kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Onlar son şövalyelerdi
Prens Charles da Çanakkale'de
Haka dansıyla açılış

O söz kalbimizde

Avustralya Gaziler Bakanı "Mustafa Kemal'in sözü kalbimize ulaştı" dedi.

Çanakkale Savaşı'nın 90'ıncı yıl töreninde konuşan konuk Gaziler Bakanı Anne Kelly, "Mustafa Kemal'in evlatlarınız bizim evlatlarımız olmuştur' sözü Avustralyalılar'ın kalbine ve ruhuna ulaşmıştır" dedi.

Onlar son şövalyelerdi

Çanakkale Savaşı'nın 90. yıldönümü törenlerinde Başbakan Erdoğan Atatürk'ün, Yeni Zelanda Başbakanı ise savaşa katılan Yeni Zelandalı yarbayın sözleriyle dostluk mesajı verdi.

"Memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar, burada dost bir vatanın bağrında bulunuyorsunuz. Huzur ve barış içinde uyuyun. Uzak diyarlardan evlatlarını bu savaşa gönderen analar, gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır" "Bir zamanlar bizim ölümcül düşmanlarımız olan insanların önünde durdum. Onlardan nefret ettik, ancak onları hiçbir zaman küçümsemedik. Yiğitliklerini ve dayanma azimlerini takdir ettik. Ülkelerine bağlı olan bu ırk ile tekrar dost olduk."

Türkiye bu savaştan gerekli dersi çıkardı
Çanakkale Savaşları'nın 90. yıldönümü nedeniyle, Gelibolu Yarımadası'ndaki Şehitler Abidesi'nde uluslararası tören düzenlendi. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark, Avustralya Gaziler Bakanı Anne Kelly, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile savaşa katılan Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, İrlanda ve İngiltere temsilcileri katıldı. Başbakan Erdoğan, Çanakkale Şehitler Anıtı'nda yaptığı konuşmada, Çanakkale Savaşı'nda çarpışanları tarihin kaydettiği şövalye ruhlu savaşçılar olarak tanımladı. Türkiye'nin bu savaşlarda gerekli dersi çıkardığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: Yüce Atatürk'ün o eşsiz sözlerini tekrar etmek istiyorum: 'Bu memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar, burada dost bir vatanın bağrında bulunuyorsunuz. Huzur ve barış içinde uyuyun. Sizler Mehmetçikler ile yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını bu savaşa gönderen analar, gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız, bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra artık bizim çocuklarımız olmuşlardır.' Bu sözler, evlatlarımızın, mezarlarına bırakılmış kır çiçekleridir. Size bırakacağım sessizlikte onların renklerini ve kokusunu hissedebilmemiz için konuşmamı burada bitiriyorum.''

ÖZEL DEFTERİ İMZALADILAR
Konuşmaların ardından, Mehteran Bölüğü ve Türk Hava Kuvvetleri Türk Yıldızları uçakları gösteri uçuşu yaptı. Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler, Mehmetçik Abidesi Özel Defteri'ni imzaladıktan sonra şehitliği ziyaret ettiler. Tören, Türk ve yabancı askerlerin mehteran eşliğinde resmi geçidi ile sona erdi.

Cesur insanlara saygı duymaya geldik
Yeni Zelanda Başbakanı Helen Clark da, dünya tarihine tanıklık eden en zorlu askeri harekatlardan birinde görev yapan cesur insanlara saygılarını sunmak için buraya geldiklerini söyledi. Clark, aradan 90 yıl geçmiş olmasına rağmen burada yaşananların halen herkesi şok etmeye devam ettiğine işaret ederek, savaşlarda (İtilaf devletleri olarak) 130 binden fazla hayat kaybedildiğini ve yüz binlerce insanın da yaralandığını hatırlattı. Bu savaşa katılanların olağanüstü durumlar karşısında savaştığını hatırlatan Clark, Çanakkale Savaşı'na katılan Yeni Zelandalı Yarbay Bassett'in şu sözlerine atıfta bulundu: "Bir zamanlar bizim ölümcül düşmanlarımız olan insanların önünde durdum. Onlardan nefret ettik, ancak onları hiçbir zaman küçümsemedik. Yiğitliklerini ve dayanma azimlerini takdir ettik. Ülkelerine bağlı olan bu ırk ile tekrar dost olduk. Bizim aramızda karşılıklı saygı bağı bulunuyor. Şehitlerimiz karıştı ve gösterdiğimiz karşılıklı saygıyla bence o gün bizler çok şey kazandık.''

'ATATÜRK'ÜN SESİ KALBİMİZDE'
Törende Avustralya adına konuşan Avustralya Gaziler Bakanı Anne Kelly de Gelibolu kıyılarına yapılan ANZAK (Avustralya-Yeni Zelanda Ordu Birlikleri) çıkarmasının savaşa taraf ulusların tarihlerinde belirleyici an olduğunu söyledi. Çanakkale Savaşlarında Avustralyalıların ve Türklerin birbirlerini keşfettiklerini söyleyen Kelly, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonraki yıllarda da yeni bir ilişki kurulduğunu belirtti. Kelly, Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Evlatlarınız bizim evlatlarımız olmuştur'' sözlerinin Avustralyalıların kalbine ve ruhuna ulaştığını kaydederek, Avustralya'nın Türklerin göçüyle de zenginleştiğini ifade etti.

Ali ÖZLÜER Güngör KARAKUŞ Gürkan DÜZENLİ (MERKEZ)


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Bush bu yıl da soykırım demedi
 Türkiye'den Belçika'ya nota
 Beni mutsuz edecek bir şey yaşamıyorum
 Askerler Atina'ya gidecek
 Kılıç'tan Öcalan önerisi
 Erivan'ın delisi Belge'yi ıslattı
 Royal Motors davası açıldı
 1 Mayıs için kışkırtıcı alarmı
 Yüce Divan kürsüsüne AB ayarı
 Erdoğan'ın gölgesi nerede?
 Erdoğan'ın helikopteri bir hayat kurtardı
 AKP'den Livaneli'ye 'şeflik' teklifi geldi
ERDAL ŞAFAK
Önümüzde 10 yıl var
Aylardır "geliyorum"...
ÖMER LÜTFİ METE
Doğu ile Batı arasında
Hükümetin iyimserliğine rağmen...
UMUR TALU
Biat ve tabiat
Biraz geç tartışılan... Bu kez de en çok...
ERGUN BABAHAN
Yasa ve yargı
Türkiye henüz demokratikleşme sürecini...
MEHMET ALTAN
Özgüven sorunu...
Alev almış bir gaz tüpünü...
Laikliğin garantisiyim
Irak Cumhurbaşkanı Talabani, Bağdat'taki ofisinde ilk kez bir Türk...
Bush 'Soykırım' demedi
ABD Başkanı Bush, göreve geldiğinden bu yana yaptığı 24 Nisan...
Alex'in Başkenti
Alex'in Başkenti
Lider Fenerbahçe, Ankaraspor'u Brezilyalı yıldızının golüyle geçerken...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu