kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Erdoğan'ın ABD gündemi yoğun

Temaslarda bulunmak için ABD'ye giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD gündemi yoğun. ABD Başkanı Bush'ya yarın biraraya gelecek olan Erdoğan, ABD'den Kıbrıs ve PKK konusunda destek bekliyor.

Ziyaretinin, hafta sonuna kadar süreceğini belirten Başbakan Erdoğan, ziyaret programını şöyle anlattı: ''7-8 Haziran tarihlerinde Washington'da, 9-10 Haziran tarihlerinde New York'ta olacağız. Bu çerçevede Başkan Bush ile 8 Haziran'da bir araya geleceğiz. Daha sonra Senato ve Temsilciler Meclisi üyeleri ve ABD Kongresi'ndeki Türk Dostluk Grubu üyeleri ile temaslarda bulunacağım.

ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve yine Dünya Bankası Başkanı Paul Wolfowitz ile ayrı ayrı görüşeceğim. Türk-Amerikan Konseyi'nin yıllık toplantısının 7 Haziran'da yapılacak kapanış toplantısında bir konuşma yapacağım. 9 Haziran günü Dış Politika Derneği tarafından düzenlenecek bir toplantıya katılacağız.

10 Haziran sabahı Anti-Defamation League isimli Musevi kuruluşu tarafından 2. Dünya Savaşı sırasında Yahudilerin kurtarılmasına katkıda bulunan bazı diplomatlarımızın anısına düzenlenecek ödül törenine katılacağım. Aynı gün Uluslararası Anlayış İş Konseyi kuruluşunun düzenleyeceği öğle yemeğinde; bankacılık, havacılık, iletişim ve enerji alanında faaliyet gösteren işadamları ve üst düzey yöneticileriyle bir araya geleceğim.

Ziyaret sırasında ABD'deki Türk toplumu temsilcileriyle de görüşme fırsatım olacak. Ve ABD'deki bazı basın yayın kuruluşlarıyla bu gidişimizde temaslarımız olacak.''

Ziyaretinde BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile New York'ta, başta Kıbrıs ve Irak konuları olmak üzere bir yemekli çalışma görüşmesine katılacağını anlatan Başbakan Erdoğan, yemekte; uluslararası sorunlar ve BM'yi ilgilendiren meseleleri ele alacaklarını bildirdi.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ

Türkiye ile ABD arasında, tarihe ve karşılıklı saygıya dayalı bir ilişki olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, bu stratejik ortaklığın; NATO müttefiki de olan ülkelerin; demokrasi ve kişisel özgürlüklerin geliştirilmesi, hukukun üstünlüğü ve serbest piyasa ekonomisi gibi evrensel değerleri paylaştıkları bir zeminde yürüdüğüne işaret etti.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''İkili ilişkilerimiz özellikle son zamanlarda daha da olumlu bir şekilde artarak devam etmektedir. Özellikle savunma ve güvenlik konularının yanı sıra ekonomi ve ticaret, bölgesel işbirliği gibi konularında yakın ilişkiler kurulmuş, Balkanlar, Orta Asya, Ortadoğu başta olmak üzere birçok bölgede benzer çıkarlar doğrultusunda politikalar izlenmektedir.

Türkiye, bölgemizde istikrar, refah, huzurun teminatı olan bir ülkedir. Dolayısıyla güven ortamının yerleşmesi için elinden gelen katkıyı yapan ülkemiz bundan sonra bu katkıyı yapmaya devam edecektir. Bu anlamda ABD'ye yapacağımız ziyaret inanıyorum ki çok daha önemli gelişmelerin oluşmasına imkan sağlayacaktır.''

KIBRIS


Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin ''BM Genel Sekreteri Annan'dan KKTC'ye yönelik izolasyonun kaldırılmasına yönelik bir talepte bulunacak mısınız'' sorusuna, ''Zaten Sayın Annan, 24 Nisan'dan sonraki kendi hazırlamış olduğu raporunda, KKTC üzerindeki izolasyonun kaldırılmasını kendisi talep etti. Şüphesiz ki bu yine gündemimizde olacaktır'' cevabını verdi.

Bir gazetecinin yeni bir müzakere teklifinin olup olmayacağı yönündeki sorusuna ise Erdoğan, şu yanıtı verdi: ''Biz bunu Sayın Annan'a gerek telefon görüşmelerimizde gerekse son Moskova ziyaretimizde da söyledik. Türkiye garantör ülke olarak yapması gerekenleri yaptı. KKTC de taraf ülke olarak yapması gerekenleri yaptı. Şimdi adım atması gerekenlerin adım atması gerekir. BM Güvenlik Konseyi'nin, Sayın Annan'ın vermiş olduğu raporla ilgili kararını vermesi gerekecektir.''

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 ABD ortak stratejik vizyon istiyor
 Dışişleri Bakanı Gül Washington'a geldi
 PKK'ya karşı hareket olmaması düşündürücü
 'Çözüm kabul edilebilir olmalı'
 Bağ-Kur'lulara müjde
 Annan adada barış gücünün görevinin uzatılmasını istedi
 Washington'la 'beyaz sayfa'
 Bingöl yine sallandı
 Bumin yaş haddinden emekliye ayrılıyor
 Tezkereye 46 gün kala şehit oldu
 Avcı, Edirne Emniyet Müdürlüğü'ne atandı
 Liseler 4 yıla çıkıyor bitirme sınavı geliyor
 Turuncu liderden enerji köprüsü talebi
ERDAL ŞAFAK
Ankara-Şam-Washington üçgeni
Başbakan Erdoğan'ın Başkan...
ALİ KIRCA
Taraf-tar!
Cumartesi günü İnönü Stadı'nı renk cümbüşüne...
ÖMER LÜTFİ METE
Beni sokmayan 'yalan'
Türkiye'nin AB üyelik adaylığının...
UMUR TALU
Çıt çıkmadan...
"Fildişi kulelerde bölge halkından...
YILMAZ ÖZDİL
Çankaya'nın türbanı
Yumurta kapıya dayandı. Hassas...
ERGUN BABAHAN
Türban yasağı
Demokrasinin, aklın kurallarını zorluyor,...
AB'de meydan muharebesi
İki "hayır" sonrası İngiltere, ortak anayasa referandumunu erteleme...
Coni kaset çıkardı: Neyim var ki rapten gari!
"Irak'ta yaşananları sadece televizyonlardan ve gazetelerden...
Ya Terim ya Luce
Ya Terim ya Luce
Federasyonda başkan Bıçakcı ile başkanvekili Doğan'a yakın gruplar...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu