kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Günde 400 hastaya bakılan Doğubayazıt Devlet Hastanesinde hastaların çoğu Yeşil Kartlı.
Doğu'da Yeşil Kart patlaması
Yarın

İlçenin beşte biri her gün doktorda

Pasinler'in 46 bin nüfusu var; bu nüfusun 8 bini her gün hastane kapısında....

Pasinler Devlet Hastanesi'nde bir Yeşil Kart kâbusu yaşanıyor. 16 doktor günde ortalama 7 bin 800 hastaya bakıyor. Bunların yüzde 53'ü Yeşil Kartlı. Ve ilçenin 46 bin nüfusunun 18 bin 500'ü Yeşil Kart sahibi.

Doğu'da Yeşil Kart patlaması

Yeşil Kartlı hastaların doldurduğu Pasinler Devlet Hastanesi'nde 16 doktora, sekiz bin hasta düşüyor İnsanı hayretler içinde bırakan bir diğer iddia da, Yeşil Kartlılar'ın kendilerine yazılan ilaçları sattığı....

Pasinler Devlet Hastanesi'nde karşılaştığım manzara içler acısı. Tıka basa dolu hastane koridorlarında, her gün binlerce hastanın taşındığı sedyenin üzerine kurulan simit tezgahı bizi şaşkına çeviyor. Şifa bulmak için hastaneye gelen vatandaşlar, çay ocağının yanı başında simit tezgahı olarak kullanılan ve mikrop saçan bu sedyeyle taşınıyor. Trilyonluk cihazlarla donatılan hastanenin 'tek' eksiği ise doktor... Her türlü modern cihaza sahip hastanede 2'si aile danışmanı, 8'i pratisyen, 6'sı diş hekimi, toplam 16 doktor görev yapıyor. 1956 yılında sağlık ocağı olarak kurulan 25 yataklı hastane ihtiyaca cevap vermekten uzak. Sabah saat 04.00'te başlayan kuyruklarda saatlerce bekleyen hastalar, kimi zaman muayene olma şansı bile yakalayamadan evlerine geri dönmek zorunda kalıyor.

18 BİN YEŞİL KARTLI
Erzurum'daki hastanede bitmek tükenmek bilmeyen kuyrukların en büyük nedeni ise Yeşil Kart. Hasta olan da olmayan da Yeşil Kart'ını kapıp hastaneye koşuyor. İddiaya göre hastane koridorlarından çıkmayan bazı vatandaşlar, yazdırdıkları ilaçları satarak, buMİKROP SAÇIYOR....  Pasinlerde hastalar, simit tezgâhı olarak kullanılan sedyeyle taşınıyor.işi kazanç kapısı haline getiriyor. Günde yaklaşık 7 bin 800 hastanın bakıldığı hastanede, hastaların yüzde 53'ünü Yeşil Kartlılar oluşturuyor. Yetkililer, Yeşil Kartlılar'a ilaç verilmesinin ardından bu sayının yüzde 15 arttığını söylüyor. 45 bin 580 kişinin yaşadığı ilçede, 18 bin 577 kişi Yeşil Kartlı. Pasinler Kaymakamı Turgut Subaşı, Yeşil Kart almak için yaklaşık 40 bin müracaat yapıldığını, başvuruları n titizlikle incelendiğini belirtiyor.

12 SAAT ÇALIŞIYORLAR
Sağlık Bakanlığı'nın son yaptığı sözleşmeli sağlık personeli atamasıyla mesleğe yeni başlayan hemşireler, yoğun hasta akını karşısında özveriyle çalışıyor. Günde ortalama 12 saat çalışan hemşirelerden Feyza Norşen ve Esengül Ataoğlu, "Burada insanların büyük bölümü yardıma muhtaç. O nedenle zaman zaman mesai saatlerini aşarak da olsa bu insanların dertlerine ortak ve çare olmaya çalışıyoruz" diye konuşuyor.

BAŞHEKİM YETİŞMİYOR
Ağrı'ya bağlı Doğubayazıt Devlet Hastanesi'nde karşılaştığımız manzara ise akıllara durgunluk verecek nitelikte. Her 10 günde bir başhekim değişikliğine gidilen hastanede, sabahHAYALLERİ GERÇEK OLDU....   Kaymakam Rauf Ulusoy, felç geçiren Ömere tekerlekli sandalye sözü verdi.saat 04.00'te sıraya giren hastaların, ertesi gün öğle saatlerine kadar sıra beklediği oluyor. Hastanedeki kuyruk terörünün en büyük nedeni ise yine Yeşil Kart... Bağ- Kur ve SSK'lı hastaları geride bırakan Yeşil Kartlılar, hastane koridorlarını tıka basa dolduruyor. 50 yatak kapasiteli hastanede 28 doktor görev yapıyor. Günde ortalama bin 400 hastayla ilgilendiklerini söyleyen hastane yetkilileri, 150 yatak kapasiteli ek bir binaya ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Hastane koridorlarında yüzlerce hasta arasında güçlükle yürümeye çalışırken, sedyenin üzerinde sırasını bekleyen 16 yaşındaki Ömer Kızılboğa ile karşılaşıyorum. Beş yıl önce felç geçiren Ömer'i kucağında taşıyan babası Hasan Kızılboğa, hemen yanımıza yaklaşıp yardım istiyor. Yoksulluğu her halinden belli baba Hasan Kızılboğa, "Ömer'in tedaviye ihtiyacı var, ancak imkanlarımız sınırlı. Bir tekerli sandalyesi olsa hiç olmazsa hastaneye getirip götürürken zorluk çekmeyiz" diyor. Babanın yardımına hastane gezimiz sırasında bize eşlik eden Doğubeyazıt Kaymakamı yetişiyor. Kaymakam, çaresiz babaya tekerlekli sandalye sözü veriyor.

1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Siirt'te üç günde üç şehit verildi
 Bakarsan bağ olur
 Yollarda 30 bin seyyar bomba
 Erdoğan'ın teklifine Ermenistan'dan 'ret'
 'Uslu' mahkûma cinsel ilişki izni Meclis'te
 THY uçağını kaçıran Gençaslan iade edildi
 Trabzon Valisi için suç duyurusu
 Dev-Sol davası 26 yıl sonra silbaştan
 Bisküvi ve çikolata ile gelen şampiyonluk
 Birinciliği son anda İspanya'ya kaptırdılar
 Yogaya başlamak için 6 yaş ideal
ERDAL ŞAFAK
Sokaktaki muhalefet
Eyvah, eyvah... Avrupa...
ÖMER LÜTFİ METE
Eloğlu ile keloğlu
Her köklü toplumun aydını kendi...
UMUR TALU
Sonunda "iyimser" de olan yazı!
Dünkü Dipsiz Kuyu'yu bir...
'AB'nin sonu Osmanlı olur'
İngiliz Guardian gazetesi, "hesapsız genişlemenin AB'yi Avrupa'nın...
'Barzani PKK'ya pasif destek veriyor'
ABD Savunma Bakanı'nın eski danışmanı Rubin, IKDP liderinin PKK'ya...
Yakan Top
Yakan Top
Fenerbahçe'nin yıldızları bu sezon duran toplarla çok can yaktı.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu