kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
  » Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Bu kente gitmek için elinizi çabuk tutun
Bu kente gitmek için elinizi çabuk tutun


Eski adı Saygon olan Ho Chi Minh City, hareketli olduğu kadar yerel kültürünü korumuş bir şehir. Fransız etkisini her yerde hissetmek mümkün.

Bir hafta ara verdiğim Vietnam yazımı ancak tamamladım. İlk yazıda daha çok Vietnam'ın kuzeyinden Hanoi'den bahsetmiştim ve seyahatin ilk iki gecesi orada geçti. Seyahatin ikinci noktası ise Ho Chi Minh City (eski adı Saygon). İkinci kez Vietnam'a gidersem Ho Chi Minh City yine seyahatin önemli bir durağı olur. Tibet'in yüksek platolarından başlayarak Çin, Myanmar (Burma), Laos ve Kamboçya'yı geçen Mekang Nehri, Vietnam'da Saygon'un güneyinde birçok küçük nehre bölünerek Mekang Deltası'nı oluşturuyor. Bu bölge aynı zamanda Vietnam'ın en verimli topraklarına sahip. Öğle yemeği açık havada deniz mahsulü menülü olarak alınıyor. Çok temiz bir restoran değil ama yemekler çok lezzetli. Bir noktada bizim Beşiktaş-Üsküdar motorlarını anımsatan (büyük olanlar) tekneler ile yarım saatlik bir yolculukla küçük bir adaya gidiliyor. Adaya varınca büyük tekneden ince, uzun sandallara geçiliyor. Her sandalda dört kişi ve kürek çeken biri var; adanın iç taraflarına daracık kanallar boyunca gidiliyor, etraf ağaçlarla kaplı. Adanın ortasında bulunan köyde küçük bir restorana giriyoruz. Restoranın sahibi aile, yerli müzik aletleri ile konser veriyor; evin küçük kızı ise solist. Çaylar içiliyor, payıma hamakta yarım saat kestirmek de düşüyor.

UZAKDOĞU'NUN ETKİLEYİCİ ŞEHRİ
Saygon bence Uzakdoğu'nun en etkileyici şehirlerinden biri olmuş durumda. Yerel hayatın tüm özellikleri devam ediyor. Onların günlük hayattaki düzenlerinden, çalışma alışkanlıklarından, yemeiçme kültürlerinden ve yabancılara bakışlarından çok net anlaşılıyor ki, Saygon'da geleneksel kültür devam ediyor. Bu da şehre ayrı bir hava veriyor. Saygon'u farklı kılan ise geleneksel özellikler devam ederken ziyaretçiler için her türlü düzenlemenin yapılmış olması. Konforlu oteller, güzel restoranlar, güvende olmak, alışveriş imkanı ve şehrin enerjisi... Tüm bunlara Uzakdoğu'nun egzotik ortamı ilave olunca, Saygon bir başka. Şehrin içinde Fransız döneminden kalma ve tamamen Fransız özelliklerini taşıyan binalar var. En etkileyicisi ise Paris'teki Eiffel Kulesi'ni tasarlayan Gustave Eiffel'in yaptığı ve halen kullanılan posta binası. İkincisi ise Notre-Dame Katedrali. Her ikisinin de akşam saatlerinde ışıklar içindeki hali Avrupa kültürünü hatırlatıyor. Görülmeye değer, etkileyici ve güzel yapılar. Saygon içinde ulaşımı sağlamanın en kolay yolları "cyclo" veya motosiklet taksi. Bisiklete, 2 tekerlekli bir kişilik oturma yeri ilavesiyle "cyclo" oluşuyor. Şehir gezileri için bire bir ama "cyclo" şoförleri ile iyi pazarlık şart. Anlaşılması zor bir İngilizce ile "Nehir tarafından gidelim mi?" diyorlar. İnsan bunu bir yol alternatifi zannediyor ve "Fark etmez " diyor. Meğer bu seçim yolu uzatıyormuş. Tabii otelin tam önünde bırakmak istemiyorlar (güvenlik görevlilerinden korkuyor) ve yakın bir yerde durup anlaşılan bir dolar yerine beş dolar istiyorlar. Biraz gürültü oluyor ama bir dolar ödeniyor. Şehir içindeki ikinci ulaşım yolu ise motosikletli birinin arkasına oturmak; taksi gibi cadde kenarlarında, otel yakınında toplu olarak bekliyorlar. Bakınca bile hemen geliyorlar. Yine önceden pazarlık şart. Bu küçük sorunları büyütmeye gerek yok aslında. Turizme yeni giren tüm şehir ve ülkelerde benzer durumlar yaşanıyor. Saygon'da konaklama imkanları oldukça geniş. Benim kaldığım New World şehir merkezinde ve dünyadaki benzerlerini aratmayacak kalitedeydi. Bunun dışında beş yıldızlı Hotel Caravel de çok güzel bir otel. Hotel Caravel'in en üst katında bulunan bar kısmı ise canlı müzik olan, şehrin panoramasının en güzel seyredildiği çok güzel bir mekan. Tepede dönen pervaneler, teras kısmı, hafif nemli bir yaz gecesi ise gezide kalanlar.

