kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bu salondan çok zinde çıkacaksınız
Pilates mucizeleri

Çiğdem Şardan ve Judy Ataman'ın ortak projesi "CityZen New Age Fitness" Metrocity'de salı günü açılıyor. Merkez pilates ve spa merkezini tek bir çatı altında topluyor.


Bu salondan çok zinde çıkacaksınız

Çiğdem Şardan ve Judy Ataman'ın ortak projesi "CityZen New Age Fitness" Metrocity'de salı günü açılıyor. Merkez pilates ve spa merkezini tek bir çatı altında topluyor.

Yeni bir fitness salonu açılıyor düşüncesiyle Çiğdem Şardan ile açılıştan dört gün öncesinde randevulaşıyoruz. Asansör kapısından çıktığım andan itibaren basit bir fitness salonu olmadığını anlıyorum. Gerek dekorasyonu gerek konsepti ile Hollywood yıldızlarının gittiği tarz bir yerde hissediyorum. Kendilerini tam bir spor tutkunu olarak tanımlayan Çiğdem Şardan ile Judy Ataman, üç yıl önce Ataman'ın açtığı pilates stüdyosundaki derslerinde tanışmışlar ve çok iyi arkadaş olmuşlar. Judy Ataman, pilates'i Türkiye'ye ilk getiren kişi. Ataman'ın kısa bir süre sonra Amerika'ya dönmesi ile arkadaşlıkları telefon trafiği ile devam etmiş. Çiğdem Şardan'ın Judy Ataman'a "Pilates stüdyosu açalım" ısrarlarıyla arkadaşlıkları ortaklığa dönüşmüş. İlk başta küçük bir yer düşünürlerken, spa da eklenmiş ve proje büyümüş. Judy Ataman, dünyadaki yirmi pilates uzmanından biri. Pilates'e yirmi yıl önce başlamış. New York'ta Broadway müzikallerinden "Peter Pan"da sahne alırken yanlış bir inişi yüzünden iki diz kapağı da kırılmış. Fizik tedavi uydulandıktan sonra hayatını eskisi gibi sürdüremeyeceği ve bir daha sahne alamayacağı söylenmiş. O sıralarda bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Joseph Pilates'in öğrencilerinden birisinin stüdyosunda pilatese başlamış. Ve pilates sayesinde üç hafta sonra tekrar sahneye çıkmış. Bundan sonra da pilates öğretmenliği yapmak için eğitim almaya adamış kendini. Amerika'da Las Vegas'taki Nevada Üniversitesi'nde pilates öğretmenleri yetiştirmiş, tüm dünyada pilates stüdyoları açmış. Ayrıca Las Vegas'ın ünlü şovu olan Cirque Du Soleil'deki akrobatları çalıştırmış.

MADONNA PILATES TUTKUNU
Pilates'in bedendeki güçsüz bölgeleri güçlendirip yanlış alışkanlıkları düzelterek kas dengesini sağladığı ve bedeni yeniden yapılandırdığını söyleyen Şardan ve Ataman, bunun bir spor olmadığı üzerinde duruyor. Tiger Woods, Madonna, Julia Roberts, Uma Thurman gibi birçok ünlünün tercihi olan pilates, Joseph Pilates'in "kontroloji" adını verdiği metodu, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezi olarak tanımlanıyor. Eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için kas güçlendiren, esneten ve özellikle içsel karın kaslarının kuvvetlendirilmesi esasına dayanan bir sistem. Günümüzde tüm dünyada, başta amatör ve profesyonel sporcular ve dansçılar olmak üzere öğrencilerden çalışanlara, pek çok kişi tarafından tanınan ve uygulanan pilates tekniği; ağrılar, kronik hastalıklar, bitkinlik, kas dengesizlikleri ve orantısızlıkları, sertleşmiş eklemler, dolaşım bozuklukları, doğum öncesi ve sonrası problemler gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde de kullanılıyor. CityZen'i, her yaştan ve kesimden insanın keyifli bir zaman geçirebileceği bir yer olarak tasarlamışlar. 1500 metrekarelik bir alanda "pilates, gyrotonic, cafe zen, spa ve relax" alanlarından oluşuyor. İç mimar Hasan Mingü tarafından tasarlanmış. CityZen'deki bütün ekipman Amerika'dan getirilmiş. Tüm dünyada bulabileceğiniz ekipmanın en iyisi ve yenisi olduğununun üzerinde duruyorlar. Bunlardan biri de Türkiye'de henüz hiçbir yerde olmayan, iki kişinin birden çalışabildiği "tower-power". Ekipman dışında, pilates eğitmenleri ve masörler de özenle seçilmiş. Spa'da görev alacak olan masörler, Hong Kong International Spa ve Güzellik Koleji'nden gelen on uzman tarafından eğitim görmüş. Spa bölümünde on masaj odası, Japon banyosu, Thai body walking odası, hydroterapi odası ve cilt bakımı odaları da bulunuyor.

