kendine yetebilmenin ve bunun getirdiği kendine güven ve gücün, rahat, kolay ve saygın bir hayat için önemi büyük. "Öğrene öğrene el kadar kediden mi öğrendin bunları?" diyeceksiniz. Evet öyle! Ne olur ki?

***


Ve baktım ki bir kedi bile bana bunları öğretebiliyor, o zaman dedim master yapmanın da zamanı geldi. Şimdi evdeki hatun sayımız üçe çıktı. Fotoğrafta görmüş olduğunuz 6 haftalık Ankara kedisi ki adı Cacık, evin tam bir "kadınlar hamamına" dönmesine neden oldu. Çok eğleniyoruz çok. E düşünsenize ben de bir Aslan kadınıyım. Yani olduk mu size üç hırçın kedi!

***


Gerçi onların benim kadar eğlendiklerini pek sanmıyorum. Piyaz, Cacık'ı görür görmez "Nereden çıktı şimdi bu aşüfte?" dedi ve gardını aldı. Kadınlar kendi bölgelerine giren diğer bir kadına nasıl davranıyorlarsa, o da dişiliğin gereklerini yerine getirdi anlayacağınız. Cacık da cüce boyuna bakmadan önce "Aaa! Galiba bu benim annem" deyip Piyaz'a sevgi gösterisinde bulundu. Ama karşılığını sıkı bir diş gösterme ve "Pıhhhlama" olarak alınca tavrı değişti. Ağzında doğru düzgün dişi yok ama olanları da pek güzel sivriltip Piyaz'a "Yaklaşma ve boyuma posuma aldanma, yakarım" mesajı veriyor. Aferin kızlarıma! Analarına çekmişler tabii... Azıcık vahşi kediliğin zararı yok, yararı var. Zamanla alışacaklar zaten birbirlerine, elleri mahkum. Yalnız şu anda ikisi de benden nefret ediyor; bu durumu nasıl halledeceğim bilmem. Birini kucağıma alsam öbürü tavır alıyor, birini beslesem diğeri inadına gidip en sevdiğim koltuğuma 'tırmalanacak ağaç kabuğu' muamelesi yapıyor. Ev şu anda bir tımarhanenin kadınlar koğuşu görünümünde. Ama düzelecek. Ki düzelmese de hayat böyle de eğlenceli. Kediler ve ne zaman nereden geleceği belli olmayan öğretiler... Süper!

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Rüya işi önemli   / 12-06-2005
 Köşe ismi değişir mi?   / 05-06-2005
 Alemlere fena daldık   / 29-05-2005
 Yüzü alan, astarı da ister   / 22-05-2005
 Tantalos su ister, ben huzur!   / 15-05-2005
 Her gün bayram olsa!   / 08-05-2005
 Vadesi dolmuş İngilizler!   / 01-05-2005
 Kafam sağlam değil ki, vücudum olsun!   / 24-04-2005
 Usta bize söz bırakmamış!   / 17-04-2005
 Taklaya gelme mevsimi   / 10-04-2005
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Ben evinize aşık oldum
O kadar güzeldi ki tarihi kırmızı...
MEHMET ALTAN
İyi şanslar...
Bu pazar sabahı, şimdi üniversiteye giriş...
ÖNCEL ÖZİÇER
Piyaz'la ilkokul, Cacık'la master
Bir köpekle yıllarca...
Sahnenin büyücüsü
Sahnenin büyücüsü
Ölümü Türk medyasında pek yankı bulmayan Mehmet Ulusoy için Le Monde...
Boğaz'da yelken keyfi başkadır
Boğaz'da yelken keyfi başkadır
Dünyanın en zor yelken parkurlarından biri olan İstanbul Boğaz'ı...
İstanbul'a tepeden bakan teraslar
Kente kuşbakışı bakmanın da dalga sesini duymak kadar keyifli olduğu...
İlk paparazzi Hilton'dan çıktı
Cumhuriyet mimarisinin en önemli örneklerinden Hilton,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.