kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Süpürgeyle gelen servet
Süpürgeyle gelen servet
MP3, Seksapel ve Tasarım

Süpürgeyle gelen servet

Elektrik süpürgesi deyip geçmeyin. Eğer yeterli zekaya sahipseniz tasarlayacağınız bir elektrik süpürgesi hayatınızı ve endüstriyi alt üst edebilir.

James Dyson'ın hikayesi, küçük firmaların orijinal tasarımlarla nasıl dünya devi haline gelebileceğinin göstergesi. İngiltere'de akademisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Dyson, Kraliyet Sanat Akademisi'nde eğitim aldıktan sonra bir çok başarılı tasarıma imza atar. Ancak aklından sürekli yenilikçi ve eğlenceli tasarım fikirleri geçmektedir. İşte, dünyanın en sıra dışı elektrik süpürgesinin tasarımı kendisine ait olan tasarım stüdyosunun boya atölyesinde gerçekleşir.

MÜHENDİSİN HAYALİ
Burada tozları emen dev filtrenin bir elektrik süpürgesi içinde nasıl performans göstereceğini düşünmeye başlar. Ama kullanılabilir ilk elektrik süpürgesine ulaşabilmesi için tam 5127 adet prototip tasarlaması gerekir. Bundan önce de tasarladığı her ürünle başarılı olmuştur. Özellikle deniz kamyonu olarak tasarladığı araç tam 40 ülkede alıcı bulur. Yine de kendi soyadını verdiği ve dünyanın en garip görünüşlü elektrik süpürgesi, onun geleceği olacaktır. Çok post modern görünümlü ve pembe renkli G-Force adını verdiği ilk süpürgesi 1983 yılında "Design" dergisinin kapağını süsler. Her şey yerli yerindedir.

JAPONLAR FARK ETTİ
Ancak küçük bir sorun vardır: Bu ürünü üretmek için gerekli olan parayı bulmak. Çünkü ingiltere'de elektrikli süpürgeler için torba üreten sektör yılda yüz milyon pound kazanmaktadır. Bu durumda genç Dyson, yatırımları için Japonya'ya gider. Ve burada G-Force'un üretim ve satışı başlar. İngiltere'de gerekli yatırımı bulamaz ama tasarımı her yerde sergilenir. Ürünün performansı mükemmeldir. Ve Japonya'da G-force sahibi olmak bir statü sembolü haline gelmiştir bile. Ama İngiltere'de de işler iyi gitmektedir. Ve 1992 yılında piyasaya çıkan Dyson DC01 en yakın rakibinin tam beş katı fazla satan bir ürün haline gelir. 1995 yılında Dyson, Japonya'dan ülke tarihinin en büyük ihraç siparişini alır. 1996 yılında dünyanin ilk anti bakteriyel elektrik süpürgesi DC02 piyasaya çıkar. Küçük bir fikirin kocaman bir endüstri canavarına dönüşmesinin hikayesi hala devam ediyor. Başbakanlar bile bu başarıya seyirci kalamıyor. Nitekim 1998 yılında Tony Blair DC02 modelinin yüzyılın ürünlerinden biri sayıldığını açıklamakta sakınca görmedi.

KÜPELER KAYBOLMUYOR
DC08 modeli ömür boyu bakteri öldürebilme özelliğine sahip. Filtre satın almanız gerekmiyor. Dilerseniz otomobilinizi de temizliyor. Şeffaf toz kabını temizlemek gerçekten çok kolay. Ayrıca şeffaf olduğu için yanlışlıkla bir şeyleri yutarsa bulmak çok kolay oluyor. Özellikle küpelerinizin tek kalmaması için bu yöntem öne çıkıyor. (Şahsen ben bir çok küpeyi elektrik süpürgeme kurban verdim bugüne kadar)Daha ilginci merdivenlerinizi temizlerken, süpürgenin her basamakta sorunsuzca durabilecek şekilde tasarlanmış olması. Yani tepenize düşme riski çok az! Emiş gücünü istediğiniz zaman yüzde otuz beş oranında elinizin altındaki bir düğme ile azaltıp hassas yüzeyleri temizleyebiliyorsunuz. Benim bir kedim var. Ve tüy dökme sezonundayız. Bu nedenle kişisel arayışımda DC08 Animal Buster'ı çok beğendim. Silindir kasalı bu makine, özel başlıkları sayesinde tüyleri adeta halıdan kopararak çekiyor. Kısaca kullanırken çok farkında olmasak da elektrik süpürgelerinin içinde teknolojinin nimetleri var.

Rahşan GÜLŞAN

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Maalesef her otistik yağmur adam değil
 Minik rap'çiler şarkılarla trafik dersi veriyor
 Batı ile Doğu tek nefes oldu
 Yaz modasına Kapalıçarşı yön veriyor
 Halas 71 ikinci baharını yaşıyor
 Geçmiş ve gelecek Pera Müzesi'nde
 Kralın 3 bin yıllık hazinesi
 Hayat Ömer için hiç kolay olmayacak
 Göz kamaştıran mücevherler
 Siverekli erkeklerin artık bir barı var
 Bizans gemisi karada bulundu
 Tatilcilere özel kitabevi
 Yardım melekleri 'engeller'i kaldırdı
 Doğası, insanı ve tarihiyle Van
 Azra Erhat'ın mavi düşleri
 İp üzerindeki yaşam savaşı
 Onların da tatile hakkı var
 Bu işyerinde patron da diyette personel de
 Önce sınav stresi aşılmalı
    Cumartesi Yazarlar
  » Güncel
    Yaşama Dair
    Sinema
    Gurme
BALÇİÇEK PAMİR
Kötü bir piyango gibi...
Anne oğluna sesleniyor:...
Bir yudum buzlu kahve ferahlatır
Bir zamanlar sadece köpüklü Türk kahvesini bilirdik. Şimdi espresso, capuccino,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.