HAMİLELERE ÖZEL
CityZen'de Çiğdem Şardan ve Judy Ataman da pilates dersleri verecek. Şardan, "Türkiye'de böyle bir yer olmadığı gibi dünyada da spa ve pilatesin bir arada olduğu yer yok. Ve bu konuda mütevazı olamayız" diyor. CityZen'de çocuklar için "pilates", yaşlılar ve hamileler için özel programlar olacağını da ekliyorlar. Ataman "Sadece zengin kişilere pilates öğretmek istemiyorum. O yüzden de ücretler diğer pilates stüdyolarına göre daha uygun" diyor. Pilates tutkunları, masaj ya da cilt bakımı ile kendini şımartmak isteyen herkes CityZen'den keyif alabileceğe benziyor. Ben de vakit yarattığım ilk fırsatta işin uzmanları ile pilates deneyeceğim.

Esra Çoruh

DİĞER İYİ YAŞA HABERLERİ
 Evde kendinizi tedavi edin
 Prostat sorunu sekse engel değil
 Sünnet olmak kanseri önlüyor
 Dünyada lazer ameliyatında kör olan bir kişi bile yok
 Kolesterol ve şekeri ihmal etmeyin
 Budist Türkler'in tuzlu çayı
 50'sinden sonra kuğu oldular
 Kuru ciltlere ballı, yağlı ciltlere naneli
 Güzel hayaller beyni rahatlatır
 40'ından sonra gebelik çok zor
 Deterjan kısırlık yapabiliyor
 Şeker bir salgın gibi yayılıyor
 Şeker hastalığına ilişkin doğru bilinen yanlışlar
 Tiroid vücudun orkestra şefi
 İhmal edilirse kansere yol açar
 Kazanova günde 40 istiridye yiyordu
 Kirli siyasette fazilet mücadelesi
 Erken yaşlanmanın önüne vitaminle geçin
 Akciğer kanserinde yeni umut
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
    Hobi
    Röportaj
    Gurme
  » İyi Yaşa
Kaptanın seyir dışı defteri
Kaptanın seyir dışı defteri
Şu sıralar dura-kalka dünya turu yapmakta olan Nazenin 4'ün seyir...
Cüneyt'le aşkımızı tiyatrodaki kadınlara rağmen kazandık
Cüneyt'le aşkımızı tiyatrodaki kadınlara rağmen kazandık
Ayten Gökçer, eşiyle büyük aşkını anlatıyor: "Ona aşık pek çok kadın...
Demokrasiyi yaymanın ABD'nin görevi olduğunu savunuyorum
Robert Kagan Washington Post'un köşe yazarı. Bir dönem ABD Dışişleri...
Sadri Alışık'ı anmak... Ama nasıl?
Belki bu yıl 10. ölüm yıldönümü olduğu için olay biraz abartıldı.
Buyurun Japon sofrasına
Japonya'nın İstanbul Başkonsolosu Yoshikawa'nın öğle yemeği davetinde menüde ev...
Kardinal'in devrimci aşçısından mutfak duaları
Maestro Martino, Kardinal'in dillere destan San Lorenzo Sarayı'nda aşçı oldu.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.