kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Önce sınav stresi aşılmalı
Önce sınav stresi aşılmalı
Stres Nasıl Aşılıyor?
Karar Vermenin Önemi
Aileye Düşen Görevler
Öğretmenin Görevleri

ÖSS öncesi terapi

Öğretmenler öğrencinin kendisiyle yarışmasını sağlayarak onu takdir etmeli. Anne ve babalar çocuklarının elinden geleni yapacağına inandıklarını hissettirmeli. Aşırı stres kaygı ve güvensizlik yaratır. Rahatlama teknikleriyle stres kontrol edilmeli.


Önce sınav stresi aşılmalı

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin stresi yenip doğru karar vermelerini sağlayacak psikolojik desteğe ihtiyaçları var.

Üniversite sınavı öncesinde öğrencilerin yaşadığı stresi bu yoldan geçenler çok iyi anlar0. Son bir iki yıldır sadece bu sınava odaklanan öğrencilerin belki de kaderini belirleyecek güne hazır olup olmadığı şansa bırakılmamalı. Uzmanlara göre öğretmenler, anne ve babalar öğrencinin günde kaç saat çalışıp neler öğrendiğini takip ederken onların yaşadığı duygusal gel-git'leri de anlamaya çalışmalılar. Tanı Eğitim Danışmanlığı kurucusu ve karar verme uzmanı Psikolog Dr. Işın Akı ÖSS ve LGS'ye hazırlık programlarıyla öğrencinin iç engellerinin aşılmasının sağlanması, hedefi belirleme ve hedefe odaklanma, düşünme ve sorun çözmede yaratıcı teknikler kullanma, sonuçlara götürecek araçları belirlemek, kararsızlıkları ortadan kaldırma konusunda öğrencilere yardımcı oluyor. Psikolog Dr. Işın Akı karar verme programının gerekliliğini şöyle açıklıyor: "Tatillerimizi planlamak için geleceğimizi planlamaktan çok daha fazla zaman harcıyoruz. Bugün nerede olduğumuz, geçmişte vermiş olduğumuz kararların bir sonucudur. Geleceğimiz de bugün verdiğimiz kararlarla belirlenir. Bu program hedefin belirlenmesinde ve hedefe odaklanmada yol gösterici olacaktır."

HER ÖĞRENCİ FARKLIDIR
Yeterli stres motive edici bir rol oynarken aşırı stres kaygıya, güvensizliğe neden oluyor. Psikolog Dr. Akı öğrencilere uygulanan stres tekniklerini ise şöyle açıklıyor; "Öğrencinin strese göre kişilik yapısını analiz ediyoruz. Kimi stresini içinde yaşar, iç sesiyle kendi kendine savaşır, kimi öğrenci de saldırganlığını anne ve babasına yöneltir. Öğrencilere motivasyon testi de uyguluyoruz. Kimisi motor, kimisi yelkenlidir. Her ikisini de farklı şekilde motive etmeliyiz. Bazı öğrencilere 'çalış başar' demeseniz de kendi kendilerine başarırlar. Bazıları da onay beklentisiyle hareket eder ve onay almazlarsa başarı davranışları söner. Çocuğu ne kadar tanırsak o kadar başarılı sonuçlar alırız. 14-18 yaşındaki genç geleceğini sınav süresine göre planlıyor. Hasta, ateşli sınava giren bir çocuk, sınava gelirken trafikten etkilenen bir babanın kızgınlığı çocuğu etkiliyor. Üstelik henüz küçük yaştaki gençlerden meslek seçmesini bekliyoruz. Hayatında İspanyolca ile hiç karşılaşmanış, bir genç açıkta kalmamak için İspanyol dili ve edebiyatı bölümüne giriyor ve belki de iş yaşamında bu dili bir daha hiç kullanmıyor. Severek, bilerek okuyacak bir kişinin yerini almış oluyor. Türkiye'de geleceği planlama sorumluluğu çok erken yaşlarda veriliyor. Ağır bir sorumluluk altında ezilen çocuk stres altında sınava giriyor. Sevilmeden yapılan işler ise başarısızlığa, mutsuzluğa, verimsizliğe neden oluyor.''

Figen YANIK

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Maalesef her otistik yağmur adam değil
 Minik rap'çiler şarkılarla trafik dersi veriyor
 Batı ile Doğu tek nefes oldu
 Yaz modasına Kapalıçarşı yön veriyor
 Halas 71 ikinci baharını yaşıyor
 Geçmiş ve gelecek Pera Müzesi'nde
 Kralın 3 bin yıllık hazinesi
 Hayat Ömer için hiç kolay olmayacak
 Göz kamaştıran mücevherler
 Siverekli erkeklerin artık bir barı var
 Bizans gemisi karada bulundu
 Tatilcilere özel kitabevi
 Yardım melekleri 'engeller'i kaldırdı
 Doğası, insanı ve tarihiyle Van
 Azra Erhat'ın mavi düşleri
 İp üzerindeki yaşam savaşı
 Onların da tatile hakkı var
 Süpürgeyle gelen servet
 Bu işyerinde patron da diyette personel de
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Kötü bir piyango gibi...
Anne oğluna sesleniyor:...
Bir yudum buzlu kahve ferahlatır
Bir zamanlar sadece köpüklü Türk kahvesini bilirdik. Şimdi espresso, capuccino,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.