kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Kemikleri sayılan vücutlar tehlikede
Spordan uzak durulmamalı
Arı poleni kullanılabilir

Kemikleri sayılan vücutlar tehlikede

Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli, çok zayıf olmanın da hastalık sebebi olduğunu söylüyor. Vücut yağının kadınlarda 8 kilonun, erkeklerde ise 7 kilonun altına düşmesi, artık zayıflığın tehlikeli duruma geldiğinin bir göstergesi. Peki, ne yapmalı da sağlıklı bir şekilde kilo almalı?

Podyumlarda, televizyonlarda adeta kemikleri sayılan mankenleri gördükçe, hepimizi bir telaştır aldı. İster formda olsun, isterse şişman, herkes incelmenin peşinde. Ancak, öyle bir grup var ki, onlar bir dirhem etin peşinde. Çünkü onlar ne yaparlarsa yapsınlar, kilo alamıyor, giydiğini yakıştıramamaktan, çabuk yorulmaktan, çabuk hastalanmaktan şikâyet ediyor. Beslenme Uzmanı Taylan Kümeli, zayıflamak kadar şişmanlamaya çalışmanın da kuralları olduğunu açıklıyor...

* Tıp dünyası kimleri 'çok zayıf' kabul ediyor? Kg/boykare olarak hesaplanan vücut kitle endeksinde 18,5- 25 arası normal olarak kabul ediliyor. Tıp dünyasının zayıf kabul ettiği kişiler ise, vücut kitle endeksi yüzde 18,5'in altında olan kişiler. Bir de vücuttaki yağ oranı çok önemli. Kadınlarda vücut yağının sekiz kilonun, erkeklerde ise yedi kilonun altına düşmesi, artık zayıflığın tehlikeli duruma geldiğinin bir göstergesidir.

YORGUNLUK SEBEBİ

* Aşırı zayıflığın riskleri neler?
Vücudumuzdaki yağ dokusu bizi dış etkenlere, çarpmalara karşı korur. Çok zayıf olunduğunda, vücut dış dünyaya karşı savunmasını kaybediyor. Hastalıklara yakalanma riski artıyor. Kadınlarda adet düzensizlikleri oluşabiliyor. Kalp kasında ve buna benzer bazı kaslarda, yağ oranı düştüğü için yine zayıflamalar oluşuyor, ani ataklar, krizler görülebiliyor. En önemlisi, küçük bir rahatsızlıkta bile vücudun savunma sistemi olmadığından, hayatta kalma riski azalıyor. Ayrıca, bunların dışında kansızlık, saç dökülmesi ve yorgunluk gibi şikâyetler de görülebiliyor.

* Kilo alamamanın sorumlusu neler olabilir? Birincisi, hormonlara bağlı nedenler olabilir. İkincisi, vücutta parazit olabilir. Üçüncüsü, şeker hastalığı veya aşırı tiroit çalışması gibi nedenler olabilir. Dördüncüsü, genetik faktörlerle çocukluğunuzdan beri size yansıyan bazal metabolizma hızı ile ilgili olabilir. Bir de, bazı vitamin ve minerallerin vücutta az emilmesine bağlı olarak, yağ metabolizmasında sorunlar olabilir. Bağırsak paraziti, mide ülseri, ince bağırsak ülseri ve kanser kilo almayı engelleyen hastalıklardır.

* Kilo alamamaktan yakınan kişi hangi testleri yaptırmalı? Kişi kilo alamama probleminden yakınıyorsa, öncelikle vücudunda parazit olup olmadığını anlamak için gaita testi, tiroit testleri, açlık kan şekeri, HbA1C, şeker problemi olup olmadığını anlamak için insülin testi ve hormon tahlilleri yaptırmalıdır. Mide rahatsızlığı olup olmadığını anlamak için ise, endoskopi çektirmelidir.

* Bu kişiler nasıl beslenmeli? Öncelikle kişinin nasıl beslendiğini iyi algılamamız gerekir. Bu nedenle, ondan bir beslenme çizelgesi isteriz ki, bize gelene kadar nasıl beslendiğini iyi bir şekilde anlayabilelim. Sonrasında, vücut genel analizi için tahliller isteriz. Beslenme hikâyesi ile vücut bulgularını karşılaştırarak, aralarında bir paralellik olup olmadığına bakarız. Eğer kişi her şeyi yediği halde kilo alamıyorsa ve vücut bulgularında bir bağırsak paraziti çıktıysa, zaten sorunun cevabı çıkmış olur. Oysa, nasıl beslendiğini gördüğümüzde bulgularda en ufak bir problem yoksa, bu kez yavaş yavaş tüm besin gruplarından aldıklarını artırmaya başlarız. Bu arada kilo alımının hemen olmayacağını, uzun bir süreç olduğunu da sürekli vurgulamak gerekir.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 Çocuklarınıza 'yapma' Demeyin 'yap' Anlıyor
 Tatilde Çocuklar Bol Bol Eğlenip Minik İşlerde Çalışsın
 Romatizmanın İlacı Datça Ve Ayvalık'ta
 Artık Çikolata Yiyerek Zayıflayacağız
 Meyve Çeşidinin Artışından Faydalanın
 Kokusu Çıkan Çıkana
 Seyahate Çıkmadan Önce Aşılarınızı Tamamlayın
 Yazın Açıkta Satılan Besinler Enfeksiyonların En Büyük Nedeni
 Sağlıklı Bronzlaşmak Mümkün Değil, Güneş Dna'nızı Bozar!
 Kalp Krizinden Korunmak Ve Genetik Saati Yavaşlatmak Mümkün
 Genç Kalmanın Basit Ama Etkili Bir Formülü Var
 Zayıflamak İsteyenlere Tavsiyem Akdeniz Mutfağı
 Kemikleri Sayılan Vücutlar Tehlikede
 'kalp Ameliyatı Geçirene Birkaç Gün Sonra Seks Yapmasını...
Hayda bre pehlivan
Hayda bre pehlivan
Pehlivan, pehlivan... Yılan dansı yapabilen, kıvrak belli pehlivan...
Bu masal burada biter
Bu masal burada biter
Hikayesiyle büyük beğeni toplayan atv'nin izlenme rekorları kıran...
Yeşim Salkım boşanıyor mu?
Yeşim Salkım boşanıyor mu?
Geleceğimizin Çocukları Vakfı'nın gecesinde "Erkekten yana şansım...
Acele edin!
Acele edin!
Belçika İstanbul Başkonsolosu Thomas Antoine'ın eşi Pascale de...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.