kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
    Yazarlar
  » Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
BİNA İNŞAATI YARIM KALDI... Kreş çocukları için yapılan okuldaki küçük sıralara sığmaya çalışan İncirtepe Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin gözü kulağı, temeli 2003’te atılan yeni okul binası inşaatından gelecek iyi haberde. Müteahhit firmanın, yükümlülüklerini yerine getirmemesi üzerine feshedilen sözleşmesinin ne zaman yenileneceği bilinmezken, belediyenin önerdiği fabrikadan bozma binaya hiç kimse sıcak bakmıyor.
Kreş değil lise!

Depremde okulları yıkılan 640 liseli kreşte ders görüyor.

İstanbul Esenyurt İncirtepe Lisesi öğrencileri 4 yıldır 8 derslikli kreşten bozma okulda adeta çile dolduruyor. 15-18 yaş arasındaki liseli gençler, küçük çocuklar için düzenlenmiş sınıflar ve sıralarda ders yaparken zorlanıyor. Minik lavabo ve tuvaletler ise en büyük sorun.


Şimdi okullu olduk 'sıraları' doldurduk

Depremde gördüğü hasar nedeniyle bir kreş binasına taşınan İstanbul'daki İncirtepe Lisesi'nde öğrenciler sıralara sığmıyor, merdivenlerde iki kişi yan yana yürüyemiyor.

Eğitimde yaşanan çarpıklıklara bir örnek de İstanbul Esenyurt'ta yaşanıyor. Beldenin, 1999 Marmara Depremi'nde ağır hasar gören ve 2001 sonunda yıkılan İncirtepe Lisesi öğrencileri, bir kreş binasına taşınınca ortaya trajikomik görüntüler çıktı. Öğrenci ve öğretmenler, kreş çocuklarının standartlarına göre inşa edilen okulda, 'fiziki koşullarla' mücadele etmek zorunda kalıyor. Depremde hasar gören ve verilen rapor doğrultusunda 30 Eylül 1999'da boşaltılan 48 derslikli İncirtepe Lisesi'nin 640 öğrencisi 4 yıldır, daha önce kreş olarak kullanılan 2 katlı ve 8 derslikli binada eğitim 'görmeye çalışıyor'.

KREŞ BİNASINA TAŞINDILAR
Okul hakkındaBAHÇEDE OYUN PARKI... Dört yıldır belediyeye ait eski bir kreş binasında eğitim öğretimi sürdürmek zorunda kalan İncirtepe Lisesi öğrencileri, sosyal etkinlik imkânına da sahip değil. Okulun bahçesinde, spor alanları yerine, kreş döneminden kalan bir oyun parkı bulunuyor. verilen yıkım kararından sonra önce iki yıl süreyle Esenyurt Lisesi ile aynı binayı paylaşan İncirtepe Lisesi, binanın yetersiz kalması sonucu 2001-2002 eğitim-öğretim döneminde Kemalettin Tuğcu Kreş binasına taşındı. Ancak öğrenci ve öğretmenlerin çilesi burada da bitmedi. Okul öncesi eğitim için inşa edilen binanın koridorları ve merdivenleri 2 öğrencinin yürüyemeyeceği kadar dar. Bir tehlike anında öğrencilerin okulu nasıl terk edeceği ise ayrı bir soru işareti. Öğrenciler küçük sıralarda üçerli oturarak eğitim görüyor. Sınıfların yapısı nedeniyle bazı öğrenciler tahtayı bile göremiyor. Okulda bulunan tuvaletler ise 15-18Öğrenciler, lavaboyu ancak eğilerek kullanabiliyor.yaş arasındaki öğrencileri oldukça zorluyor. Küçük çocuklar için yapılan lavabolarda lise öğrencileri, ellerini çömelerek yıkayabiliyor. Elektrik ve su tesisatı sürekli arızalanan okulda hiçbir kültürel ve sosyal etkinlik alanı da yok. Okulun bahçesinde ise hâlâ kreş dönemlerinden kalma çocuklar için yapılan oyun alanları duruyor.