RESTORANLAR ÇOK GÜZEL
Şehrin bir başka özelliği de restoran seçenekleri. Son yıllarda Uzakdoğu mutfağı dünyanın her yerinde çok yaygın. Ama Vietnam mutfağı hala yaygın değil. Vietnam mutfağı, daha çok sebzeler ve pirinç üzerine kurulu. Çok önemli bir özellik ise Fransız etkisinin görülmesi... Son yıllarda Vietnam'ı ziyaret edenlerin sayısının artması ile restoranlarda artış var. Vietnam mutfağının en iyi örneklerinden olan Nam Phan, Saygon'un en şık restoranlarından. Hoi An ve yine deniz mahsulleri konusunda iddialı olan Mandarin de iyi tercihler. Bu restoranlarda iki kişilik yemek için 80-100 dolar ödeniyor. Le Caprice ise ışıklar altında, Saygon manzarasını izlerken şahane Fransız yemeklerinin servis edildiği çok hoş bir restoran, her şey çok da zevkli. Dekorasyon, tabaklar, bardaklar iyi seçilmiş. Ama hiçbir şeye uymayan, zevksiz mavi mumların kim tarafından konulduğunu çözemedim. Uzakdoğu'da bir yere gidip alışveriş etmemek olur mu? Tabii alışveriş tamamen yerel ürünler üzerine. Çok güzel ev aksesuarları, küçük antikalar, resimler, ipekli kumaşlar, hediyelik oyalar var. Saygon, enerjisi olan, hareketli, yeniliklere açık ama aynı zamanda yerel kültürünü muhafaza etmiş bir şehir. Çok turistik olmadan, meydanları ellerde bayrakları ile yüzlerce turist grubu doldurmadan gitmek de fayda var.
DİĞER HOBİ HABERLERİ
 Türk 'Custo'ya artık dalış yasak
 Profesörden futbol kitabı
 Dünyanın en iyi 'spa'ları
 Airbus pazarın yarısına talip
 Sonun başlangıcı yaklaştı mı?
 Acı dolu hayatlardan dünyalara ışıltılı
 Geleceğin uçakları çok daha keyifli
 Tuvale yansıyan mücadele
 Can'ın sergisini kaçırmayın
 Bahara özel spa paketi
 Dünyanın en iyi havalimanları
 Swiss uçuşlarını ikiye çıkarıyor
 Airport bu hafta da çok renkli
 Zordaki Swiss'i Lufthansa uçuracak
 Halka açık 'fondue' tadında demokrasi
 Dersimiz Formula 1
 Bu tavlada mars 16'ya katlanıyor
 Onun açamadığı kilit yok
 Sinema tanrıçaları DVD'de
    Aktüel Pazar Yazarlar
    Güncel
  » Hobi
    Röportaj
    Gurme
    İyi Yaşa
FİKRET AYDEMİR
Haklısın Hıncal Abi
Galatasaraylı...
BELKIS KILIÇKAYA
Sanki Bir Filozof
İran'ın Reformcu Devlet Başkanı...
STELYO BERBERAKİS
Kardak, Ankara ve Atina
Türk-Yunan ilişkilerinde Kardak...
TURGAY NOYAN
Denizlerimizi kim koruyacak?
Her şeye, her türlü olums u...
GÜNTAY ŞİMŞEK
Havada 'Ucuzcu' tehlikesi
Romanya ile Türkiye arasındaki...
Dünyada lazer ameliyatında kör olan bir kişi bile yok
Dünyada lazer ameliyatında kör olan bir kişi bile yok
Göz hastalıkları alanında tıbbın önemli ilerlemeler kaydettiğini...
Irak'ın Özal'ı olmak isteyen adam
Kim derdi ki hayatı boyunca Zagros dağlarında Irak'a meydan okuyan...
Etiler'deki eğlenceye tahammül edemiyorum
Eğlence gecelerinin en gözde ismi Hande Yener gece kulübü...
Erkeklerin en 'büyük' korkusu
Penis boyundan memnun olmayan milyonlarca erkek çareyi operasyonlarda arıyor.
Dünya starı oldu ama hala amatör ruhlu
İstanbul Film Festivali'nin ünlü konuğu Harvey Keitel çağın en iyi...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.