kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Aşk gemileri artık 5 yıldızlı otel gibi
Aşk gemileri artık 5 yıldızlı otel gibi


Gemi yolculuklarına artan ilgi seyahat acentelerini de yüzen lüks otellerle hizmet vermeye yöneltiyor. Artık gemiler, barından spa masajlarına kadar bir tatilde olması gereken her özelliği barındırıyor.

Geniş bir oturma grubu, yatak odası, mermer banyosu, denize bakan geniş camları ile içeri girdiğim anda deniz manzaralı beş yıldızlı bir otel gibiydi her şey. Kamaramı gösteren kat görevlisi Beate; "Minibarınıza şampanya koydum. Başka bir şey ister misiniz?" diye sorarken mesafeli ama sempatikti. Dünyanın en iyi gemi şirketlerinden Silversea Cruise Lines'a ait Silver Whisper gemisi ile Barselona'dan Lizbon'a seyahatimin ilk dakikalarında ihtimam başlamıştı. Silversea'deki hizmet anlayışı hakkında fikrim vardı ama uygulamanın da yazılanlarla paralel olduğunu gördüm. Maksimum 383 yolcu alan gemide personel sayısı 282. Katıldığım programda 277 yolcu vardı, personel sayısı aynı. Şöyle bir etrafa bakınca hemen birisi "Bir isteğiniz var mı?" diye yanı başınızda bitiyor. Gemi cumartesi akşamı Berselona'dan 23.00'te kalkacağı için 22.00 gibi gemiye yerleştim. Kamaraya girince programla ilgili bir sürü detayın yanında adıma iki davetiye buldum. Birincisi pazar akşamı geminin İtalyan Kaptanı Angelo A. Corsa'nun hoşgeldiniz kokteylini, ikincisi aynı akşam geminin güvenlik müdürünün akşam yemeği davetini bildiriyordu. Pazar akşamı salonun kapısında kaptan beyaz smokini içinde herkesi tek tek karşıladı. Şampanya ikram edildi ve kaptanın hoşgeldiniz konuşmasını takiben masalarımıza geçtik. Gümüş çatal bıçaklar, kristal bardaklar, hafif müzik, mumlar ve çiçekler dekorun parçaları... Gemide aşağı yukarı herkesi bir arada, bir pazar gecesi kaptanın davetinde bir de pazartesi gecesi havuz başındaki barbekü gecesinde gördüm. Gemide yaş ortalaması yüksek, öyle çılgın bir eğlence olmamasına rağmen gün boyu isteyenleri oyalayacak bir sürü program var.

HER ŞEYİN EN İYİSİ ÜCRETE
DAHİL Dört günlük seyahat boyunca ağırlıklı Amerikalılar olmak üzere konuştuğum herkes Silversea ile en azından ikinci kez seyahat ediyordu. Neden Silversea sorusunun cevabı herkes için farklıydı. Balkonlu kabinler, kabinlerin büyüklüğü, program, alışmış olmaları gibi farklı nedenlerin yanında iki ortak neden vardı; hizmetin kalitesi ve her şeyin iyisinin fiyata dahil olması. Odanın minibarına konulan Moet&Chandon şampanyadan barda içilen kaliteli şaraplara, odada her gün tazelenen meyve sepetlerine, bahşişlere ve 24 saat oda servisine kadar herkesin gelen olarak alacağı tüm hizmetler fiyata dahil. Her şey dahil sisteminin kalite ile bu kadar örtüştüğü başka bir mekan görmedim. Benim için çok önemli olan bir özellik de gemide spa olması. Dünyanın en iyi spalarından "Mandara Spa" geniş bir alanda hizmet veriyor. Son derece ilgi gören spa programları için ancak iki gün sonrasına yer bulunabiliyior. Mandara Spa'da alınan programlar ücretli. Bali usulü klasik masajın 50 dakikası 110 Amerikan Doları. Küçük spor salonunda denize karşı koşmak isteyenler için koşu bandı ve hoca ile yoga, aerobik dersleri var. Silver Whisper'da hoşuma giden önemli bir özellik mekanların ferahlığı. Mekanlar, insanlar orada otururken keyif alsınlar diye düşünülmüş. Bu özellikle kütüphane ve bilgisayar odası, şarap tatma odası, puro odası için geçerli. Hepsinde bulunmak ve iş yapmak keyifli bir hal alıyor. Gemi özellikle denizde olduğu günlerde çeşitli konuşmacılar var. Bu programın konuşmacısı tarihçi ve gezgin Dr. Richard Atkins'ti. Birinci konusu "Christopher Columbus ve Yeni Dünya Keşfi" ydi. Christopher Columbus ölümüne kadar hala Asya'ya, Çin'e gittiğine inanıyormuş, bunu yeni öğrendim. İkinci konuşmacı Eileen Crane, dünyanın en prestijli içeceği şampanyanın öyküsünü anlattı. Her zevke ve bütçeye uyan programları ile birçok gemi şirketi var. Öncelik olarak gemi seyahatini tarz olarak benimsemek gerekiyor.
DİĞER HOBİ HABERLERİ
 Sahnenin büyücüsü
 Boğaz'da yelken keyfi başkadır
 Van keşfedilmeyi bekliyor
 Paris'te rekor uçak siparişi
 Dünya turunun startı Marmara Rallisi'nde
 200 bisikletçi Kapadokya'da yarışacak
 Onları evlerinden attırmak kolay değil
 Ateşte yürüyün korkular yansın
 Cemil İpekçi'nin modern tarzıyla THY
 Seslerini dünya alem duydu...
 Karadeniz'den bir rüzgâr esti
 Seyirlik yarışmalar
 Yaz aylarının şehir eğlencesi
 Sanatın izini sürüyorlar
 Jane Fonda'nın dönüşü
 Taşı toprağı tarih Vize
 Çerden çöpten sanat
 Yaza renkli merhaba
 Yatçılıkta bir dünya rekoru
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
KAZIM KANAT
O gülü suya koy. Solmasın!
Bodrum'da Denizciler...
REFİK DURBAŞ
Aşk, cehennemde yanmaktır
Akşamın kara karanlığı, kara...
Her yaştan ve meslekten kadına hizmet veriyoruz
Cenk ve Bora, kadınlarla para karşılığı beraber olan iki genç...
Herkes iktidar ve para peşinde mutsuzluğun asıl nedeni de bu
Kendi halinde bir yoga öğrencisiyken, şimdi Amerikan...
Selanik yoğurtçusu
Selanik'te 1900'lerin başında bir Yahudi aileye gün aşırı bir tepsi yoğurt...
13 yıldır süren kabus sona erdi
Savcı Tom Sneddon, yıllarca Michael Jackson'ı hapse tıkmak için uğraştı. Ama...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.