kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Son Dakika
  » Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Prof. Dr. Bengi Semerci @ SABAH
 

Medyadaki seks reçeteleri

Uzun süredir kimi kez başlıkları dikkatimi çeken, ama doğrusu altta yazanları pek de okumadığım yazılar gazete ve dergilerde hızla artıyor. Son zamanlarda başvuranların ve elektronik posta gönderenlerin aktardıkları, sordukları nedeniyle bu yazıların hepsini okumaya başladım. Genellikle bu yazılar; "Seks yaşamınızı nasıl renklendirirsiniz?", "Eşinizle nasıl mutlu seks yapabilirsiniz?", "Yatakta başarının sırları", "Nasıl daha seksi olabilirsiniz?" gibi başlıklar taşıyor. Altlarında ise, birkaç cümleden sonra 5-10 maddelik 'kesinlikle yapılması gereken davranışlar' reçete şeklinde veriyor. Başvuranların paniklerinin nedenini bu reçeteleri okuduktan sonra anladım. Çünkü insanı umutsuzluğa, kendini becereksiz hissetmeye, en kötüsü de sorunlu hissetmeye yöneltiyorlar. "Ben galiba eşcinselim ya da cinsel fonksiyon bozukluğum var" diye gelen gencecik insanların, bu düşüncelere, okudukları reçeteleri yapmaya çalışmalarına karşın başarısız olmalarından sonra kapıldıklarını söylemeleri şaşırtıcı olmasa gerek.

BENDE NE SORUN VAR?
22 yaşındaki delikanlı depresyonda olduğunu söylüyordu. Neden olarak da seks isteği olmadığını, bununla baş edemediğini söylüyordu. Konuyu biraz açınca gazetelerden, dergilerden bilgi edindiğini, izlediği filmlerde de gördüğünü ve bir erkeğin her zaman seks istemesi, buna hazır olması gerektiğini anladığını belirtti. Oysa, kendisi öyle değildi. Ne sokakta kadın gördüğünde böyle bir şey hissediyordu, ne de kızlarla konuşurken her seferinde aklına seks geliyordu. Ona seksin böyle olmadığını, duygusal boyutu olduğunu, her an bu isteği duymanın normal olmadığını, öyle olsa insanların sokakta yürümekte bile zorluk çekeceğini anlatmak ve ikna etmek zaman aldı. Genç kadın uzun süredir birlikte olduğu arkadaşından ayrılmak istiyordu. İyi anlaşıyorlardı, ortak zevkleri vardı, ortak planları vardı ama artık ayrılmak istiyordu. Çünkü sekste iyi değillerdi. Evet, ilişkilerin cinsellik boyutu çok önemliydi. Bu yüzden ayrılma nedeni olabilirdi. Peki hep mi böyleydiler? Hayır, aslında yakın zamana kadar her şeyin yolunda olduğunu sanıyordu. Sonra okudukları, gördükleri aklını karıştırmıştı. Onların arasındaki seks hiç bunlara benzemiyordu. O kadar ihtiraslı, "ayaklarını yerden kesen" bir şey değildi. Bunun bir nedeni arkadaşının onu yeterince sevmemesi ve arzulamaması olabileceği gibi, kendisi de olabilirdi. Öyle ya, ne filmlerde, basında gösterilen kadınlara benziyordu, ne de onlar kadar seksiydi. Önerilen reçetelere uymaya çalışmıştı ama arkadaşı yaptıklarından bir kısmını garip bulmuş, eskisi gibi mutlu olduğunu belirtmişti. Mutlaka yalan söylüyordu, çünkü öğrendikleri aralarındaki sekste problem olduğunu gösteriyordu. Hatta, geçen gün gazetede verilen bir testi uygulamış ve testin sonucunda da ilişkisinin iyi gitmediğini saptamıştı. Reçeteler de işe yaramamıştı. O zaman ayrılması gerekiyordu.

TARİF VERMEK YANLIŞ
Cinsel eğitim verilmeyen, cinsellikle ilgili konuşmaların, soruların ayıp olduğu düşüncesi ile büyümüş, doğru dürüst kendi bedenlerini bile tanımayan insanlara biçimsel olarak tarifler vermek, sorunu çözmek bir yana, yeni sorunlar yaratmaktadır. Bir yandan en basit cinsel bilgilerin bile genellikle bilinmediği, kızlık zarının, penis boyunun en önemli cinsel dertler olduğu düşünülen bir toplumda "Seks reçetesi ne olmalıdır?" sorusu önemlidir. Zaten gittikçe küçülen yaşlarda cinsel obje olarak sunulan çocuklar, yaygınlaşan ve kolay ulaşılabilen pornografik yayınlar, kusursuz kadın ve erkek bedenlerinin seksi olduğuna ilişkin oluşturulan inançlar yeterince akıl karıştırıcı olmaktadır. Seksin ne olduğu konusunda bile karışık olan kafalar, daha iyi ve eşini sonsuz mutluluğa kavuşturacak reçeteleri uygulama çabasıyla uğraşmakta, sonuç umdukları gibi olmayınca da mutsuz ve umutsuz olmaktadırlar. Oysa, bu reçetelerin dayandıkları temel, seksin her şey olduğu ve seks iyi olduğunda her sorunun çözüleceğidir. Evet, gerçekten seks yaşamın önemli bir parçasıdır ve sağlıklı, doğru bir cinsel yaşam gereklidir. Ama unutulmaması gereken, her sorun için yazılan reçete kişiye özeldir. Birine iyi gelen, bir başkası için zarar verici olabilir. Hele de tek reçetenin, değerlendirmeden yazılan ve kullanan herkese iyi geleceğini düşünmenin ne kadar anlamlı olduğuna siz karar verin.

YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI
 Bebeklerde ve küçük çocuklarda yeme bozuklukları   / 04-04-2005
 Suçluluk   / 02-04-2005
 Obsesif kompulsif bozukluk   / 31-03-2005
 Ders çalışmak   / 28-03-2005
 Neyi yitirdik?   / 26-03-2005
 Kleptomani hırsızlık mıdır?   / 24-03-2005
 Oyun ve çocuk   / 21-03-2005
 Öfke   / 19-03-2005
 Anksiyete bozuklukları   / 17-03-2005
 Zekâ gerilikleri   / 14-03-2005
HAKAN & UTKU
50 yıllık mizahçı
Geçtiğimiz pazartesi akşamı Halit...
Prof. Dr. BENGİ SEMERCİ
Medyadaki seks reçeteleri
Uzun süredir kimi kez...
AYŞE TÜTER
Lezzet Güneşi
Mısırlı pide
Isıtılmış yağda,...
Kalp krizi geçirmeden by-pass olanın ameliyat riski azalıyor
Kalp krizi geçirmeden by-pass olanın ameliyat riski azalıyor
Uzmanlar, kalp krizi geçirmeden doktora giden ve kalp adalesinin...
Erkek çocuk istiyorlar
Erkek çocuk istiyorlar
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile İzmir'in tanınmış...
İstakozcu oldu
İstakozcu oldu
Sosyetenin renkli kişiliği Sema Çelebi canlı ıstakoz işine girdi.
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.