kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Hakan & Utku @ SABAH
 
Ülke karıştırıcıları tanıyalım
Tarihte Bugün
Örgütlü Toplum

Ülke karıştırıcıları tanıyalım

Önce Mersin'de 2 bacaksız Türk bayrağını ayaklar altına aldı. Ortalık bir anda karıştı. Ardından Trabzon'da broşür dağıtmak isteyen 4 üniversiteli genç, "Türk bayrağını yakıyorlar" diye kışkırtılan halk tarafından linç edilmeye kalkıldı. Anlaşılan ülke karıştırıcılar tekrar devreye girmeye çalışıyor. İyi de kim bunlar? Nasıl olup da yıllar boyu hep aynı oyunlarla başarılı oluyorlar? Bu mikser ruhlu kişiliklere yakından bakmaya ne dersiniz?

* Bu adamlar genelde zeki adamlardır. Ama salak olanları da mevcuttur. Örneğin ülkeleri gerçekten karıştıranları vardır. Yani eleman Türkiye ile Tunus'u karıştırır. Türkiye için hazırladığı tüm planları Tunus'ta uygulamaya kalkar. Sonuç hüsran olur.

* İyi 'ülke karıştırıcıları' işsiz olur. Çünkü işleri zaten budur. Ülke karışınca başları göğe erer, kıçları tavana vurur. Onlar için mutluluk budur. Paraymış, mevkiymiş bunlar önemsiz şeylerdir.

*
Provokatör karıştırıcılar geçmişten ders almayı iyi bilirler. Yaşanmış eski olayları, büyük gösterileri videoda defalarca izleyip notlar alırlar. Ama bizimki gibi bazı ülkelerde önceden çalışmaya falan gerek yoktur. Defalarca aynı oyunu oynarlar ve hep de başarılı olurlar.

* Ülke karıştırıcılar emellerine ulaşmak için özellikle bahar aylarını seçerler. Nedeni basit; bahar aylarında insanların kanı kaynar, deli dolu taşkın bir şey olurlar... Hani, tıpkı kızgın kumlardan serin sulara atlar gibi... Böyle olunca karıştırıcının ufacık bir gayreti ile ortalık bir anda toz duman oluverir.

* Ülkede kim, kiminle kavgalı, hangi etnik kökenler arasında sorun var, hangi sosyal katmanlar birbiriyle kanlı bıçaklı, 'ülke karıştırıcı' bunları elinin beş parmağı gibi ezbere bilir. Bunun için iyi bir tarih, coğrafya, sosyoloji donanımına ve bunları karıştırmak için gerekli kimya bilgisine her daim sahiptir.

* Ülke karıştırıcılar hedef seçtikleri ülkede, işe bir ajanda satın almakla başlarlar. Tüm dini bayramları, milli bayramları, özel günleri not edip bunlara göre bir eylem planı çıkarırlar. Bizimki gibi, bu tür günleri çok olan ülkeleri pek sevmezler aslında. Zira bu günler genelde birbiriyle birleşip, dev tatiller oraya çıkar. Eh böyle büyük tatillerde de halkı tatil köyü, piknik alanı gibi yerler yerine galeyana getirmek pek kolay iş değildir. Özel çaba gerektirir.

* Ülke karıştırılırken olabildiğince sinsidirler. Adeta kafalarının içinde 40 tilki kuyrukları birbirine değmeyecek şekilde dolaşır. Hatta işini sağlama almak isteyen karıştırıcı, bu tilkilerin kuyruklarını kesip bu dertten kurtulur. Sonra da kestiği bu kuyrukları ortalık yere atıp "Ey ahali koşun tilkilerin kuyruklarını kesiyorlar" diyerek bunu da bir kışkırtma malzemesi olarak kullanır.

* Karıştırıcılar olaylar esnasında medya görevlilerine büyük kolaylıklar göstermeye dikkat ederler. Çünkü gerçekleşen eylemler bir gazetede ya da bir televizyonda yayınlanmazsa, bu 'kendin karıştır, kendin ye' olmaktan öteye gidememiş beyhude bir çaba olarak karıştırıcını eksi hanesine not edilir.

* Hep büyük düşünürler. Önce mahalli, sonra ulusal, derken global amaçlar edinirler. Evrensel gayeli olanları, uzaylıları gaza getirip "Güzelim gezegenin ebesini dehlediler. Daha ne duruyorsunuz?!" diyerek, üstümüze salmaya bile çalışırlar. Neyse ki henüz bunu başaran olmamıştır.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Kayıtdışı toplu gösterisi   / 12-04-2005
 Erkan Mumcu'yla özel bir röportaj   / 11-04-2005
 Nostradamus'un 'öteki' kehanetleri   / 08-04-2005
 50 yıllık mizahçı   / 07-04-2005
 Düşünce Kampı'nın ardındaki gerçek   / 06-04-2005
 Dayak girmeyen eve doktor girer   / 05-04-2005
 Kırılma noktası   / 04-04-2005
 İstenmeye gelen kızlar neden kahve yaparlar?   / 01-04-2005
 Dertsiz belasız köşe yazmanın püf noktaları   / 31-03-2005
 Yazarlar koğuşu   / 30-03-2005
AYŞE ÖZYILMAZEL
Sende mi Carre? E yetti gari!
Şu fani dünyada fiziğiyle...
HAKAN & UTKU
Ülke karıştırıcıları tanıyalım
Önce Mersin'de 2 bacaksız...
AYŞE TÜTER
Lezzet Güneşi
Çingene salatası
140...
Doğum kadını güzelleştirir
Doğum kadını güzelleştirir
Hamilelikte aldığınız kilolar, biriken ödemler, oluşan lekeler...
Seks bağımlılığı erkeklerde kadınlardan 4 kat fazla görülüyor
Seks bağımlılığı erkeklerde kadınlardan 4 kat fazla görülüyor
Balıklı Rum Hastanesi Klinik Şefi Psikiyatrist Dr. Özkan Pektaş,...
Anlamlı hediye
Anlamlı hediye
Türkiye'de ve dünyada plastik cerrahi ile ilgili konularda...
Meğer taklitmiş!
Meğer taklitmiş!
Umre'ye giden İnci Gazioğlu'nun, havalimanında çekilmiş...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.