kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Stelyo Berberakis @ SABAH
 

Yunanistan'ın Gündemi

Kilise skandalı, İsmail Cem ile Kemal Derviş'in ziyareti ve Yunanların Eurovision adayı... Komşu bunları konuşuyor

Haftalar birbiri ardına geçerken herkes hafta sonunu düşler. Hafta sonu gelse de bir rahat uyku çekelim. Cumartesi akşamı çıkalım. Pazar günü ikindi vakti buluşalım diye düşünürüz. Bu da yetmeyince bayram günlerini; yaz tatilini düşleriz.. Demek ki hepimizin dinlenmeye ihtiyacı var.. Patronlar hariç... Hafta içi günlerinde ise ertesi sabah iş olduğu için geceyi fazla uzatmamak; içkiyi fazla kaçırmamak; hele biz gazetecilere, üstüne üstlük günlük olayları izlemek; kulağımızı kabartmak; her türlü siyasi ya da sosyal dedikoduyu ciddiye almak ve yorumlamak gibi ek işler düşüyor. Bir de beklenmedik olaylara da göğüs germemiz gerekiyor.. Arada sırada cep telefonları bozulur; aynı anda internet sistemi çöker ve sanki birileri sizleri kolluyormuş gibi yeni taşındığınız evdeki sigortaları attırır... Bu durumda kapıyı çekip dışarı çıkmak istiyor insan.. Ama o gizli el, garajın kapısını açan uzaktan kumandalı aleti de kaybettirmiştir size.. Oysa ben o gece ana muhalefet Sosyalist PASOK'un kurultay toplantısını izlemek istiyordum... Dışişleri eski Bakanı Yeorgos Papandreu'nun başkanı olduğu PASOK'un kurultayına İsmail Cem ve Kemal Derviş de davetliydi.. İsmail Cem ya da Kemal Derviş deyip geçmeyin.. İsmail Cem Türkiye'de popüler olmadığı kadar Yunanistan'da popülerdir.. Aynı Papandreu'nun Yunanistan'da popüler olmadığı kadar Türkiye'de popüler olması gibi...
Yunan TV haberleri kadar çanak antenler sayesinde Türk TV haberlerini de yakından izleyen bir gazeteci olarak diyebilirim ki yakın bir geçmişe kadar Türkiye'de kimsenin dilinden düşmeyen, ancak şimdilerde Türk TV haberlerinde unutulmaya yüz tutan İsmail Cem ile Kemal Derviş'in PASOK kurultayı için Atina'ya geliş haberleri; Yunan TV'lerinde son derece ciddiye alınan kilisedeki skandal haberlerinden hemen sonra ön plana çıkarıldılar Yunanistan'da... "Eski dostlar yeniden buluştu"... Papandreu İsmai Cem'e "Eski dostum İsmail!!"; İsmail Cem ise Papandreu'ya "Arkadaşım Yorgo..!" diye seslendi.. "Türkiye'nin ekonomi çarı ve Avrupa yanlısı Kemal Derviş, Türk-Yunan ilişkilerinde önemli bir rol oynayabilirdi..!!" gibi haber başlıkları ve yorumlar yapıldı.. Gerçekten de Yunanistan'da son üç haftadır ortalık kilise içindeki skandal olaylarıyla çalkanıyor... Hangi despot kaç para götürmüş; hangi başpapaz kaç tane arsayı zimmetine geçirmiş; hangi din adamı hangi yargıca kaç para rüşvet vermiş; hangi yargıç kimin tahliyesi için kimden kaç para almış..!! İnanın son üç haftadır burada içimiz dışımız kilise içindeki skandal haberleriyle doldu. Yurtdışında pek ilgi görmeyen bu haberler Yunanistan'da neredeyse iç savaşa dönüşmek üzere..

