kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
  » Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
İşte tüm bir haftanın en iyi filmleri
Doğanın içinden görkemli bir aşk hikayesi
Yaptığı her şeyden nefret eden adam
Bir aile içi gerilim filmi
İşte tüm bir haftanın en iyi filmleri

İşte tüm bir haftanın en iyi filmleri


BUGÜN
Bugün festivalin ilk günü. Öylesine çok ilginç film var ki... Klasiklerden, İtalyan sinemasının büyük ustası Pietro Germi gösterisini açan polisiye: "Kanun Namına" (Sinepop 13.30). Terry Gilliam'ın ünlü futurist fantezisi: "Brazil" (Emek, 16.00) ve Neil Jordan gösterisini açan fantastik deneme "Kurtlar Sofrası" (Sinepop 21.30). Ayrıca Derek Jarman'ın punk komedisi "Kutlama" da çok çekici. Çağdaş sinemadan en ilginçleri, yeni Michel Deville filmi "Terketme Sanatı" (Emek, 19.00), Kanada usulü metropol komedisi "Aklımı Çelme" (Emek, 13.30), Alman sinemasından sağlam bir Nazi dönemi filmi olan "Napola" (Beyoğlu, 19.00), sempatik Meksika komedisi "Ördek Mevsimi" (Atlas, 13.30). Ancak suareye gidebilecekler, son ve çok başarılı Woody Allen filmi "Melinda ve Melinda" (Emek, 21.30) ve son Chabrol filmi "Nedime" (Atlas, 21.30) arasında duraksayacaklar. Müzikseverler için iki şık belgesel var: "Musica Cubana" (Sinepop 11.00) ve "Metallica: Bu Ne Biçim Canavar" (Atlas, 16.00). Geç yatanlarsa geceyarısı Atlas'ta iki "Matrix" tarzı Kore filmine dalabilirler: "Arahan" ve "R Noktası".

PAZAR Klasiklerden Chaplin'in "Büyük Diktatör" (Atlas, 13.30) ve Jordan'ın unutulmaz "Mona Lisa" var. (Sinepop, 13.30). Çağdaş filmlerden sempatik İtalyan filmi "İçimdeki Fırtına" (Emek, 11.00), çok şirin Uruguay komedisi "Whisky" (Sinepop, 11.00), Fransız filmi "İmla Hataları" (Atlas, 19.30) ve İngiliz filmi "Lavanta Kokulu Kadınlar" (Emek, 21.30) rahatlamak isteyenler için. Kore sineması gündemde: "Aşağılık Adam" (Atlas, 16.00) ve "Fedakar Kız" (Emek, 19.00). Brezilya filmi "Karşı Daire" ise günün en iyilerinden (Emek, 13.30).

PAZARTESİ
Klasiklerden iki "bıçaklı" film var: Ridley Scott'un kült-filmi "Blade Runner- Bıçak Sırtı" (Emek, 10.00) ve Polanski'yi meşhur eden film "Sudaki Bıçak" (Atlas, 21.30). Çağdaş filmlerden en iyileri Ermano Olmi'nin kategori-dışı "Paravanın Arkasında Şarkı Söylerken" (Emek, 12.30), Sırp ustası Goran Paskalyeviç'in son filmi "Bir Kış Gecesi Rüyası", şaşırtıcı Macar psikolojik gerilimi "Dünden Sonra" (Sinepop, 12.30). Bağımsız-eşcinsel Amerikalı Araki'nin son filmi "Tenin Gizemi" (Atlas, 16.00), Zulu dilindeki ilk film olan "Dün" (Beyoğlu, 16.00) yenilik arayanlar için. Daha klasik bir sinemayı yeğleyenlerin adresiyse bugün Emek: Son Chabrol filmi "Nedime" (19.00) ve son Kar-Wai filmi, gizemli ve karmaşık "2046" (21.30).

SALI
Klasiklerden George Lucas'ın ilk filmi "THX1138" (Emek, 10.00), en iyi Polanski'lerden biri olan "Tiksinti" (Atlas, 21.30) ve ünlü Fransız yönetmen Alain Robbe-Grillet'nin İstanbul'da çektiği "Ölümsüz Kadın" (Beyoğlu, 19.00) var. Çağdaş filmlerden en ilginç gözükenler, Oscar adayı olan Afrika trajedisi "Hotel Rwanda" (Atlas, 16.00), Jean-Luc Godard'ın yeni ve yenilikçi filmi "Müziğimiz" (Sinepop, 19.00), "Microcosmos" un yaratıcılarının yeni harikası "Yaradılış: Büyük Sır" belgeseli (Atlas, 12.30), "İhtiyar Delikanlı" yönetmeninin önceki filmi "Haklı İntikam" (Emek, 16.00) ve ödüllü Fransız filmi "Resim Gibi" (Emek, 21.30)