MUTFAK ÖĞRETMENLER ODASI
Okul öğretmenleri, bu zor koşullar altında öğrencilerine en iyi şekilde eğitim vermeye çabalıyor. Daha önceleri mutfak olarak kullanılan küçük bir yer öğretmenler odası olarak kullanılıyor. Okulda öğretmenlere ait bir tuvalet bulunmaması nedeniyle öğretmenler çevrede bulunan camii, kahvehane veyaJANDARMA KORUYOR... İncirtepe Lisesinin bir büyük sorunu da güvenlik. Bazı öğrencilerin okula geliş gidişlerde dövülerek gasp edilmesi üzerine jandarma bölgede devriye gezmeye başladı. Aile Birliği Başkanı Köksal Ulutaş, Okulun duvarları çok alçak. Başka okullardan gelen öğrencilerle okulumuz öğrencileri arasında gerilim yaşanıyor. Öğrencilerimizin yolu kesiliyor, her ay üç, dört öğrenci saldırıya uğruyor dedi. evlerin tuvaletini kullanmak zorunda kalıyor. Koşulların zorluğu nedeniyle bugüne kadar 5 okul müdürü değiştiren okula öğretmen de dayanmıyor. 10 öğretmen açığı bulunan okulun öğretmenleri, bir eğitim-öğretim dönemini bitirir bitirmez okuldan ayrılıyor. Son 4 yılda okuldan 60 öğretmenin ayrıldığı belirtiliyor. İncirtepe Lisesi'nin fizik şartlarının yetersizliği nedeniyle yer bulunamayan Atatürk Büstü de, öğretmenler odasında bulunuyor. Lisenin uzaklığı ise öğrenciler açısından bir başka sıkıntı konusu. Servis imkânı olmadığından, birçok öğrenci, okula gidebilmek için oldukça uzun bir mesafeyi katetmek zorunda kalıyor.

Bülent ERGÜN-Güngör KARAKUŞ / MERKEZ


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNÜN İÇİNDEN HABERLERİ
 Şarkıları öksüz kaldı
 Hepsine de maşallah
 Kıskançlık krizi cinayetle bitti
 Kartal'da kanlı paylaşma: 3 ölü
 Akdeniz diyeti ömrü uzatıyor
 Otonuza mukayyet olun
 Tüm ödüller SABAH'a
 Metrelerce sürüklediler
 Tüfek bombalı çete çökertildi
 Ünlüler kutsal topraklara uçtu
 Hırsızlık davasına bakarken soyuldu
 Şişli'de otoya kurşun yağmuru
 Tören nedeniyle yollar kapanacak
 Alo SABAH İstanbul
ALTAN TANRIKULU
Para, para, para
Mısır'da tatil yaptığımı duyan...
MEHMET BARLAS
Koç, Eczacıbaşı ve Sakıp Sabancı..
Sakıp Sabancı'nın...
İLKER SARIER
Keçileri kaçırmadan
Sahne sanatçılarımızın, siyaset ve...
MAHMUT ÖVÜR
Ümraniye Belediyesi: Girişim A.Ş
Bu şehir nasıl...
REFİK DURBAŞ
Kaygı verici manzara
Ülkemizde son dönemde görünen...
SAVAŞ AY
Nostradamus'u bırak Hint mitolojisine bak
Sezen'in o...
HINCAL ULUÇ
Yeni bir "Çirkin Kral" mı?..
"Türk sinemasına yeni bir...
EMRE AKÖZ
Kaybedenlerin saldırısı
Beni 'kıllandıran'...
Dostluk Atina'da Kaldı!
Dostluk Atina'da Kaldı!
Türk-Yunan dostluğuna, fanatik Panathianikos'lu taraftarların Efes...
Kralların maçı-1
Kralların maçı-1
Pazar günü oynanacak G.Saray-Trabzon maçında başrolü golcüler...
Arınç: 'Casus belli' değişmeli
Meclis Başkanı Arınç, Ege'de 12 mille ilgili 1995'te alınan "savaş...
Ilımlı İslam köktendinci rejime dönüşüyor
Cumhurbaşkanı Sezer, Türkiye'nin bölge ülkelerine 'Ilımlı İslam"...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu