kapat
   
SABAH Gazetesi
 
    Yazarlar
    Günün İçinden
    Ekonomi
    Gündem
    Siyaset
    Dünya
    Spor
    Hava Durumu
    Sarı Sayfalar
    Ana Sayfa
    Dosyalar
    Arşiv
    Etkinlikler
  » Günaydın
    Televizyon
    Astroloji
    Magazin
    Sağlık
    Cumartesi
    Aktüel Pazar
    Otomobil
    Sinema
    Çizerler
Bizimcity
Sizinkiler
emedya.sabah.com.tr
Google
Google Arama
 
Çok yemek yemek
Çok yemek yemek

Savunma mekanizmaları ne demektir? Bir insan çok fazla duygusal baskı altında kalırsa (ister başkasından ister kendinden kaynaklansın) rahatlayabilmek için bir takım yollara baş vurur. Mesela yemek yiyerek duygusal açlığını bastırır. Veya içki içip sarhoş olarak, normalde söyleyemediği ne varsa ortaya döker; deşarj olur. Yahut çok para harcayarak hayattan intikam alır. Gerekli gereksiz her şeyi alarak kendisine ruhsal kuvvet toplar.

KAHRAMAN BİR KADIN
Kumar tutkudur. Ama ona engel olamamak, tutkunun ötesinde manevi boşluk doldurmaktır. Biliyorsunuz ben her zaman ihanetin duygusal boşluktan kaynaklandığını, şahsın o sırada önüne gelen bir imkanı değerlendirdiğini söylemişimdir. Bence ihanete de bir savunma mekanizması denebilir. Peki ya kleptomani yani istem dışı hırsızlık; veya sürekli yalana başvurmak? Bunları da müdafaa mekanizmalarına dahil etmek gerekir. İnsanlar niye buna başvurur? Konumuz evlilik olduğu için gelin evlilikten gelen vakaları inceleyelim. Diyelim ki, ben her zaman yemek severim. Şişmanlamaya da epey müsaitim. Ama ben mutlu isem sürekli kendimi kontrol ederim ve zorla da olsa diyet ve spor yaparım. Eğer bir sevgilim var veya arıyorsam kendime süper dikkat ederim. Erkek arkadaşım beni beğensin diye, fazlalıklarımı kapatacak türden giyinirim. Dikkat ederseniz, kahramanımızı kadın olarak niteledim.

MAKYAJA LÜZUM YOK
Erkek de olabilirdi ama 'çok yemek yemek' daha ziyade hanımların popüler müdafaa mekanizması oluyor. Evet, diyelim ki sonunda evlendim. Derken ev hayatı, çalışma, çocuk gibi işler fazlalaştı. Veya tam tersi sıkıntıdan patlamaya başladım. Her ikisi de olabilir, ama neticede rutin bir hayat, sıkıntı; üstüne üstlük diyelim ki eşimden yeterli ilgi, sevgi ve destek de göremiyorum. Veya ben kendimi bırakmışım saç baş, kılık kıyafet hak getire! Makyaja ne hacet var? Zaten eşimin de bana pek bayıldığı yok. Eh seks hayatımız da pek parlak değil. Ve böylece rotamız yemeğe döner. Arkadaşlarınızla bile bir sıkıntımız olsa yemek bizim kurtarıcımız olur. Evlilikte şişman kadın eşi tarafından aşağılanır, küçük düşürülür, hatta alay edilir. Kırılan gururumuzu yemekle, hem de çok çok yemekle, belki de istifra edene kadar yemekle onarmaya çalışırız. Unutmayalım ki bu yolla bindiğimiz dalı kesiyoruz. Bizi cazip bulmayan, gözü dışarı kayan eşimize, eskisi gibi şen şakrak, bakımlı olamaz mıyız? Veya cidden şu kilo işini ele alıp, eşimiz için, ama en mühimi kendimiz ve ruh sağlığımız için zayıflayamaz mıyız? Tabii eşimizin de bize destek olması, motive etmesini sağlamalıyız. Yiyerek tatmin olmaktan kurtulmalı, gerekirse çevremizi de yardıma çağırmalıyız. Eğer bu yüzden sinirliysek aşağıdan alınmalı; önümüzde sevdiğimiz şeylerin yenmemesi sağlanmalı; başkaları ile kıyaslanmayıp bilakis verdiğimiz her kilo için iltifat edilmeliyiz.

