kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
  » Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Ayakta gezerek sancısız doğum yapabilirsiniz
Epidural'le doğumun felç yapma riski yok
Anne adayları anesteziden korkuyor
Bebeğinizi doğarken görmeniz mümkün

Ayakta gezerek sancısız doğum yapabilirsiniz

Epidural analjezi uygulanan anne adayları, doğum sürecini ayakta ve sancısız geçirebiliyor. Doğum sonrası dönemin de ağrısız geçmesine olanak sağlayan bu yöntem, bebeğinin dünyaya gelişini uyanık ama ağrısız yaşamak isteyen anne adaylarının tercihi oldu

Tıp tekniği ve modern doğum yöntemleri günden güne ilerliyor. Prof. Dr. Teksen Çamlıbel ve Anestezi Uzmanı Dr. Nihal Gümüş Çamlıbel, en yeni doğum yöntemlerinden biri olan epidural anestezi ve ayakta epidural anestezi ile ilgili sorularımızı yanıtladı...

* Yürüten epidural nedir? Epidural anestezi ve epidural analjezi iki ayrı kavram. Epidural anestezide ve epidural analjezide teknik tamamen farklı. Hastanın sırtından önce çok ince bir iğne ile lokal anestezi uygulanır ve o bölge uyuşturulur. Daha sonra epidural iğnesi ile kontrollü bir şekilde epidural mesafeye ulaşılır. İğnenin içinden katater geçirilerek bu aralığa yerleştirilir. İki yöntem arasında fark bu aşamadan sonra başlar. Kullanılan ilaçların cinsi, hacmi ve yoğunluğu bu iki yöntem arasındaki ayrımı belirler. Epidural anestezide kas gevşemesi görülür, hasta ayaklarını hareket ettirmekte, ayakta durmakta zorlanır, hatta hareket edemeyebilir. Oysa, epidural analjezi uygulanıyorsa, motor blok yapmayan, yani kas güçsüzlüğüne yol açmayan dozda ilaçlar tercih edildiğinden, hasta hareket edebilir. Saatlerce yatağa bağımlı kalmaktan kurtulur. Bu, 'yürüten epidural'dir.

* Yürüten epidural kimlere uygulanabilir? Anestezi uzmanı, katater takmadan önce hastayı değerlendirmeli. Fizik muayene yapılmalı. Anne adayının daha önceden geçirmiş olduğu hastalıkları, ameliyatları, alerji öyküsü ve kullandığı ilaçlar sorgulanmalı. Kan değerleri kontrol edilmeli, kanama ve pıhtılaşma zamanı istenmeli, normal olduğu mutlaka görülmeli. Bu değerlendirmeler sonucunda uygun olan herkese epidural uygulanabilir.

KISA SÜREDE ETKİ EDER
* Spinal anestezi nasıl yapılıyor?
Spinal anestezide hastanın bel omurları arasından çok ince bir iğne ile girilir. Bu sırada hastanın pozisyonunu ayarlamak çok önemlidir. Yan yatar pozisyonda veya oturur pozisyonda uygulanabilir. Ancak, baş mutlaka göğüs kafesine doğru eğilmeli ve her iki diz karına doğru çekilmelidir. Spinal iğne zarları geçerek BOS sıvısının içine girince ilaç verilir ve hasta sırt üstü yatırılır. Yerçekimi etkisiyle ilaç dağılır ve çok kısa sürede etkisi başlar. Yaklaşık 10-15 dakika içinde ameliyat başlayabilir.

* Epidural anestezi nasıl yapılıyor? Epidural anestezide daha kalın çapta bir iğne kullanılır. Uygulama hazırlıkları ve pozisyon spinal ile aynıdır. İğne ile omuriliği saran zarların arasına girmek gerekir. Bu aralıkta (epidural aralık) olunduğuna kesin kanaat getirildiğinde iğnenin içinden katater ilerletilir. İğne çıkarılır ve kateter cilde yapıştırılır. Bu kateter içinden spinale göre çok daha fazla volümde ilaç epidural mesafeye verilir. Dağılan ilaç, sinirlerin omurilikten çıkıp deliklerden geçtiği kadar mesafedeki dallarını sarar ve etkisini gösterir. 20-40 dakika içinde ameliyat başlayabilir. Ameliyat sonrası kateterden ağrı tedavisi yapılabilir. Spinalde ise yapılamaz.

* Genel anestezi ile epidural anestezinin farkı nedir? Genel anestezinin uygulaması daha kolaydır. Epidural anestezi özel bir manuplasyon gerektirir. Genel anestezi bütün anestezistlerce çok başarılı uygulanırken, epidural uyguluyor olmak artı bir özelliktir. Kadınların bir kısmında anestezi korkusu var. Bir kez uyudular mı bir daha uyanamayacakları ya da bütün kaslarının felç olacağı gibi korkulara kapılıyorlar. Epidural sırasında ise, kadının bilinci yerinde olduğundan bu korkuları yaşamıyor.
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
 'sezaryen Türk Hekimlerin Zaafı'
 Ağrısız Normal Doğum' Hem Anne Hem De Bebek İçin En İdeal...
 Tek Suçlu Östrojen
 Ayakta Gezerek Sancısız Doğum Yapabilirsiniz
 Vitiligo Hastalarına Tıbbi Makyaj
 Bebekler Suda Kolay Doğuyor Anneler Ağrı Sızı Hissetmiyor
 Diş Fırçasını 3 Aydan Uzun Kullanmayın
 Çay, Yaşlanmayı Geciktiriyor...
 Temiz Eller Hayat Kurtarıyor
 Yüksek Kolesterolün Suçlusu Tiroit Hormonu Olabilir
 Uyumakta Güçlük Çekenlere 5 Etkili Yol
 Çocukları Sigaraya Karşıbilinçlendirin
 Adet Düzensizliğine Dikkat!
 Balık Kalbe İyi Geliyor
Önce filmi izleyin sonra konuşacağım
Önce filmi izleyin sonra konuşacağım
Türkan Şoray'ın tahtına aday gösterdiği Sanem Çelik 'Ayın Karanlık...
İlk randevu zordur
İlk randevu zordur
İlk buluşmalar her zaman mide kramplarına, uykusuz gecelere ve...
Düğünle ortaya çıkan gerçek...
Düğünle ortaya çıkan gerçek...
Murat Ejder ile Aylin Süzer'in Pera Palas'taki düğünü 28 yıllık sır...
Haftada kesmemiş!
Haftada kesmemiş!
İstanbul'un elitlerinin yakından tanıdığı müzisyen Bülent Özdemir ve...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.