BÜTÜN KİLİSELERE CEPHE ALDI
Öyle ki Yunan Kilisesi'nin Başpiskoposu aşırı milliyetçi Hristodoulos, yolsuzluk yapan "meslektaşları" nedeniyle artık aşırı milliyetçilik söylemlerini bir yana bırakmış, postunu kurtarabilmek için Yunan Kilisesiw'ne "yurtdışındaki karanlık güçlerin çamur attığını" söylüyor ve bunların arasında "inanmak istemiyor" ama "..belki de İstanbul Patriği Bartholemos'un bulunduğu" yolundaki söylentilerin de doğru olabileceğini ima ediyor..!! Yalnız işin içine Kudüs'teki Ortodoks Patrikhanesi de karışmış durumda.. Başpiskopos Hristodoulos'un, İsa Peygamber'in mezarı olarak kabul edilen Kudüs'teki ibadet merkezinin sahibi olan Yunan Ortodoks Patrikhanesi ile de kanlı bıçaklı.. Yani Atina Başpiskopos'u neredeye bütün Patrikhanelere savaş açmış durumda.. Yunanistan'da henüz "laiklik" olmadığı için Yunan Hükümeti de kilise içinde olup bitenleri biz "faniler" gibi TV haberlerinden izliyor.!! Ancak geçen hafta İsmail Cem ve Kemal Derviş'in Atina'ya gelişleri rutinleşen haberleri bir bakıma kırarken başka bir haber de büyük bir ilgiyle izlendi.. Mayıs'ta Kiev'de düzenlenecek olan Eurovision Şarkı Yarışması'nda Yunanistan'ı temsil edecek şarkı belli oldu... 2003'te 3. olan Yunanistan'ı temsil eden Elena Paparizou bu yıl yine yarışmaya katılacak.. "Number One" adlı İngilizce sözlü ancak Karadeniz havalarını andıran şarkısı, halk arasında yapılan oylama ile yüzde 96 oranında oy topladı.. Kuzey ya da Orta Avrupa halklarını bilmem ama Elena'nın Kiev'de söyleyeceği şarkı Türklere hiç yabancı gelmeyecek.. Eh.. ne de olsa Orta Avrupalı değiliz..!

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Kudüs Patriği Ne Olacak?   / 01-05-2005
 Yine Bayrak Krizi   / 24-04-2005
 Kardak, Ankara ve Atina   / 17-04-2005
 Yüzyılların Mezhep Gerginliği   / 10-04-2005
 Avrupa'dan Geçerken   / 03-04-2005
 Yunanistan'daki Osmanlı Eserleri   / 27-03-2005
 Enerji Terapisti   / 20-03-2005
 Yorgun Mülteciler   / 13-03-2005
 Yunanistan'ın Gündemi   / 06-03-2005
 Bir Zamanların Devrimcileri...   / 27-02-2005
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
GÜNTAY ŞİMŞEK
İstanbul'da uçuş yasak!
İstanbul'u ziyaret eden hali...
ÖNCEL ÖZİÇER
Her gün bayram olsa!
Herkesin bir günü olsa...
REFİK DURBAŞ
Güneydoğu'nun geleceği
Nihayet gördüm... Birkaç ay önce...
TURGAY NOYAN
İstedik mi yaparız
Türk insanı bir şeyi kafasına taktığı...
Kulağa alkol yerine sirke damlatmak daha yararlı
Kulağa alkol yerine sirke damlatmak daha yararlı
Çocuk yaşlarda çok dikkate alınması gereken orta kulakta sıvı...
Elimdeki sihirli değnek olmasa asla yaşayamam, ölürüm
Geçtiğimiz yılın en çok albüm satan sanatçısı ödülünü alan Serdar...
Dünyanın en cimri zengini
Eskiden kuşaktan kuşağa miras bırakılan duygu ve anı yüklü mobilyaları,...
Futbol sayesinde sokaktan koptular
Sokak çocukları için kurulan futbol takımları antrenmanlara başladı. Ünlü...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.