ÇARŞAMBA
Klasiklerden şaşırtıcı Godard filmi "Haftasonu" (Atlas, 10.00), Polanski'nin vampir komedisi "Vampir Avcıları" (Atlas, 21.30) ve Robe-Grillet'nin eksantrik "Avrupa Ekspresi" var (Beyoğlu, 19.00). Yenilerden, Kore sinemasını sevenlere "Aşağılık Adam" (Beyoğlu, 16.00) ve "Cinayet Günlüğü" (Atlas, 19.00) var. Günün en iyileriyse Emek'teki iki Amerikan bağımsızı: Todd Solondz'un "Palindrom" (19.00) ve Zach Braff'ın "Garden State" filmleri (21.30).

PERŞEMBE
Klasiklerden, Buster Keaton'ın canlı müzik eşliğinde oynayacak sessiz klasiği "General" (Atlas, 19.00), Neil Jordan'dan "Ağlatan Oyun" (Atlas, 10.00), Polanski'nin Macbeth yorumu "Kanlı Saltanat" (Atlas, 21.30) ve Robbe-Grillet'in erotik gizemi "Cennet ve Sonrası" (Beyoğlu, 19.00) var. Yenilerden, ilginç şarap belgeseli "Mondovino" (Emek, 12.30), İzlanda filmi "Güzelistan" (Sinepop, 21.30) ve merakla beklenen emekçi güzellemesi, Mike Leigh imzalı "Vera Drake" (Emek, 21.30) günün filmleri.

CUMA
Klasiklerden Robbe-Grillet'nin yine erotik ağırlıklı denemesi "Güzel Tutsak" (Atlas, 19.00) ve Polanski başyapıtı "Çin Mahallesi" (Atlas, 21.30) göze çarpıyor. İran'dan gelen şaşırtıcı "Acı Hayal" (Sinepop, 12.30), Oliver Stone imzalı belgesel "Fidel'i Aramak" (Sinepop, 16.00), Fransız biçimsel deneme filmi "Davetsiz" (Atlas, 16.00) günün en iyi yenileri. "Terketme Sanatı", "Palindrom", "Bir Kış Gecesi Rüyası", "Aklımı Çelme" gibi önemli filmler tekrar ediliyor. Canlandırma meraklıları, bu yıl Çek harikalarını tanıyabilir (Beyoğlu, 12.30- 16.00). Geç yatanlar ise Beyoğlu'nda gece yarısından sonra "Pembe Flamingolar" ve "Pembe İmparatorluk"u izleyebilir. O gün ayrıca 11.00'de Aksanat'ta Jane Campion'un, 14.00'de Arthouse'da ise Alain Robbe-Grillet'nin "master class" dersleri var.
DİĞER SİNEMA HABERLERİ
 Yerküremizde farkında olmadığımız çok şey var
 Komediler bu kez atakta
 Melinda'nın iki farklı yüzü
 Egzotik bir tatili özlediyseniz?
 Okan Bayülgen ayıp etti
 Çocuk Filmleri Şenliği Başlıyor
 Fellini başyapıtları çıktı
 Hayat koğuşta da çok zor
 Altın Lale başlıyor
 Yılmaz Güney efsanesine ilk yolculuk
 En acı haliyle ana-oğul hikayesi
 Bir operet dekoru gibi Hindistan
 Vücutçudan oyuncu yapmanın imkansızlığı
 Bir dövüş balesi, bir estetik şölen
 Korkudan sekse kadar
 Filmlerden film beğenin
 Canavarların ölümü de bir dramdır
 Aşkın yarattığı inanılmaz umut
 Canlandırmada yeni bir zirve
    Cumartesi Yazarlar
    Güncel
    Yaşama Dair
  » Sinema
    Gurme
Hangisi sahte hangisi hakiki?
Hangisi sahte hangisi hakiki?
Kullandığımız ürünlerin orijinal olup olmadığını anlamak çok zor.
Tarihi yalıda evlenmek hayal değil
Tarihi yalıda evlenmek hayal değil
1995'te yanan Sait Halim Paşa Yalısı, yeniden kapılarını açtı. Bu kez...
Kapkaça uğramamak için ben de tedbir alıyorum
Polisliği, anneliği ve ev kadınlığını bir arada yürüten İnci Aksoy...
Her hayatın iniş ve çıkışları vardır
Sabah Gazetesi Magazin Müdürü Şengül Balıksırtı'nın Seni Ben...
Sağlam kemikler için süt, yoğurt ve peynir
Kalsiyum ve D vitamini, kemik dokusunun zarar görmesi sonucu oluşan...
Köpek modasının Valentino'su
Ülkü Berse'nin hayatı köpeği Nazlı sayesinde değişti. Nazlı'ya diktiği...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.