kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Paşa kızı hayatını çocuklara adadı
Paşa kızı hayatını çocuklara adadı
Uzun süre maaş almadan çalıştı

Onun maaşı bile çocukların

Mardin Tugay Komutanı'nın kızı Esra Kısacık hayatını özürlü çocuklara adadı.

23 yaşındaki psikolog Esra Kısacık, Mardin Umut Yolu Zihinsel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin müdürü... Aylarca maaş almadan çalışan Kısacık, şimdi de kazandığı parayı 3 öğrencinin masrafları için harcıyor.


Paşa kızı hayatını çocuklara adadı

Mardin Tugay Komutanı'nın psikolog kızı Esra Kısacık bölgedeki özürlü çocukların yardım meleği oldu. O, babası tayin olsa da çocuklara hizmet için kentte kalacağını söylüyor.

Akıllı, güzel ve idealist bir psikolog Esra Kısacık... Birlikte okuduğu arkadaşları Batı'da görev yapmayı tercih ederken o Mardin'i seçti. Mardin 70. Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Selahattin Kısacık'ın 23 yaşındaki kızı Esra Kısacık, tüm zamanını Mardinli özürlü çocukların rehabilitasyonuna harcıyor. Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi'nden Yüksek Şeref Listesine girerek Ocak 2004'de mezun olan Esra Kısacık, 8 ay önce Mardin Umut Yolu Zihinsel Engellileri Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde müdür olarak görev yapmaya başladı.

İSTESEM BATIYA GİDEBİLİRDİM
Diyarbakır'da bir rehabilitasyon merkezinde 5 ay çalıştıktan sonra Mardin'e geldiğini, burada çocuklarla iç içe yaşamanın onlara yardım etmenin kendisine mutluluk verdiğini belirten Esra Kısacık şunları anlatıyor; "Batı illeri bizim durumumuzda görev yapan insanların ilk tercihidir. Ben bu bölgede özellikle Mardin'de bizlerin yardımına ihtiyacı olan bir çok çocuğun olduğunu biliyorum. Batı illerinde de çalışabilirdim. Buna imkanım var. Ama ben Mardin'i tercih ettim. Yardıma ihtiyacı olan bu çocuklara bir şeyler vermek istedim. Babam asker olduğu için tayincidir. Ailem bir süre sonra başka bir ile gidebilir. Ama ben burada kalacağım, çocuklara elimden gelen her türlü hizmeti vereceğim. Onları topluma kazandırmak yaşama bağlamak için okudum. Bunun gereğini yerine getireceğim inancındayım. Bizlerin de elini taşın altına koyup çalışması gerekiyor. Evimden çok vaktimin büyük bir bölümü burada geçiyor. 1991-95 yılları arasında babamın 7. Kolordu Komutanlığı'nda görev yapması nedeniyle Diyarbakır Fevzi Çakmak Anadolu Lisesi'nde okudum. Bu nedenle bölgeyi iyi tanıyorum. Bu bölgede akraba evliliği nedeniyle sakat veya özürlü doğumlar çok yaygın. Kadınlar evde doğum yapıyor, hamilelik sırasında bilinçsiz ilaç kullanıyor. Bu konularda da aileleri bilgilendiriyorum. Ne yapmaları gerektiğini anlatıyorum. Örneğin buraya çocuklarını getiren ailelere kız çocuklarını okula göndermeleri gerektiğini de söylüyorum. Yani bir anlamda Haydi Kızlar Okula kampanyasına destek olmaya çalışıyorum." Açıldığında öğretmen dahi olmayan Mardin Umut Yolu Zihinsel Engellileri Eğitim ve Rehabilitasyon
Merkezi'ne kendi gayretleriyle bu açığı kapamış. Arkadaşlarına mail atıp yardım isteyen Kısacık, yöntemini şöyle anlatıyor; "Merkez kurulduktan 1 ay sonra göreve geldim. Hiç öğretmen yoktu. Arkadaşlarıma mail attım. Kısa sürede öğretmenler geldi." Mardin'de zihinsel özürlü çocukların çok olmasına rağmen merkezlerin az olduğunu söyleyen Esra Kısacık, iki merkezin yeterli olmadığını hatırlatarak işadamlarına çağrıda bulunuyor; "Burası hizmete girdikten sonra bir iş adamı gelip de ne yaptığımızı sormadı. Mardinli bir çok zengin iş adamı var. Mardin'in de böyle merkezlere ihtiyacı var. Onlardan isteğim Mardin'e hizmet etmek istiyorlarsa bu tür merkezlerden açsınlar."

