kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
  » Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
    Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    İşte İnsan
    Sinema
    Turizm Rehberi
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
John Hopkins Medicine’dan Dr. Stephen Yang
Kanserde ilk sıraya çıktık

Anadolu Sağlık Merkezi'nin partneri Amerikan Johns Hopkins hastanesi doktorları Türkler'de en çok akciğer kanserine rastlandığını söyledi. Neden, sigara.

Bile bile akciğer kanseri

Türkiye'de akciğer kanserinin yaygınlığı ABD'li doktorları şaşırttı: Erkekler ve kadınlarda kanserin ilk sırada olmasının nedeni üzerinde ciddiyetle durulmalı.

Türkiye'de akciğer kanserinin en fazla görülen kanser türü olması Amerikalı doktorları şaşırttı. Amerika'da ve dünyada erkeklerde prostat, kadınlarda da meme kanserinin ilk sırada olmasına karşın, Türkiye'de akciğer kanseri ilk sırayı aldı. Artışa dikkat çeken Amerikalı doktorlar, Türk meslektaşlarıyla bu sonucun nedenleri üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Bir süre önce Gebze'de açılan Anadolu Sağlık Merkezi'nin daveti üzerine ABD'nin kanser konusundaki en ileri hastanesi Johns Hopkins Medicine'den gelen üç uzman doktor, Türk doktorlara kanser konusunda konferans verdi. Konferansta Türkiye'de kanser konusundaki istatistikler ile ABD ve dünyadaki kanser istatistiklerinin karşılaştırmasında çok ilginç sonuçlara ulaştıklarını vurgulayan ABD'li doktorlar, Türkiye'ye özgü kanser türlerinin tedavileri konusunda da son gelişmeleri aktardılar.

Sigara Önemli Faktör
Konferansa Johns Hopkins Medicine'dan Stephen Yang, Michael Choti ve Eric J. Seifter katıldı. Torasik Cerrahi Başkanı olan Doktor Yang "En öldürücü kanser türü olan akciğer kanseri, dünyada ikinci derecede bir kanser türü. Türkiye'de akciğer kanserinin hem kadınlarda hem de erkeklerde birinci sırada olmasının üzerinde ciddiyetle durulması gerekiyor. Gerçi Türkiye'de erkeklerin yüzde 80'i sigara içiyor. ABD'de ise sigara içen erkeklerin oranı yüzde 25. Yani sigara içilmesi çok önemli bir faktör" dedi.

Gastrit Kanseri
Doktor Choti ise akciğer kanserinin yanı sıra gastrit kanserinin de Türkiye'de çok yaygın olduğunu belirterek "Gastrit kanserinin çok yaygınolmasının sebebi bilinmiyor. Ancak neticede bunun nedeni kalıtsal olabilir veya beslenmeden kaynaklanabilir. Bunun yanı sıra akciğer kanserinde olduğu gibi bu kanser türünde de sigara yüzde 85 oranında önemli bir sebep oluşturuyor" şeklinde konuştu.

Erken Teşhisi Anlattılar
Türk meslektaşlarına uyguladıkları en son teşhis ve tedavi teknikleri konusunda da açıklamalar yapan Ulusal Kanser Medikal Onkoloji uzmanı olan Dr. Eric J. Seifter de özellikle mamografide erken teşhisle hastalığa karşı çok başarılı müdahaleler gerçekleştirdiklerini anlattı. Kanserli hücreler üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmalarla tümörlerin özelliklerini belirlediklerini daha sonra da bunların hangi kadınlarda nüksettiğini ortaya çıkardıklarını söyleyen Seifter, böylelikle kemoterapiye gerek kalmadan kanseri tedavi ettiklerini vurguladı.

Hasta Yaşamı Uzadı
Onkoloji hastalarının aradıkları her şeyin tek bir çatı altında bulundurmayı amaçladıklarını kaydeden Anadolu Sağlık Merkezi Onkoloji Koordinatörü Prof. Dr. Haluk Onat ise kanser tedavisindeki son gelişmelerle hastaların yaşam sürelerinin arttırıldığını ifade etti. Eskiden kemoterapi, radyoterapi veya cerrahi yöntemin tek tek uygulandığını vurgulayan Prof. Onat şöyle devam etti: Artık bunların hepsi bir arada yapılmaya başladı. Mesela cerrahi yöntem uygulanıp sonra kemo-radyo terapi yapılmakta ya da kemoterapi ve radyoterapi sonrasında cerrahi operasyon gerçekleştirilmekte. Hekimler tedavi yöntemini topluca kararlaştırmakta. Bu sayede son yıllarda tedavide önemli başarılar elde edildi ve hastaların yaşam süreleri arttırıldı.

Zeynep Atılgan/ HABER MERKEZİ


1 2 3 4 5
 
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
 Kadınlar zaten doğuştan Mason
 Sayıştay sağlık için 'çürük' raporu verdi
 Bayraklı pasta krizi
 Gerilimi azaltmanın yolu aranıyor
 Bayrak sevgisi şahlandı
 Erdoğan da konuta bayrak astırdı
 Şırnak'taki davaya takipsizlik kararı
 FT'den bayrak krizi yorumu
 DEHAP raporunu dün açıkladı
 2.5 trilyonla kayboldu
 Sahip Som'un kaçırılmasında 5 kişiye gözaltı
 Aleviler konferansta sorunlarını tartıştı
 Mardin'de çatışma: 2 PKK'lı öldürüldü
 Koalisyonun kilidi Masonluk oldu
 Cevap Ve Düzeltme Metni
ERDAL ŞAFAK
Şam'dan sevgilerle
Bir "aksilik" olmazsa,...
UMUR TALU
Çocuk krizi
Böyle zamanlarda işin "öteki" boyutuna...
Türkler silahlı nöbette
Kırgızistan'daki kaosun en büyük mağduru Türkler... Olaylar sırasında...
Bebek bezli 'kaçırma'
Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) Avrupa ülkelerinde...
Çarşamba'nın gelişi
Çarşamba'nın gelişi
2006 elemelerinde Arnavutluk'u şipşak devirdik. İlk beş dakikadaki...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar | Arşiv | Ana Sayfa
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
Üretim ve Tasarım   Merkez Bilgi Grubu