SEVECEN OLUN
Tabii sevgi, şevkat, anlayış, destek mutlaka şart olmalı. Hayat boyu bu müdafaa mekanizmasına baş vurmamak için bilinçli olarak kendimize telkin yapmalı; ruhsal sağlığımızın dinginliği için eşimize etrafımıza daha sempatik daha sevecen yaklaşmalıyız. Unutmayalım ki verirsek alırız. Her şey bumerang gibidir. Ne kadar hızla, ne yollarsanız aynen geri gelir. Verelim ki alalım, ruhsal tatmin duyalım. O zaman yemek yiyerek tatmin aramaz, kendimize ve çevremize zarar vermeyiz. Emzik niyetine yemek yemek bizi oyalamasın. Çok daha somut, aksiyonlara girişelim. Eğer eşimizin bize haksızlık ettiğini sanıyorsak, oturalım, konuşalım; nedenini, niçinini cesurca masaya koyalım. Eksiklerimizin ne olduğunu, şefkat sevgi açlığı dolayısı ile tatmini, yemekte bulduğumuzu açık yürekle söyleyelim. Biz işin içinden çıkamıyorsak yardım alalım. Nerede çıtladık; nerede gevşedik iyice araştıralım. Ama en önemlisi hakikaten aksiyona geçelim. Karşımızdaki şahsın güvenini sarsmıyalım, beklenti ve umutlarını yarı yolda bırakmayalım.

Konuşalım, soralım, öğrenelim, birlikte çözelim, sorunları paylaşalım, rahatlayalım!
Psikolojik Danışman Evlilik ve Aile Terapisti Selin Özkök Karacehennem'e ulaşmak için
tel: (0212) 352 52 25-26
e-mail: evliliksanati@yahoo.com

Selin Özkök Karacehennem

DİĞER GÜNAYDIN HABERLERİ
 'Klasikten vazgeçmem'
 Mutfağınızdaki lezzet kareleri
 Evlerin olmazsa olmazı
 'En iyisi sigara üretimini toptan yasaklamak!
 Gizeminizi koruyun
 Obezitenin kökünü lisede kurutacaklar
 Jay Leno'ya espri yasağı
 Soyunma yasağı striptizle delindi
 Efsane Türk Kadınları
 Kötü adamı asla oynamam
 Asıl sorun otomobile sığmak!
 Ferhat Göçer ile Beyazperde Ezgileri
 İki kadın iki kanser savaşı
HAKAN & UTKU
Yaşasın Dünya Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü'nü...
AYŞE TÜTER
Lezzet Güneşi
Ton balıklı sandviç
Bir kapta...
Hızla kilo verdiren diyetler kadınlarda kellik yapıyor
Hızla kilo verdiren diyetler kadınlarda kellik yapıyor
Sağlıklı ve dökülmeyen saçlar istiyorsanız, beslenmenizde protein,...
Acaba ne dilediler?
Acaba ne dilediler?
Önce, bilmeyenleri bilgilendireyim. Unkapanı İMÇ Çarşısı'nın...
Haziranda düğün var!
Haziranda düğün var!
Ediz Elhadef ile iki yıl flört ettiği sevgilisi Nil Bentürk,...
 
    Günün İçinden | Yazarlar | Ekonomi | Gündem | Siyaset | Dünya | Televizyon | Hava Durumu
Spor | Günaydın | Kapak Güzeli | Astroloji | Magazin | Sağlık | Bizim City | Çizerler
Cumartesi | Aktüel Pazar | Sarı Sayfalar | Otomobil | Dosyalar
   
    Copyright © 2003, 2004 - Tüm hakları saklıdır.
MERKEZ GAZETE DERGİ BASIM YAYINCILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.