AİLE İÇİ ŞİDDET SORUNU
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin en büyük sorunlarından birisinin de yaşanan aile içi şiddet olduğunu söyleyen Esra Kısacık, bu konuyla ilgili olarak bir süre sonra Mardin'de aileleri tek tek dolaşarak araştırma yapacağını söylüyor. Mardin Umut Yolu Rehabilitasyon Merkezi, 2 katlı binada hizmet veriyor. Birinci katı hasta çocuklar için, ikinci katı ise idarecilere ait. Umut Yolu'nda eğitimler günde iki kez veriliyor. Sabah saat 08.00 ile 12.00 arası ve 13.30 ile 17.00 arası çocuklara eğitim verilirken; rehabilite edilen çocuklar servisle gidip geliyor. Okulun açılışında 4 eğitimcinin olduğunu daha sonra 2 kişinin ayrıldığını belirten Esra Kısacık, "Bu nedenle büyük bir sıkıntı çektik. Bir kişi aynı anda bir çok işi yapmaya başladı. Daha sonra 4 eğitimci daha bulduk. Şu anda 6 kişi çocuklara eğitim veriyor. Merkezde fizik tedavi salonu, iş uğraşı, grup odası ve 4'de bireysel eğitim sınıfı bulunuyor" diyor.

Hüseyin Kaçar - MERKEZ

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ
 Bağdat meleğine ağıt
 İrlanda sorununu dünyaya anlattı
 Harabeden fakülte ve müze çıktı
 Bu kez eserleriyle aramızda
 Almanlara Türk usulü stand-up
 Her oyuncağın bir öyküsü var
 Tehlikeli bir oyuncak mı?
 Ünlü satış ustasından tüyolar
 Sinema Pentagon'un gölgesinde
 Ferhan Ahırları'nda sanat eğitimi
 Türkiye hakkında 150 bin kitap
 Şizofrenlerin 'kaçak' hayatı
 Yıldızlar ona göz kırpıyor
 Demokrasiyi yaymanın ABD'nin görevi olduğunu savunuyorum
 Sadri Alışık'ı anmak... Ama nasıl?
 Sır tacirlerinin dünyası
 Şifalı taşlar podyuma çıkıyor
 Türk dağcının büyük başarısı
 Dadılık için diploma şart
    Aktüel Pazar Yazarlar
  » Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
BALÇİÇEK PAMİR
Dün gece hiç tanımadığım bir...
MEHMET ALTAN
Tarzan...
Yaşamın silüetleri aşk gibidir, yalnızca...
ÖNCEL ÖZİÇER
Vadesi dolmuş İngilizler!
İngiltere Tur...
REFİK DURBAŞ
Parfümün erotizmi
Parfüm, zamanı yavaşlatır çünkü erkeğe...
KAZIM KANAT
Çayeli'nden öteye!
Şu 'çay' var ya... Hani Rize'nin...
Küçük kasabada büyük tatil keşfi
Küçük kasabada büyük tatil keşfi
Ünlü ressamlar Cezanne, Van Gogh ve Chagall'in de etkilendiği...
En büyük keşfi yelkendi
En büyük keşfi yelkendi
20. yüzyılın büyük dahisi Albert Einstein'ın tutkusu 'Tümmler' adlı 7...
Nemlendiriciniz yoksa acı badem sütü veya badem yağı sürün
Binbir çeşit ürün arasında seçim yapamıyorsanız üzülmeyin. Bunlara...
Sofralarımıza yeni derya kuzuları
Marmara'da avlanma yasağı başlıyor ama çiftlik ortamında üretilen Ege ve...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.